5 zabaw rozwijających inteligencję

Dzieci uczą się i rozwijają przez zabawę. Chętnie biorą udział w różnych grach, dzięki którym mogą nauczyć się czegoś nowego i lepiej poznać otaczający ich świat. Poniżej przedstawiamy pięć propozycji zabaw, które rozwijają inteligencję dzieci, a jednocześnie są świetną rozrywką.5 zabaw rozwijających inteligencję dzieci

Słowo na ostatnią literę

Sprawdzi się przede wszystkim u dzieci, które lubią zabawę słowem. Często to te maluchy, które uwielbiają, gdy rodzice im czytają, ale również takie, które same bardzo wcześnie sięgają po książeczki. Pamiętaj, że czytanie jest świetną zabawą, która rozwija inteligencję językową dziecka.

Zabawa polega na wypowiadaniu słowa zaczynającego się od ostatniej litery wyrazu wypowiedzianego przez wcześniejszego gracza. Przykładowo: kot-traktor-rower-rak-kiwi-iglo-osa-ananas. Gra nie wymaga żadnych przedmiotów oraz rekwizytów i może w niej uczestniczyć cała rodzina. Ważne jest, aby wypowiadane słowa nie powtarzały się – kto powtórzy wyraz, odpada z gry.

Zabawa w słowa jest wartościową aktywnością dla dziecka, które osłuchuje się z nowymi wyrazami i poszerza swoje słownictwo. Gra ma wielu zwolenników również wśród starszych dzieci. Jeśli jednak wolą inną rozrywkę, która również pozytywnie wpłynie na rozwój zdolności językowych, możesz zaproponować grę w układanie słów, np. Scrabble.

Czego brakuje w tym pokoju?

To zabawa ćwicząca przede wszystkim pamięć i spostrzegawczość. Gracze dzielą się na drużyny – przedstawiciel jednej z nich chowa daną rzecz w pokoju, a zadaniem drugiej jest odgadnięcie, co zmieniło się w tym pomieszczeniu. Alternatywą dla starszych dzieci jest gra polegająca na odnajdowaniu różnic pomiędzy jednym a drugim obrazkiem (np. dodatkowa chmura, brak kapelusza na głowie itp.). Obrazki zawierają najczęściej wiele szczegółów i odnalezienie różnic nie zawsze okazuje się proste.

Klocki

Propozycją zabawy dla dziecka w każdym wieku są klocki. Budowanie różnorodnych konstrukcji niesie ze sobą wiele zalet. W początkowym etapie rozwoju dziecka klocki ułatwiają ćwiczenie rozpoznawania przez niego kolorów i kształtów, np. poprzez grupowanie kloców pod kątem barwy lub podawaniu przez dziecko elementów o określonym kolorze. W późniejszych etapach mogą wspomóc naukę matematyki – poprzez liczenie, dodawanie i odejmowanie klocków.

Zabawa klockami ćwiczy również zdolności manualne oraz pobudza wyobraźnię i kreatywność. Na rynku istnieje wiele rodzajów klocków – możesz z nich stworzyć wysoką wieżę, dom dla lalek, koparkę, smoka – praktycznie wszystko, o czym zamarzy dziecko. Należy pamiętać, aby klocki dobrać pod kątem wieku, zainteresowań i zdolności pociechy.

Kostka Rubika

Świetną propozycją dla każdego dziecka jest kostka Rubika. Układając ją, dziecko musi uruchomić swoje zdolności logiczne poprzez zapamiętywanie konkretnych sekwencji. Wymaga to dużej koncentracji i znakomitej pamięci. Może to być zajęcie na kilka godzin – uczy więc dziecko cierpliwości i wytrwałości w osiąganiu celu. Układanie kostki Rubika ma również nieocenione znaczenie dla rozwoju umiejętności manualnych.

Zagadki logiczne oraz szachy

To ciekawa forma zabaw dla dzieci, rozwijająca kreatywność i umiejętność logicznego myślenia. Należy je oczywiście dostosować do wieku i możliwości dziecka. Rozpocznij od krótszych i prostszych zagadek, aby nie zniechęcić dziecka do zabawy.

Zagadki logiczne mogą przybierać różne formy – od łamigłówki słownej, po rebusy, poprzez labirynty obrazkowe, kończąc na krzyżówkach. Przeszukiwanie pamięci w celu odnalezienia prawidłowego rozwiązania stanowi dla dzieci wspaniałą rozrywkę, ale i naukę.

Wspominając o zdolności logicznego myślenia, nie sposób nie wymienić gry w szachy. To rozrywka rozwijająca inteligencję logiczno-matematyczną. Wspomaga kreatywność i umiejętność myślenia strategicznego, jak również abstrakcyjnego. Gra w szachy kształtuje też pamięć i rozwija wyobraźnię. Warto więc zapoznać dziecko z grą w szachy – może w przyszłości wyrośnie z niego mistrz?

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu