Skrobia ziemniaczana

Znaleziono: 3 produkty

z 1

Sortuj po:

Najpopularniejsze

11
49
 

1 kg

5
99
 

1 kg

7
75
 

0,5 kg

15,50 zł/1 kg

z 1

Skrobia ziemniaczana i mąka ziemniaczana - czy to te same produkty?

Choć nazwy te stosowane są zamiennie, to skrobia i mąka ziemniaczana są w rzeczywistości dwoma różnymi produktami. Różni je nie tylko proces ich produkcji, ale także zastosowanie i przeznaczenie. Co to jest i do czego służy mąka kartoflana? Czym różni się od produktu, jakim jest skrobia ziemniaczana?

Mąka ziemniaczana – co to takiego?

Mąka kartoflana znana jest jeszcze naszym prababciom. Do jej produkcji wykorzystuje się ziemniaki gotowane w całości, czyli tak zwane ziemniaki w mundurkach, które następnie poddaje się odparowaniu i mieleniu. Swoją konsystencją produkt na pierwszy rzut oka może przypominać mąkę pszenną. W praktyce jednak na sypkości i białym kolorze podobieństwo się kończy. Mączka ziemniaczana charakterystycznie skrzypi i nie rozpuszcza się w wodzie.

Mąka kartoflana i jej zastosowanie w kuchni

Mąka ziemniaczana to produkt, który w swoim składzie nie zawiera glutenu. Dzięki temu jest to produkt chętnie wykorzystywany przez osoby zmagające się z jego nietolerancją. W kuchni jej zastosowanie jest bardzo różnorodne. Sprawdzi się jako zagęszczacz do zup i sosów, składnik placków, naleśników i rozmaitych ciast, którym nada lekką i puszystą konsystencję. Ze względu na fakt, że doskonale absorbuje wodę, często stosuje się ją w roli panierki do ryb i mięs.

Skrobia ziemniaczana – co to jest i jak powstaje?

W przeciwieństwie do mąki kartoflanej, skrobię produkuje się z surowych ziemniaków. Sam proces produkcyjny rozpoczyna się od ich rozdrobnienia, a następnie dokładnego umycia. Płukanie pozwala uzyskać zawartą w nich skrobię, która w końcowym etapie jest dokładnie suszona i oczyszczana. Produktem finalnym jest śnieżnobiały, matowy proszek bez smaku i zapachu. Jeśli ściśniemy go palcami, będzie dość charakterystycznie szeleścił.

Kosmetyczne zastosowanie skrobi ziemniaczanej

Skrobia jest popularnym produktem nie tylko w kuchni, ale również kosmetyce. Można jej używać jako zasypkę na podrażnioną skórę – również u niemowlaków. Kobiety często sięgają po nią poszukując pudru do twarzy, ponieważ doskonale matuje i ma właściwości antybakteryjne. Niewielka ilość posypana na włosy zastąpi też suchy szampon.

Gdzie kupić mąkę i skrobię ziemniaczaną i ile kosztują?

Zarówno mąka, jak i skrobia ziemniaczana to produkty znane od lat. Nie ma więc problemu z ich dostępnością – można je dostać w zdecydowanej większości mniejszych i większych marketów. Jaka jest ich cena? Mąka ziemniaczana kosztuje w granicach 7 zł za 500- gramowe opakowanie.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu