Kasza gryczana prażona

Kasza gryczana prażona

Idealna w każdej diecie

Kasza gryczana należy do produktów zbożowych o wysokiej zawartości składników mineralnych i witamin. Gryka (zboże, z którego wytwarzana jest kasza gryczana) jako jedna z niewielu zbóż ma właściwości alkalizujące - wpływa zasadowo na organizm,  w ten sposób reguluje gospodarkę kwasowo-zasadową (większość produktów, które jemy ma bowiem działanie kwasotwórcze: mięso, jaja, ryby, inne zboża czy nabiał).

  • kasza gryczana jest niezwykle bogata w krzem, składnik dzięki któremu mamy silne i zdrowe paznokcie oraz włosy. Ilość krzemu ulega redukcji w naszym ustroju wraz z wiekiem, dlatego kasza gryczana jest polecana zwłaszcza osobom starszym. Krzem bierze udział w produkcji kolagenu - wpływającego m.in. na elastyczność skóry i ogólny jej stan. Wpływa także na naczynia krwionośne, dzięki czemu zapobiega miażdżycy i innym chorobom związanym z układem naczyniowym, także zmniejsza powstawanie żylaków. 
  • co ciekawe kasza gryczana jest źródłem aminokwasów, które raczej nie występują w innych zbożach, a są aminokwasami niezbędnymi (nasz organizm nie potrafi ich sam wytworzyć i muszą być dostarczane do niego wraz z dietą) - tryptofan i lizyna. Tryptofan bierze udział w syntezie (produkcji) serotoniny - hormonu szczęścia oraz melatoniny - wpływającej na prawidłowy rytm dobowy (sen i czuwanie). Lizyna natomiast jest aminokwasem regulującym pracę układu nerwowego, jego niedobór może objawiać się nadmiernym zmęczeniem, drażliwością czy stanami lękowymi.
  • gryka jest zbożem naturalnie bezglutenowym, dlatego może być bezpiecznie spożywana przez osoby uczulone na to białko. Jest bogatym źródłem błonnika pokarmowego, przy czym może być bezpiecznie spożywana przez osoby z jelitem nadwrażliwym. Błonnik pokarmowy nie tylko ułatwia trawienie, zapobiegając zaparciom, ale również odżywia nasze bakterie jelitowe, zmniejsza poziom cholesterolu we krwi oraz wpływa na prawidłowe wykorzystanie glukozy przez organizm. 
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu