Rowery uniwersalne

Jaki rower uniwersalny kupić?

Rowerowy świat podąża coraz szybciej i wyraźniej w kierunku specjalizacji. Z tego też powodu pojęcie rowery uniwersalne powoli zatraca swoje znaczenie. Obecnie naprawdę uniwersalne rowery nie istnieją. Na szczęście lub nieszczęście rower rowerowi nie równy. Inne jednoślady nadawać się będą do jazdy po asfalcie, jeszcze inne do pokonywania trudnego terenu czy jazdy wyczynowej. Jak zatem znaleźć i czy istnieje jakiekolwiek uniwersalne rozwiązanie? Otóż istnieje.

Nie jest to może w pełni uniwersalny rower na każdy teren, ale bardzo mu blisko do tego miana. Jest to rower crossowy. Oczywiście rowery crossowe trzeba delikatnie podrasować, ale niskim kosztem i bez problemu możemy zbliżyć się do ideału uniwersalnego roweru na każdy teren. Innym, stosunkowo uniwersalnym rozwiązaniem mogą być popularne rowery trekkingowe.

Są to przeznaczone do szeroko pojętej turystyki rowerowej jednoślady, które równie dobrze, zachowując oczywiście stosowny umiar, sprawdzą się na miejskich ścieżkach rowerowych, jak również nie sprawią problemu podczas wypadu poza miasto.

Czym kierować się wybierając rower dla siebie?

Poradników i sugestii znaleźć w Internecie można bez liku. Każdy z nich ma bez wątpienia dużą wartość merytoryczną. Aby jednak wybrać najlepszy uniwersalny rower dla siebie należy kierować się zdrowym rozsądkiem i kilkoma prostymi zasadami, które pozwolą znaleźć idealne rozwiązanie. Na co należy zwrócić uwagę?

Przede wszystkim rama, która jest wyznacznikiem rozmiaru jednośladu. Jeżeli nie dobierzemy odpowiedniej dla siebie wielkości pojazdu, będziemy się zwyczajnie męczyć, a przecież nie o to tutaj chodzi. Każdy szanujący się producent rowerów dysponuje stosowną tabelą wymiarów. Wybierając uniwersalne rowery zawsze należy kierować się zaleceniami producenta dotyczącymi wymiarów. Mówiąc o uniwersalności, możemy zastosować najbardziej ogólną właśnie metodę pomierzenia swoich wymiarów. Polega ona na wymierzeniu odległości między podłożem, a kroczem. Uzyskany wynik należy pomnożyć przez:

  • 0,57 w przypadku roweru górskiego,
  • 0,63 w przypadku roweru trekkingowego
  • 0,66 przy rowerze szosowym.

Następnie otrzymany wynik dzielimy przez 2,54 aby uzyskać wartość w calach. Taki wymiar można spokojnie zestawić z danymi producenta, aby w miarę bezpiecznie wybrać najbardziej dopasowany dla siebie rower na każdą pogodę i każde warunki. Popularny sposób na dobór rozmiaru ramy przez przymierzenie się do roweru może być mylące z powodu ustawienia siodełka.

Waga rowerów uniwersalnych

Oczywiście pojęcie najlepszej wagi dla rowerów nie istnieje. Główny wpływ na nią ma przeznaczenie pojazdu. I tak rowery miejskie odznaczają się z reguły wysoką wagą, jednak w ich przypadku najważniejszy jest komfort z jazdy. Rowery szosowe natomiast są niezwykle lekkie. Tutaj natomiast istotna jest prędkość i osiągi. Każdy rodzaj roweru spełnia jakiś cel i temu celowi odpowiada jego waga. Dlatego też decydując się na rower uniwersalny, przyjąć należy rozwiązanie mówiące, że najlepsza waga roweru będzie taka, która pozwoli nam swobodnie wnieść go po schodach do mieszkania.

Wyposażenie rowerów na każdy teren

Przerzutki, hamulce, amortyzacja, bo o tych elementach tutaj mowa, to bardzo istotne, ale ponownie wymagające indywidualnego podejścia części roweru. Wybór odpowiednich elementów uzależniony będzie od przeznaczenia jednośladu. Skoro jednak naszym celem są rowery uniwersalne, spełniające swoje zadanie w każdych warunkach, warto wybrać takie pojazdy, które zapewnią możliwie wysoki komfort jazdy w każdym terenie. W przypadku przerzutek sprawa jest stosunkowo prosta – im jest ich więcej, tym łatwiej dostosować się do różnorodnych warunków. Zatem rower uniwersalny = dużo biegów. Rodzaj hamulców również należy dobrać do warunków, w których będziemy spędzać najwięcej czasu na rowerze.

W przypadku, gdy większość czasu zajmie nam dojazd do pracy w warunkach miejskich, ostre hamowanie raczej nie będzie konieczne, sprawdzi się ono w bardziej ekstremalnych warunkach. Uniwersalnym rozwiązaniem będą standardowe hamulce szczękowe, które w zupełności wystarczą do „zwykłej” jazdy nawet po zróżnicowanym terenie. Amortyzacja to kolejny element, który determinowany będzie przez teren, po którym się poruszamy. Dla rowerów uniwersalnych zasada jest jednak prosta – jeśli amortyzacja jest, to dobrze. Jeśli jej nie ma, cóż może być trochę niewygodnie na nierównym terenie, jednak powinno być znośnie.

Opony rowerów uniwersalnych

Opony są niezwykle ważne w wyborze odpowiedniego roweru. Są to przecież jedyne elementy bezpośrednio stykające się z podłożem. A skoro szukamy roweru na każdy teren, również opony powinny być do różnorodnych warunków dopasowane. Generalna zasada mówi, że im grubsze opony, tym lepsza amortyzacja, jednak tym samym konieczność włożenia większej siły w pedałowanie. Zatem, im trudniejszy teren, po którym się poruszasz, tym większa szerokość opon i głębszy bieżnik.

Akcesoria rowerowe dla każdego cyklisty

Wybierając rower uniwersalny dla siebie, należy zwrócić uwagę na jakość dodatkowych akcesoriów, w jakie jest on wyposażony. Najważniejsze z nich to:

  • oświetlenie – wymagane przez polskie prawo, a także niezbędne do zachowania odpowiedniego poziomu bezpieczeństwa;
  • odpowiednie siodełko – jeden z elementów decydujący o komforcie jazdy;
  • błotniki – jeżeli zależy nam na zakupie roweru na każdą pogodę, bez błotników nie obędziemy się.

Rowery uniwersalne – w jakiej cenie?

Podobnie jak brak jest jednoznacznej możliwości wskazania uniwersalnego roweru na każdy teren i każde warunki, nie można też łatwo określić za jaką cenę warto kupić taki pojazd. Z rowerami jest podobnie jak z samochodami. Dużą rolę odgrywa marka. Na cenę wpływ ma również jakość wyposażenia. Na szczęście w naszym przypadku poszukiwania najbardziej uniwersalnych rowerów na każdą pogodę, ich cena powinna być niższa niż rowerów specjalistycznych. Określenie kosztów można zawęzić do następujących przedziałów:

  • 1000 – 1500 zł – w tej cenie znaleźć można całkiem solidny rower trekkingowy,
  • 1500 – 2500 zł – za takie pieniądze kupimy nierzadko bardzo dobrej jakości rower uniwersalny.

Wybierając rowery na każdy teren nie warto jednak kierować się jedynie ceną. Najważniejszy będzie komfort z jazdy w różnych warunkach, który może być różny dla różnych osób. A także, nie ma co ukrywać, indywidualny gust. Po prostu, wybierz rower, który najbardziej Ci się podoba.

Cross i trekking – uniwersalne rowery na każdy teren

Popularne rowery crossowe są zdecydowanie najbardziej uniwersalnym rozwiązaniem dla każdej osoby poszukującej dobrego jednośladu do jazdy po zróżnicowanym terenie. Sprawdzą się one zarówno w mieście, na zakorkowanych ulicach, będą również świetnymi kompanami do jazdy po bezdrożach. Są to bardzo blisko spokrewnione z równie uniwersalnymi rowerami trekkingowymi jednoślady, oferujące przyjemne warunki jazdy i stanowią niejako pomost między komfortem oferowanym przez rowery szosowe, a trwałością jaką dają rowery górskie. Jeżeli więc poszukujesz najlepszego roweru do wielu aktywności rowerowych, cross lub trekking będzie zdecydowanie najbardziej uniwersalnym rowerem dla Ciebie.

Gdzie kupić najlepsze uniwersalne rowery?

W obecnych czasach zakup roweru nie jest dużym wyzwaniem. Ogromna ilość sklepów stacjonarnych oraz internetowych powoduje, że możemy szybko zdobyć najlepsze rowery uniwersalne w przystępnej cenie. Sklep Carrefour.pl oferuje szeroki wybór uniwersalnych rowerów dla każdego. Oferta sklepu dostosowana jest dla amatorów oraz bardziej wymagających cyklistów, dzięki czemu znajdziesz tutaj najlepsze propozycje rowerów na każdy teren. Wystarczy rzetelnie odpowiedzieć sobie na pytanie, jakim budżetem dysponujemy na zakup uniwersalnego roweru. W sklepie Carrefour.pl znajdziesz szereg propozycji, zarówno niskobudżetowych, jak i droższych, które z pewnością spełnią wszystkie Twoje oczekiwanie. Zakup roweru na każdą pogodę i każde warunki, doskonale speniajcego Twoje potrzeby ze sklepem Carrefour.pl będzie wyjątkowo proste. Już wkrótce możesz cieszyć się jazdą doskonałym rowerem w każdych warunkach.