Arbuz

Arbuz

Regularnie nawadniaj organizm, zajadając orzeźwiające arbuzy.

Arbuz to owoc należący do rodziny dyniowatych. Pochodzi z Afryki, jednak obecnie uprawiany jest na całym świecie, głównie w Chinach, Turcji, Hiszpanii i innych krajach śródziemnomorskich. Miąższ arbuza może mieć zabarwienie od żółtego do intensywnie czerwonego. Główną cechą arbuza jest jego duża zawartość wody, dzięki temu ma właściwości nawadniające.

  • arbuz składa się głównie z wody, której działanie na organizm człowieka jest kluczowe. Nasze ciało w około 60% składa się z tej substancji, którą należy codziennie uzupełniać. Nie każdy wypija obligatoryjne 1,5 l płynów dziennie, dlatego warto sięgać po owoce i warzywa, zawierające duże ilości wody - w tym po arbuza. Woda reguluje temperaturę ciała, usuwa produkty przemiany materii, a także przyspiesza metabolizm. U osób z tendencją do zaparć oraz puchnięcia nóg czy rąk regularne uzupełnianie płynów jest niezbędnym elementem leczniczym. 
  • arbuz jest źródłem likopenu - silnego przeciwutleniacza, który występuje w roślinach o czerwonym zabarwieniu. Likopen wpływa pozytywnie na stawy kolanowe, polepsza wygląd i stan skóry, włosów oraz paznokci, chroni organizm przed negatywnym skutkiem promieni słonecznych. Dodatkowo wpływa ochronnie na układ krążenia oraz zmniejsza ryzyko rozwoju nowotworów. 
  • głównym składnikiem mineralnym występującym w arbuzie jest potas, który przede wszystkim reguluje ciśnienie krwi, działając profilaktycznie na układ sercowo-naczyniowy. Choroby serca są jedną z głównych przyczyn zgonów w Polsce, dlatego tak ważne znaczenie ma profilaktyka, na którą składa się właściwa dieta. Potas  bierze również udział w przewodzeniu impulsów nerwowych w naszym ciele, wpływa na układ nerwowy oraz na pracę mięśni. 
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu