Orzechy brazylijskie

59
99
 

1 kg

Orzechy brazylijskie – doskonała przekąska dla każdego

Pełne smaku, chrupiące i zdrowe orzechy brazylijskie biją ostatnio rekordy popularności. Te pochodzące prosto z Brazylii owoce nazywane są też orzeszkami para. Można je z powodzeniem chrupać jako przekąskę między posiłkami lub podczas oglądania ulubionego serialu lub dodać do rozmaitych dań, które możesz przygotować we własnej kuchni. Skąd biorą się orzechy brazylijskie, ile kosztują i z czym łączyć je w kuchni?

Brazylijskie orzechy – jak wygląda ich uprawa?

Orzechy brazylijskie to owoce drzewa, które występuje pod nazwą orzesznica włoska i rośnie jedynie w Brazylii, a dokładniej wzdłuż brzegów dzikiej i pięknej Amazonki. Co ciekawe założenie plantacji orzesznicy jest niezwykle trudne, a według wielu niewykonalne. Drzewa te osiągają wysokość nawet 60 m i rosną niezwykle wolno, a dodatkowo przypominające kokosy owoce orzechów brazylijskich znajdują się na samych czubkach, co sprawia, że są wyjątkowo trudnodostępne. Nie można ich zbierać ręcznie, a w celu pozyskania orzechów trzeba po prostu czekać aż naturalnym trybem same spadną na ziemię choć i to nie jest koniec drogi do pozyskania orzecha. Owoce orzesznicy mają bardzo twardą łupinę, z której trudno je wydobyć. Żeby to zrobić należy rozciąć je ostrym narzędziem i wyłupać ze środka. Wszystkie te czynniki mają bezpośredni wpływ na koszt owoców. Ile kosztują orzechy brazylijskie? Cena tych owoców nie należy do najniższych. 1 kg orzechów brazylijskich może kosztować nawet w okolicach 100 zł, a za opakowanie o wadze 100 g zapłacimy średnio nieco ponad 10 zł.

Warto wspomnieć o tym, że drzewa orzesznicy włoskiej objęte są ochroną i stanowią gatunek drzew zagrożonych wyginięciem. Jest to skutek zanieczyszczeń środowiska naturalnego, które stopniowo zmniejszają populację tych niesamowitych drzew. Co ciekawe drewno orzesznicy stanowi materiał luksusowy i służy do produkcji ekskluzywnych mebli, których ceny osiągają bardzo wysokie sumy.

Orzechy brazylijskie – właściwości

Orzechy brazylijskie w łupinie są znane przede wszystkim z zawartości pierwiastka jakim jest selen. Ma on m.in. korzystny wpływ na cały układ odpornościowy organizmu. W składzie orzechów brazylijskich znajdziemy również nienasycone kwasy tłuszczowe, aminokwasy i błonnik. Już kilka owoców orzechów dostarcza organizmowi witamin z grupy E i C, a także kwas foliowy, magnez czy chociażby fosfor.

Orzechy brazylijskie – gdzie kupić?

Smak i cenne właściwości owoców brazylijskich sprawiają, że jest to produkt pożądany, a ich specyficzna uprawa świadczy poniekąd o ich luksusowym charakterze. Orzechy brazylijskie nie sią dostępne w każdym przydrożnym sklepie. Znajdziesz je w sklepach Carrefour oraz na carrefour.pl.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu