Rowery górskie

Sport i turystyka

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Płeć
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Rowery górskie (MTB)

Jaki rower górki (MTB) kupić?

W polskich realiach rowery terenowe, czyli popularne górale, to zdecydowanie najczęstszy wybór. Posiadają one solidną konstrukcję i pozwalają na wspaniałą zabawę na dwóch kółkach w każdym terenie. Najwyższej jakości rowery mtb to doskonałe maszyny do pokonywania nawet najtrudniejszych  warunków. Na naszym rynku dostępne są obecnie rowery każdego rodzaju i praktycznie wszystkich marek. Jak więc połapać się we wszystkich dostępnych nowościach i specjalnych ofertach, nie dać się omamić, wybrnąć z tego prawdziwego rowerowego szału i wybrać najlepszy rower terenowy dla siebie?

Przede wszystkim odpowiednie koła

Wybierając rowery mtb musimy zwrócić uwagę na szereg ich cech, które z jednej strony wpływają na cenę, z drugiej jednak pozwalają zakupić doskonały rower terenowy na lata. Jedną z podstawowych będą oczywiście koła. Powoli do lamusa odchodzą rowery wyczynowe z kołami o średnicy 26 cali. Zastępowane są zdecydowanie większymi, 29 calowymi kołami. Pozwala to na użycie mniejszej siły podczas jazdy w trudnym terenie oraz zachowanie zdecydowanie większej stabilności. Dla rowerzystów o niższym wzroście, doskonałym rozwiązaniem okażą się z pewnością średniej wielkości koła – dostępne od 2012 roku 27,5 calowe. Patrząc na profesjonalnych zawodników cross country, a także wyczynowych amatorów, 26 cali to już przeżytek.

Przerzutki – ilość nie koniecznie oznacza jakość

Swego czasu pokutowało przekonanie, że im większa ilość dostępnych przełożeń w rowerach terenowych, tym lepiej. Dostępne w sprzedaży były trzytarczowe mechanizmy korbowe oferujące bardzo duże możliwości zmiany przełożeń. Jednak w praktyce okazało się, że dobranie odpowiedniego przełożenia w trudnym terenie, przy jednoczesnym dużym nacisku na pedały, powoduje kłopoty. Dlatego też producenci powoli wycofują rowery mtb wyposażone w mechanizmy 3/9, 3/10, 3/11, zastępując je prostszymi napędami dwurzędowymi.

Dla rowerzystów dysponujących zasobnym portfelem oferowane są również napędy jednorzędowe. Takie rozwiązanie w rowerach wyczynowych pozwala na łatwiejsze operowanie napędem i generuje mniej kłopotów z łańcuchem. Z drugiej jednak strony konieczne jest włożenie większej siły w jazdę rowerem wyczynowym z napędem jedno lub dwu rzędowym. Szczególnie na podjazdach.

Amortyzacja – przód? Tył? A może pełna?

Wybór rodzaju amortyzacji w dużym stopniu zależy od przeznaczenia roweru terenowego oraz naszych preferencji. Dla miłośników pokonywania zakrętów na utwardzonych trasach w dużych prędkościach, najlepsze będą rowery górskie amortyzowane na przód. Jeżeli uwielbiasz szybkie ryzykowne zjazdy wybierz rower górski z amortyzatorem tylnym, tzw. rower zjazdowy (Downhill). Jedynym problemem z rowerem Downhill będzie praktycznie brak możliwości poruszania się nim pod górkę. Dostępne na rynku rowery górskie amortyzowane w pełni dzielą się na kilka typów:

  • All Mountain – jest to odpowiedź producentów na potrzeby rowerzystów, którzy zapragnęli posiadać rowery górskie amortyzowane podwójnie, które będą jednocześnie bardzo uniwersalne; rowery All Mountain to najbardziej wszechstronne pojazdy w grupie rowerów górskich amortyzowanych, na czym cierpi ich cena – wyprodukowanie roweru wyczynowego, który sprawdzi się zarówno w ekstremalnych zjazdach, jak i podczas bardziej spokojnej trasy, jest niezwykle trudne i niestety kosztowne;
  • XC / Marathon – zdecydowana Formuła 1 wśród rowerów wyczynowych; jedna z najlżejszych i najbardziej precyzyjnie wykonanych konstrukcji; maratonowe przeznaczenie tych maszyn wymaga od producentów przemyślanego zastosowania najlżejszych materiałów – kierownica, rama, sztyca – wszystko wykonane jest z karbonu, królują tu również bardzo wąskie opony, a cały rower waży nie więcej niż 10 kg;
  • Slopystyle – słabo znana w Polsce dyscyplina kolarstwa grawitacyjnego również wymusiła na producentach stworzenie roweru górskiego amortyzowanego podwójnie; zawieszenie w przypadku rowerów Slopystyle montowane jest tutaj jednak nie w celu niwelowania nierówności terenu, a tłumienia.

Który rower wyczynowy wybrać?

Oczywiście odpowiedź na to pytanie zależała będzie od indywidualnych potrzeb każdego użytkownika jednośladów. Jednak warto przemyśleć dokładnie swój wybór, aby nie inwestować pieniędzy w profesjonalny rower górski, nie mogąc wykorzystania nawet części jego możliwości. Przed zakupem roweru wyczynowego zastanów się zatem, czy:

  • więcej czasu na rowerze rzeczywiście spędzasz w terenie - jeżeli poruszasz się głównie po mieście, a weekendowe wyjazdy w teren nie są zbyt częste, warto jeszcze raz zastanowić się nad sensem roweru wyczynowego; a już na pewno zrezygnuj z podwójnej amortyzacji;
  • startujesz w zawodach mtb? Jeśli nie, to zastanów się czy karbonowa rama jest Ci rzeczywiście do czegokolwiek potrzebna;
  • robisz duże dystanse na rowerze? Pomyśl na jakich trasach najczęściej się poruszasz i dostosuj rower do nawierzchni;

Dokładna analiza własnych potrzeb jest podstawową kwestią przed zakupem jakiegokolwiek roweru, a szczególnie roweru mtb. Dopiero po rzetelnym wyciągnięciu wniosków stwierdzisz czy rowery wyczynowe to właśnie coś dla Ciebie. Jeśli jesteś fanem adrenaliny, z pewnością właśnie w kierunku tych pojazdów się zwrócisz. Pamiętaj wtedy, żeby kupować rowery od sprawdzonych sprzedawców. Najlepsze rowery wyczynowe charakteryzują się doskonałą zwrotnością i dynamiką. Profesjonalne rowery górskie pozwalają na wyprawę nawet w najtrudniejszy teren bez i szaloną zabawę.

Sklep Carrefour.pl oferuje rowery terenowe, które z pewnością spełnią wszystkie wasze oczekiwania. Niezależnie od tego czy chcesz szybko przemieszczać się po utwardzonym terenie, czy może interesują Cię szalone zjazdy w dużych szybkościach z wysokich gór, znajdziesz u nas najlepsze propozycje. Oferujemy zarówno rowery górskie amortyzowane dla wygodnej i komfortowej jazdy po nierównościach oraz profesjonalne rowery górskie dla miłośników mocnych wrażeń. Sklep Carrefour.pl oferuje w pełni amortyzowane rowery górskie zarówno dla kobiet, jak i mężczyzn. Ponadto rowery terenowe z naszej oferty dostępne są w niezwykle atrakcyjnych cenach.

Oferujemy rowery terenowe sprawdzonych marek, wyposażone w mocne amortyzatory, które pozwolą pokonywać najtrudniejsze nawet trasy w komfortowych warunkach. Zapraszamy do zapoznania się z naszą ofertą.