Rolki

Sport i turystyka

UKRYJ FILTRY POKAŻ FILTRY
Marka
Cena
Od do
Nieprawidłowy przedział cenowy

Rolki damskie, dziecięce i męskie

Jakie rolki wybrać?

Jazda na rolkach to przyjemność w czystej postaci. Jeżeli dodamy do tego jeszcze wspaniałą letnią pogodę, trudno będzie wyobrazić sobie przyjemniejszą formę aktywności. Niezależnie od tego, jaki styl jazdy na rolkach preferujesz, warto wiedzieć na co zwrócić uwagę wybierając te najlepiej dopasowane do Twoich oczekiwań. Zanim jednak przystąpimy do wyboru najlepszego rodzaju rolek, poznajmy ich budowę oraz elementy, które wpływają na ich charakter.

Budowa rolek – na co zwrócić uwagę?

Najważniejszym elementem rolek są bez wątpienia kółka. To właśnie kółka są elementem służącym zachowaniu odpowiedniej przyczepności do podłoża. Rolki rekreacyjne, czy rolki do jazdy fitness najczęściej występują w wersji z czterema kółkami, jednak można spotkać rolki z trzema, a nawet pięcioma kółkami. Niezależnie jednak od tego, na jakie rolki się zdecydujemy, wybierajmy kółka z poliuretanu, który gwarantuje dużą wytrzymałość, odpowiedni poziom elastyczności i przyczepności.

Kółka z twardych i kruchych materiałów lub z plastiku nie są najlepszym rozwiązaniem. Zwróćmy również uwagę na średnicę kółek. Rolki do jazdy fitness będą z reguły miały duże kółka, jednak ich zwrotność nie będzie najlepsza. Rolki wyczynowe będą za to charakteryzowały się niewielkimi kółkami, dając dużą zwrotność i pozwalając wykonywać różne ewolucje. Jednak nierówna powierzchnia może stanowić dla nich problem. Rolki dla dorosłych preferujących spokojną jazdę, a także rolki dla początkujących powinny posiadać kółka średniej wielkości, w przedziale 70 – 85 mm. Pozwoli to zachować dobrą przyczepność oraz umiarkowaną zwrotność. Twardość kółek określana jest parametrem A.

Miękkie kółka o wartości 74A – 82A pozwalają osiągnąć niższą prędkość jazdy, a zarazem wyższy komfort jazdy. Są więc doskonałe jako kółka dla rolek rekreacyjnych. Dla szybszych osiągów warto zaopatrzyć się w rolki o kółkach twardych (84A – 101A). Utracimy jednak w takim przypadku komfort z jazdy na rzecz szybkości. Kolejnym parametrem, na który trzeba koniecznie zwrócić uwagę wybierając odpowiednie rolki dla dorosłych lub dzieci, jest profil i odbicie kółek. Są to parametry wpływające na szybkość, zwrotność i przyczepność rolek. Płaski profil znajdzie zastosowanie do jazdy wyczynowej, gdyż pozwala utrzymać dużą przyczepność do podłoża.

Ścięte kółka umożliwią natomiast osiąganie dużych prędkości. Profil okrągły w końcu przeznaczony jest dla zawodowców, użytkowników uprawiających freestyle czy hokeistów. Odbicie jest parametrem interesującym wysoce zaawansowanych rolkarzy i traktowany jest indywidualnie w zależności od preferencji. Poza kółkami warto zapoznać się z jakością łożysk w rolkach, które chcemy kupić. Łożyska oznacza się literami ABEC oraz cyfry oznaczającej odmianę łożyska. Najczęściej spotykanymi są ABEC3, ABEC5, ABEC7, ABEC9. Im wyższa cyfra, tym łożyska będą szybsze, a to pozwoli osiągać wyższe prędkości. Rolki do jazdy rekreacyjnej lub dla początkujących powinny posiadać łożyska typu ABEC3 lub ABEC5.

Wybieramy odpowiednie rolki

Podstawą przy wyborze jest właśnie dopasowanie rolek do własnego stylu jazdy. No właśnie, jakie rodzaje rolek możemy znaleźć w sklepach i na czym skupić uwagę wybierając odpowiedni sprzęt? Oferta rolek w sklepach sportowych oraz internetowych jest przeogromna. Warto jednak wybrać takie, które będą najlepiej dopasowane do naszego stylu jazdy. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje rolek.

  • rolki do jazdy rekreacyjnej – to najbardziej uniwersalna grupa rolek; przeznaczona jest zarówno dla początkujących rolkarzy, jak i tych bardziej zaawansowanych, ale preferujących spokojną jazdę; rolki rekreacyjne najlepiej sprawdzą się podczas jazdy na równym terenie, nie bez znaczenia jest również pogoda; rolki do jazdy rekreacyjnej będą najlepsze podczas aktywności na suchej nawierzchni; rolki rekreacyjne to również najlepsze rolki do jazdy miejskiej; szczególnie w przypadku, gdy mamy do dyspozycji równie nawierzchnie ścieżek rowerowych;
  • rolki dla dzieci i dorosłych regulowane – rolki regulowane są doskonałe do nauki jazdy oraz jako rolki dla dzieci; ich popularność wśród młodszych użytkowników wynika z możliwości swobodnego dopasowania rozmiaru rolek do wielkości stopy dziecka; większość modeli rolek regulowanych pozwala dopasować rolki w przedziale 4 rozmiarów; rolki dla dzieci regulowane dzięki swoim cechom mogą służyć przez kilka sezonów i rosnąć wraz ze stopą dziecka;
  • rolki dla dorosłych wyczynowe – przeznaczone są dla bardzo zaawansowanych użytkowników; wśród nich wyróżnić można rolki szybkościowe, rolki do jazdy freestyle, rolki agresywne, a także rolki hokejowe; każdy z tych rodzajów wymaga wysokiego poziomu zaawansowania i doświadczenia w jeździe na rolkach;

Jakie rolki do jazdy miejskiej?

Poruszanie się przez zatłoczone miasto na rolkach jest wyjątkowo szybkie i przyjemne. Jednak należy w tym celu zaopatrzyć się w odpowiedni rodzaj rolek do jazdy miejskiej. Wybór jest tutaj dosyć prosty, gdyż swoją uwagę skierujemy głównie w kierunku rolek rekreacyjnych. Jazda po w miarę gładkich nawierzchniach w rolkach rekreacyjnych nie będzie stanowiła problemu dla nikogo. Kłopot pojawia się, gdy nie mamy wystarczająco dużo ścieżek rowerowych w mieście, a chodniki nie są w najlepszym stanie. W takim przypadku warto wybrać rolki do jazdy miejskiej pozwalające na odrobinę bardziej agresywną jazdę, to znaczy umożliwią wykonywanie szybkich i nagłych zwrotów, kiedy chcemy uniknąć na przykład dziury w chodniku.

Rolki dla dzieci – na co zwracać uwagę?

Naukę jazdy na rolkach można z pełną odpowiedzialnością rozpocząć już w wieku około 4 lat. Oczywiście z początku zabawa z rolkami ma charakter krótkich spacerów, dopiero po przyswojeniu przez maluchy umiejętności zachowania równowagi na rolkach można ten czas stopniowo wydłużać. Rolki dla dzieci dostępne są w dwóch zasadniczych wersjach:

  • rolki dla dzieci soft shell – bardziej komfortowe, miękkie buty pozwalają zachować odpowiedni poziom wentylacji, jednak gorzej trzymają nogę dziecka;
  • rolki dla dzieci hard shell – zbudowane na bazie twardego plastiku, dobrze trzymają elastyczne stawy dzieci, jednak nie zapewniają odpowiedniego poziomu wentylacji;

Wybierając rolki dla dzieci (z pominięciem rolek regulowanych) nigdy nie kupujmy zbyt dużych rozmiarów. Rolki dla dzieci muszą być precyzyjnie dopasowane do rozmiaru stopy dziecka. Zbyt luźny but rolki nie będzie w stanie zapewnić odpowiedniej stabilizacji stawu skokowego dziecka. Nie należy również wiązać butów zbyt mocno, aby uniknąć ucisku na stopy maluchów.

Kupujemy rolki dla dorosłych

Decydując się na zakup rolek dla dorosłych, jak wspomniano już wcześniej, podstawowym parametrem powinien być charakter i styl jazdy. Jeśli chcemy zaopatrzyć się w rolki do jazdy fitness, warto zwrócić uwagę na rolki rekreacyjne o większych kółkach, łożyskach o parametrach na przykład ABEC7 lub ABEC9 oraz ściętym profilem kółek. Pozwoli to uzyskać odpowiedni komfort jazdy, a także wyższe prędkości w porównaniu z tradycyjnymi rolkami rekreacyjnymi. Jeżeli zaś interesuje nas wyczynowa jazda, warto zwrócić swoja uwagę na rolki szybkościowe lub freestyle. Pamiętajmy jednak, że przeznaczone są one dla bardzo zaawansowanych rolkarzy.

Gdzie kupić najlepsze rolki dla dzieci i dorosłych?

Wiele sklepów oferuje bardzo szeroki wybór rolek dla każdego. Przeglądając oferty można narazić się na prawdziwy zawrót głowy. Sklep Carrefour.pl również oferuje szeroki wybór doskonałych rolek dla dzieci, oraz rolek rekreacyjnych dla dorosłych. Znajdziecie w sklepie Carrefour.pl również rolki regulowane, doskonałe dla początkujących rolkarzy. Nasza oferta to najwyższej jakości rolki do jazdy fitness, czy rolki do jazdy miejskiej. Jesteśmy przekonani, że oferta sklepu Carrefour.pl przypadnie Wam do gustu. Wybierajcie z szerokiego wachlarza rolek dla każdego i cieszcie się z tej fantastycznej aktywności jak najdłużej. Sklep Carrefour.pl zaprasza!