Uniwersalne zabawy dla małych i dużych

Zorganizowanie czasu wolnego dla dziecka w domu to nie lada wyzwanie. Warto kreatywnie podejść do tematu i zaproponować inną formę rozrywki niż oglądanie bajek lub gra na komputerze. Aktywne spędzenie czasu z dzieckiem, nawet w czterech ścianach, może być świetną zabawą dla całej rodziny - na pewno umili wolny dzień i zbliży was do siebie.Uniwersalne gry dla dorosłych i dzieci.

Budowanie bazy z poduszek i mebli

Czy jest ktoś, kto nie budował w dzieciństwie domowej bazy lub fortecy? To świetna rozrywka, zarówno dla najmłodszych, nastolatków, jak i dorosłych. Do jej skonstruowania potrzebne będą np.: krzesła, fotele oraz pościel - poduszki, kołdry, koce, prześcieradła. Przed rozpoczęciem budowy trzeba zaplanować, w którym miejscu w domu powstanie baza. Zapewne będziecie chcieli korzystać z niej dłuższy czas, więc ważne jest, aby nie zagradzała przejść i nie przeszkadzała w wykonywaniu codziennych czynności.

Zabawa w chowanego

To chyba jedna z najlepiej znanych rozrywek dla dzieci, o której w dobie Internetu i gier komputerowych niestety często się zapomina. A szkoda, bo to zabawa, którą możesz przeprowadzić zarówno w dużym domu z ogrodem, jak i w niewielkim mieszkaniu. Najważniejsze jest ustalenie obszaru, na którym będą odbywały się poszukiwania. Następnie przeprowadza się losowanie osoby, np. poprzez wyliczankę lub wyciągnięcie najkrótszej zapałki, która jako pierwsza będzie szukać pozostałych graczy. Osoba ta zakrywa oczy i na głos odlicza, a reszta uczestników chowa się w wybranych miejscach. Runda kończy się po odnalezieniu ostatniego gracza, który w kolejnym etapie stanie się szukającym.

Poszukiwanie skarbów

To zabawa rozwijająca kreatywność, spostrzegawczość i umiejętność logicznego myślenia. Grę można rozpocząć od podziału rodziny na dwie drużyny. Jedna z nich ukrywa poszczególne przedmioty w różnych zakamarkach domu, ogrodu, mieszkania lub balkonu. Jednocześnie sporządza mapę, na której umieszczone są charakterystyczne punkty oraz miejsca, w których zostały schowane skarby lub wskazówki. Alternatywą dla mapy jest tzw. „zabawa ciepło-zimno” – im bliżej miejsca ukrycia skarbu, tym cieplej. Im dalej do poszukiwanej rzeczy, tym zimniej.

Gry planszowe i karciane

Różnorodne gry planszowe zyskały w ostatnich latach wielką popularność. Zarówno małe dzieci, jak i nastolatkowie chętnie rywalizują ze sobą przy użyciu planszy i kostki do gry. Również wśród dorosłych znajdzie się wielu zwolenników takiej formy spędzania wolnego czasu. Jeśli nie macie w domu żadnych planszówek, nic straconego! Zawsze możecie stworzyć własną grę – skonstruujcie samodzielnie planszę, na której zaznaczycie pola i zadania do wykonania dla graczy. Za pionki mogą posłużyć małe przedmioty z życia codziennego, takie jak: gumka do ścierania, kostka cukru, pomadka albo spinacz do bielizny. Kostkę do gry także możecie przygotować samodzielnie: wystarczy kartka papieru, długopis lub mazak, nożyczki i klej lub taśma bezbarwna.

Warto również zapoznać dzieci z grami karcianymi. W zależności od wieku pociechy należy dobrać grę pod kątem skomplikowania reguł. To świetny trening dla mózgu – ćwiczy pamięć, refleks oraz umiejętność planowania. Zabawą polecaną zwłaszcza dla najmłodszych dzieci jest gra w pary, nazywana również „memory”. Polega na odkrywaniu kart i znajdowaniu par. Zabawa ta pomaga trenować pamięć, spostrzegawczość i koncentrację, jednocześnie sprawiając dużą frajdę graczom. Jeśli brakuje jej w waszej kolekcji, tak jak w przypadku planszówek, możecie wykonać ją własnoręcznie lub użyć dwóch talii kart.

Domowa sesja zdjęciowa

Zróbcie sobie zabawne zdjęcia. Możecie skorzystać z gotowych i dostępnych do kupienia akcesoriów do sesji fotograficznych lub wykonać je w zaciszu domowym. Tabliczki z humorystycznymi hasłami lub śmiesznymi obrazkami, kolorowe okulary i maski, ozdobne szale lub pióra urozmaicą wasze fotografie. Nie potrzebujecie drogiego sprzętu – wystarczy aparat cyfrowy lub po prostu telefon komórkowy. To świetna zabawa, a także pamiątka na lata.

Powyższe propozycje dla małych i dużych sprawią, że z pewnością nie będziecie narzekać na nudę. Dobierzcie takie gry i zabawy, które sprawią wam najwięcej radości. Oczywiście możecie również zagrać w szachy, warcaby, kalambury, pobawić się w berka lub skonstruować domowy tor przeszkód. Niech powyższe pomysły zainspirują was do aktywnej zabawy dla ciała i umysłu!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu