Jak twierdził pewien filozof: wszystko płynie, a więc dostęp do zdrowych płynów należy mieć zawsze.
Płyny powinny być spożywane w ilości minimum 1,5 l dziennie. Przyjmuje się, że powinniśmy pić około 30 ml płynów na kilogram masy ciała (nie licząc wody obecnej w produktach spożywczych.
Pij głównie wodę. Pamiętaj że płyny, które dostarczają kalorii, organizm potraktuje jak posiłek - dlatego lepiej pić kawę czarną i herbatę bez cukru.
Wyeliminuj z diety słodzone napoje i ogranicz soki. Są to produkty o wysokim indeksie glikemicznym – szybko podwyższają poziom cukru we krwi, co skutkuje jego równie szybkim obniżeniem i uczuciem głodu. Zwiększa się także ryzyko chorób związanych z gospodarką węglowodanową: cukrzycy czy insulinooporności.
Woda jest podstawowym składnikiem naszego organizmu, stanowi od 45 do 70% masy ciała. Z jej udziałem zachodzą wszystkie procesy w ustroju. Jest elementem diety, który należy stale uzupełniać.
Podstawowe funkcje wody to:
Poza wodą pij również herbatę i kawę, które mają udowodnione walory zdrowotne. Herbata redukuje ryzyko chorób sercowo-naczyniowych, chroni organizm przed nowotworami oraz nadciśnieniem tętniczym. Kawa natomiast może zmniejszać ryzyko chorób serca i udaru, obniża ryzyko zachorowania na cukrzycę typu II oraz chorobę Parkinsona. Jednak wszystko z umiarem. Kawa zawiera kofeinę, a herbata teinę, które w zbyt dużej dawce mogą powodować szybki skok ciśnienia, kołatanie serca i niepokój. Dodatkowo wypłukują magnez z organizmu, dlatego ich spożycie ogranicz do 2-3 filiżanek kawy dziennie i około 3-5 herbat dziennie.
Jak zwiększyć ilość płynów w diecie i odpowiednio nawadniać organizm?
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies