Ogórek gruntowy

Ogórek gruntowy

Cesarz nawadnia się jedząc orzeźwiające ogórki!

Ogórek gruntowy należy do roślin z rodziny dyniowatych. Ogórek jest warzywem pnącym, kwitnie na żółto, a z kwiatów powstaje owoc, który później zjadamy. Składa się w znacznej ilości z wody, dzięki czemu stanowi doskonały element diety u osób z tendencją do zatrzymywania płynów w organizmie (paradoksalnie im więcej pijemy, tym mniej zbędnej wody gromadzimy) oraz u każdego w okresie upałów.

  • ogórki mają właściwości alkalizujące organizm, dzięki czemu pomagają w utrzymaniu równowagi kwasowo-zasadowej. Dodatkowo wysoka zawartość wody warunkuje szybszy metabolizm i usuwanie szkodliwych dla zdrowia pozostałości przemiany materii.
  • ogórki gruntowe są także źródłem antyoksydantów, przede wszystkim kwercetyny, kemferolu czy luteoliny. Przeciwutleniacze te zmiatają wolne rodniki, które odpowiedzialne są za powstawanie stanów zapalnych czy chorób w organizmie. Luteolina chroni także nasz układ nerwowy, a dokładnie synapsy nerwowe, co wzmacnia funkcje uczenia się i zapamiętywania.
  • ogórki zawierają bardzo mało kalorii, natomiast dzięki obecności wody oraz błonnika pokarmowego przyspieszają pasaż jelitowy, pomagają w leczeniu zaparć, działają jak drenaż limfatyczny na skórę. Znaczna ilość wody pomaga w leczeniu chorób związanych z układem moczowym, m.in. sprzyja rozpuszczaniu kamieni nerkowych.
  • ilość witamin i składników mineralnych w tych warzywach nie jest duża, są źródłem kwasu foliowego, cynku, potasu oraz sodu, a także witamin z grupy B, witaminy C i A. Dzięki temu pozytywnie wpływają na stan skóry, elastyczność naczyń krwionośnych oraz na działanie układu nerwowego.
  • ogórki mają właściwości łagodzące, dlatego są wykorzystywane w kosmetyce – świetnie radzą sobie z opuchlizną na twarzy czy cieniami pod oczyma. Działają także oczyszczająco na cerę.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu