Szpinak

Szpinak

Cesarz przyjmuje zielone dawki wapnia

Szpinak należy do zielonych warzyw liściastych, które uważane są za najzdrowszy element diety. Rośliny zielonolistne powinny być spożywane codziennie w ilości przynajmniej 100 g. Szpinak jest rośliną o dużym potencjale antyoksydacyjnym – chroni przed działaniem wolnych rodników, jest także warzywem lekkostrawnym i łatwym w przygotowaniu. Mrożony szpinak jest idealnym składnikiem sosów do makaronu, kaszy czy ryżu.

  • beta-karoten, witamina C i luteina - przeciwutleniacze obecne w szpinaku, to właśnie dzięki tym substancjom organizm może bronić się przed czynnikami wywołującymi szereg chorób: nowotwory, miażdżycę oraz wpływać na szybsze starzenie się organizmu. Dodatkowo luteina działa ochronnie na plamkę żółtą oka, odpowiedzialną za ostrość obrazu oraz prawidłowe widzenie barw. Aby luteina nie straciła swoich właściwości, szpinak należy poddawać bardzo szybkiej obróbce termicznej (lub w przypadku świeżych liści spożywać na surowo i nie siekać metalowym ostrzem).
  • jest bogatym źródłem fosforu oraz wapnia, dodatkowo składniki te występują w szpinaku w odpowiednich proporcjach, co ma znaczenie dla układu kostno-szkieletowego. Istnieje ryzyko nadciśnienia u dzieci i dorosłych z niedoborem wapnia. Przy obniżonej podaży wapnia w diecie i w konsekwencji za małym jego stężeniu w organizmie istnieje ryzyko stanów depresyjnych czy zahamowania wzrostu u dzieci i młodzieży.
  • fosfor natomiast jest składnikiem DNA organizmu, przewodzi impulsy nerwowe oraz bierze udział w metabolizmie składników pokarmowych. Ma kluczowe znaczenie w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej w organizmie.
  • dostarcza znacznych ilości kwasu foliowego oraz żelaza, co ma znaczenie w zapobieganiu anemii. Kwas foliowy zapobiega wystąpieniu wad cewy nerwowej u płodu oraz pozytywnie wpływa na płodność, dlatego kobiety w ciąży oraz osoby planujące zajście w ciąże powinny zwrócić szczególną uwagę na jego podaż w diecie. Niedobór żelaza powoduje uczucie ciągłego zmęczenia, osłabienie włosów i paznokci.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu