Mąka żytnia

5
99
 

1 kg

8
29
 

0,235 kg

35,28 zł/1 kg

6
89
 

1 kg

2
99
 
2,99 zł najniższa cena

1 kg

6
89
 

1 kg

8
29
 

0,275 kg

30,15 zł/1 kg

Mąka żytnia – królowa zdrowej kuchni

Mąka żytnia to niezbędny element wyposażenia każdej domowej spiżarni. Wytwarzana z naturalnego ziarna uznawana jest za lepszy jakościowo odpowiednik klasycznej mąki pszennej. Różni się od niej składem i zawartością składników odżywczych, a także kolorem i konsystencją. Jakie właściwości ma mąka żytnia i jakie potrawy można z niej przyrządzić?

Mąka żytnia i jej właściwości

Najpopularniejszą odmianą jest mąka żytnia 720. Ten typ mąki ma szaro-brązową barwę i jest znacznie jaśniejszy niż mąka żytnia 2000. Czym się wyróżnia? W składzie mąki żytniej 720 znajdziemy wiele cennych węglowodanów, a także białko, błonnik czy na przykład karoten. Nie brakuje w nim również cennych dla zdrowia minerałów i witamin, a wśród nich witaminy E, B i związki, takie jak potas, magnez, wapń oraz żelazo. Ze względu na mniejszą zawartość glutenu jest to mąka łatwiej przyswajalna przez organizm, a co za tym idzie bardziej lekkostrawna.

Mąka żytnia i jej zastosowanie w kuchni

Mąka żytnia to rodzaj mąki, która jest wprost idealna do wypieków naturalnego chleba żytniego i mieszanego, w którym miesza się ją z mąką pszenną chlebową. Zapach świeżego bochenka i chrupiąca skórka to dla wielu pewnie jedno z najmilszych wspomnień z dzieciństwa. Do czego oprócz wypieków pieczywa można wykorzystać mąkę żytnią?

Mąka żytnia pełnoziarnista stanowi dobrą bazę do przygotowywania domowej roboty makaronów. Zanim jednak przystąpimy do pracy należy wziąć pod uwagę, że tego typu makaron różni się od klasycznego makaronu na bazie mąki pszennej. Wyróżniają go lekko orzechowe nuty smakowe i delikatna kwaskowatość, która nie każdemu odpowiada.

Mąka żytnia – gdzie kupić?

Do najpopularniejszych odmian mąki żytniej należą mąka typu 750 i mąka żytnia 2000. Gdzie kupić dobrej jakości wyroby? W sklepach Carrefour oraz na carrefour.pl znajdziesz produkty, takie jak mąka żytnia razowa czy mąka żytnia jasna od wielu znanych i cenionych producentów, dzięki którym przygotujesz pyszne domowej roboty pieczywo, makarony czy kluski. Wypróbuj ten produkt w swojej kuchni.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu