Jak stworzyć w domu przestrzeń do relaksu

Każdy marzy o własnych czterech ścianach, ale jak zagospodarować w nim przestrzeń, by maksymalnie odpowiadała twojemu stylowi życia? Funkcjonalne zaprojektowanie i rozplanowanie pomieszczeń to podstawa wygodnego mieszkania. Nie zapominaj również o stworzeniu miejsc, które będą sprzyjać odprężeniu i relaksowi.

Strefa odprężenia w każdym domu

Znasz to uczucie, gdy po niezdanym egzaminie, ciężkim dniu w pracy, niemiłym spotkaniu marzysz jedynie o powrocie do domu? Zwłaszcza w takich momentach doceniasz możliwość wyciszenia się w swoich czterech ścianach. Dla jednej osoby relaksem będzie przeczytanie kilku rozdziałów powieści podczas kąpieli, dla drugiej obejrzenie ulubionego serialu leżąc w łóżku, a dla trzeciej medytacja na macie przy odgłosach natury. Bez wątpienia każdy człowiek rozluźnia się w inny sposób, dlatego relaksacyjna przestrzeń musi być dostosowana do osobistych preferencji.

Relaks po pracy na home office

Od kilku lat praca zdalna w Polsce staje się coraz bardziej popularna. Pracownicy branży IT, tłumacze, copywriterzy, architekci – to tylko niektóre z zawodów, które dzięki nowoczesnym technologiom można wykonywać w domu, z jakiegokolwiek miejsca na świecie. Obecnie, w czasach pandemii, na home office przeszli również pracownicy innych sektorów, w których takie rozwiązania nie były wcześniej praktykowane.

Zwłaszcza teraz dla wielu ludzi dom jest więc także miejscem pracy. Dlatego tym bardziej tak istotne jest wygospodarowanie miejsca, w którym odpoczniesz i znajdziesz chwilę wytchnienia.

Osobisty kącik relaksu w domu – podstawy

Przede wszystkim zastanów się, w jaki sposób najlepiej się relaksujesz? Co sprawia, że potrafisz się odprężyć, wypocząć, poczuć się po prostu dobrze? Następnie…

Dostosuj przestrzeń

Nawet w niewielkich wnętrzach będziesz w stanie zorganizować swoją strefę relaksu.

  • Może to być po prostu wygodna sofa lub fotel. Jeśli wielkość pomieszczenia na to pozwala – warto zastanowić się nad kupnem kanapy z szezlongiem lub podnóżka do fotela, które pozytywnie mogą wpłynąć na poczucie komfortu i wygodę. W pobliżu ustaw stolik, na którym postawisz aromatyczną kawę, zapachowe świeczki lub położysz książkę.
  • Możesz wybrać także wannę – kto nie lubi relaksującej kąpieli w pianie lub z pięknie pachnącym i nawilżającym olejkiem? Zadbaj o poduszkę pod głowę oraz miejsce na postawienie ulubionego napoju lub położenie książki. Telefon zostaw za drzwiami łazienki i odpocznij.
  • Osobistą przestrzenią do relaksu może być również kawałek podłogi. Na niej jako fan jogi i medytacji, możesz położyć matę. Ważne, aby zapewnić sobie wystarczającą ilość miejsca.
  • A może szeroki parapet zaadaptujesz na swoje ulubione miejsce do czytania książek?

Myśl o sobie – wybierz przestrzeń i formę relaksu odpowiednią dla siebie.

Regularne wietrzenie

Na jakąkolwiek formę relaksu w domu się zdecydujesz – wpuść do pomieszczenia trochę świeżego powietrza. Zbyt duże stężenie dwutlenku węgla w domu może wpływać na pogorszenie samopoczucia i utrudnienie odprężenia po ciężkim dniu

Oświetlenie

Bardzo ważne jest również oświetlenie. Najlepszym rozwiązaniem jest wybranie miejsca, do którego wpada dużo naturalnego światła. Jeśli jednak nie masz takiej możliwości – wybierz ciepłe oświetlenie sztuczne, które pozwoli na wykreowanie przytulnego kącika relaksu.

Dekoracje

Świeczki zapachowe, cięte kwiaty lub rośliny doniczkowe, ramki ze zdjęciami lub pamiątki z podróży – zadbaj o elementy sprzyjające relaksowi. Siedząc wygodnie na kanapie lub leżąc w łóżku, spójrz na zdjęcie z wakacji, poczuj zapach świeżych konwalii we flakonie, zatrzymaj ten moment na chwilę i uspokój uporczywie krążące po głowie myśli.

Przestrzeń do relaksu na świeżym powietrzu

Idealnym miejscem do odprężenia i odpoczynku jest balkon lub taras. Jeśli jego metraż na to pozwala, świetnym pomysłem jest umieszczenie na nim wygodnego leżaka lub huśtawki z dużymi, kolorowymi poduchami. Balkon można ozdobić girlandami świetlnymi, lampionami oraz kwiatami lub ziołami. Tak przygotowany, bez wątpienia może stać się ulubioną przestrzenią do relaksu.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu