Home office: Jak zaaranżować miejsce do pracy w domu?

Jeszcze kilka lat temu praca w domu nie była tak powszechna, jak dziś. Dzięki rozwijającej się technologii, wiele obowiązków służbowych można wykonywać ze swojego mieszkania – trzeba zadbać jedynie o odpowiedni sprzęt z dostępem do Internetu. Home office jest nieocenionym rozwiązaniem zwłaszcza w obecnej sytuacji, w której wielu pracodawców ze względów bezpieczeństwa zdecydowało się na zamknięcie biur i wysłanie pracowników na pracę zdalną.Jak zaaranżować miejsce do pracy w domu?

Wady i zalety home office

Wielkim plusem pracy zdalnej jest oszczędność czasu – osoby pracujące w domu nie tracą go na dojazdy. Home office umożliwia również pogodzenie pracy z sytuacjami losowymi, np. pękniętą rurą i pilnym wezwaniem hydraulika do domu. Taki tryb pracy jest również odpowiedzią dla osób łączących pracę z rodzicielstwem oraz dla osób zmagających się z chorobami przewlekłymi, uniemożliwiającymi codzienne wychodzenie do biura.

Oprócz niewątpliwych zalet pracy zdalnej, pracujący w takim trybie wymieniają także wady: mniejszą mobilizację do wykonywania obowiązków służbowych, problem z rozdzieleniem życia prywatnego od zawodowego oraz niełatwą organizację przestrzeni domowej do efektywnej i komfortowej pracy w czterech ścianach.

Osobne pomieszczenie do pracy zdalnej

Sytuacja jest prosta, gdy masz zamykany gabinet, a w nim biurko i wygodny fotel. Jednak przy projektowaniu domu lub mieszkania takie pomieszczenie nie dla każdego jest priorytetem.

Jeśli nie masz gabinetu, zastanów się czy jakiekolwiek z pomieszczeń możesz przerobić na osobiste mini biuro. Przy aranżowaniu wnętrza należy pamiętać, aby znalazły się tam rzeczy niezbędne. Warto postawić na minimalizm, ponieważ nadmiar przedmiotów może dekoncentrować. Podczas pracy zdalnej musisz bardziej niż zwykle zadbać o swój kręgosłup i prawidłową postawę ciała. W związku z tym ważne jest posiadanie biurka lub stolika, przy którym będziesz mógł usiąść na krześle w wyprostowanej pozycji. Garbienie się na łóżku albo siedzenie bez podparcia może doprowadzić do wielu schorzeń i problemów zdrowotnych.

Niesamowicie ważne jest także oświetlenie – im więcej naturalnego światła, tym lepiej. Jeśli jednak musisz korzystać z oświetlenia sztucznego, zrezygnuj z jaskrawych jarzeniówek na rzecz ciepłego, jasnego światła.

Wydzielona przestrzeń w pokoju

Pokój do pracy jest najbardziej komfortową opcją, ale jeśli go nie masz – wygospodaruj osobną strefę w jednym z pomieszczeń. Jeśli lubisz pracować w ciszy i spokoju – dobrym wyjściem może okazać się ustawienie biurka w kącie sypialni. Jeśli nie rozpraszają Cię domownicy lub włączony telewizor – nie ma przeszkód do pracy w „sercu domu”, czyli w salonie. Wszystko zależy od wykonywanego zawodu oraz preferencji.

Przestrzeń najprościej wydzielić regałem z książkami, kanapą, a nawet drewnianym parawanem. Ważne, aby miejsce przeznaczone na home office służyło jedynie do pracy. Należy pamiętać, że strefa ta będzie częścią większej przestrzeni, dlatego ważne jest, aby zawsze uporządkować ją po wykonanej pracy. Zaaranżuj miejsce na biurku – skorzystaj z organizerów, pudełek i segregatorów, dzięki którym zapanujesz nad dokumentami, długopisami i innymi przyborami.

Home office w trudnych warunkach

Jeśli ogranicza cię metraż lub inne przyczyny uniemożliwiają wydzielenie osobnego miejsca tylko do pracy – nic straconego. Ustaw biurko przy ścianie w jednym z pomieszczeń i tam zorganizuj małe biuro. Nie posiadasz biurka? Zaadaptuj na ten cel stół, ale po pracy – w celu rozgraniczenia życia prywatnego z zawodowym – koniecznie sprzątnij wszystkie elementy związane z pracą.

Jeśli jednak nie wyobrażasz sobie takiego rozwiązania – możesz skonstruować stolik lub biurko tylko dla siebie. Jak wiadomo, Internet jest kopalnią wiedzy – znajdziesz w nim wiele pomocnych rad i tutoriali dotyczących tworzenia mebli, np. z modnych ostatnio palet drewnianych.

Przydatne rady dla praktyków homme office

Bez względu na to, czy masz w domu oddzielny gabinet, czy wydzielisz strefę do pracy w sypialni lub skorzystasz ze stołu jadalnianego…

  • pozyskaj odpowiednią ilość miejsca na komputer, dokumenty, inne materiały,
  • pamiętaj o odpowiednim ustawieniu krzesła i prawidłowej postawie ciała,
  • poinformuj domowników w jakich godzinach pracujesz i że mimo obecności w domu – w wyznaczonym czasie nie masz możliwości wyrzucenia śmieci lub przycięcia trawy,
  • zaplanuj przerwy – na chwilę relaksu, rozciągnięcie mięśni,
  • zadbaj o balans między pracą w domu a życiem prywatnym.
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu