Pokrój ziemniaki na centymetrowe plasterki i ugotuj je. Połącz składniki na pesto i utrzyj w moździerzu, aż uzyskasz kremową konsystencję. Odstaw pesto, aby składniki mogły się połączyć.
Roztop masło w rondlu. Następnie stopniowo dodaj mąkę i mieszaj, aż powstanie gęsta pasta. Kiedy mikstura będzie gotowa, dodaj mleko i mieszaj, aż uzyskasz kremową konsystencję. Dopraw solą i gałką muszkatołową.
Włóż płaty lasagne do gotującej się wody i gotuj przez minutę, a następnie włóż je do lodu. Po wyjęciu z lodu możesz zacząć układać warstwy w foremce. Przełóż płaty lasagne beszamelem, ziemniakami, pesto i parmezanem. Całość polej znowu beszamelem i posyp parmezanem. Piecz w 180°C przez 12 minut.Włosi podbijają świat wyśmienitą kuchnią. Dzieci, ale także dorośli na całym świecie uwielbiają włoskie specjały: pizzę, makaron i lody. Warto jednak wiedzieć, że włoska kuchnia jest jednak znacznie bogatsza i nie ogranicza się tylko do tych trzech specjałów.
We Włoszech nie można rozpocząć dnia bez kawy. Espresso, czyli maleńka filiżanka mocnej kawy, dosłownie na dwa łyki, to wizytówka Italii. Najczęściej wypija się ją przy ladzie lub wysokim stoliku w barze. Mniej popularne są cappuccino czy café latte z dużą ilością spienionego mleka. Do kawy koniecznie musi być coś słodkiego: ciastko lub rogalik z ciasta francuskiego. I oto całe śniadanie prawdziwego Włocha.
Pizza nie wymaga reklamy. Pochodzi z Neapolu, ale przyjęła się na całym świecie. Podstawą jest cieniutki spód, sos pomidorowy i roztopiony ser, a pozostałe dodatki można dobierać stosownie do własnych upodobań. Oliwki, ser gorgonzola, kapary, karczochy czy cebula – tutaj nie ma miejsca na nudę.
Również włoskie pasty dają nieograniczone możliwości ma talerzu. Rurki makaronowe penne świetnie komponują się ze szparagami i szynką, cannelloni z sosem bolońskim, a lasagne z mięsem mielonym i beszamelem. Spaghetti występuje w wielu wariantach: bolognese, carbonara, aglio e olio, frutti di mare. Bardziej doświadczeni kucharze mogą pokusić się o samodzielne zrobienie makaronu tagliatelle. Te sycące, mączne dania najlepiej zwieńczy deser w postaci gęstych, kremowych lodów – gelato.
Zielony, biały i czerwony to nic innego jak sałatka caprese: plastry mozzarelli i świeżych pomidorów, udekorowane liśćmi bazylii. Włosi zawsze stawiają na prostotę i lokalne produkty dobrej jakości. Ze świeżej bazylii, czosnku, orzeszków piniowych (nasion sosny) i oliwy z oliwek potrafią wyczarować najlepszy, a zarazem najprostszy sos do makaronu – pesto verde. Czerwone suszone pomidory i starty parmezan przemieniają w pesto rosso. Dobrym pomysłem na szybki obiad jest słoiczek gotowego pesto i makaron, koniecznie ugotowany al dente. Rozgotowany makaron to rzecz niewybaczalna u Włochów. Na taki widok potrafią wykrzyknąć głośno: „Mamma mia! Porca miseria!” 😊
Tradycyjny włoski posiłek zaczyna się od antipasto, czyli przystawki. Może to być dojrzały melon z cienkimi plastrami szynki prosciutto. Potem na stole pojawia się danie mączne lub zupa, na przykład pożywna minestrone. Główne danie to ryby, cielęcina czy drób, do tego polenta z mąki kukurydzianej, risotto albo sałatka. Największy posiłek Włosi jedzą wieczorem, około godziny 20.00. Pomimo ciężkiego jedzenia o późnej porze Włosi cieszą się dobrym zdrowiem. Codziennie dostarczają sobie w przetworach pomidorowych spore ilości likopenu, silnego przeciwutleniacza o prozdrowotnych, antyrakowych właściwościach.
Oregano, bazylia, tymianek, rozmaryn i estragon – bez tych przypraw kuchnia regionu śródziemnomorskiego nie ma racji bytu. Równie ważny jest ocet balsamiczny, gęsty płyn o słodko-kwaśnym smaku, powstały z soku z winogron. Oryginalny ocet balsamiczny posiada oznaczenie Aceto Balsamico Tradizionale di Modena.
Elitarny produkt włoski to białe trufle, czyli podziemne grzyby rosnące w Piemoncie. Słynne na cały świat są truflowe polowania z wytresowanymi psami. Kilogram tego przysmaku to równowartość – uwaga – nowego samochodu!
Obfita kolacja u Włochów najczęściej kończy się deserem, bardzo kalorycznym kremem angielskim zuppa inglese. Inne słodkie przyjemności to cannoli i tiramisu. Cannoli pochodzą z Sycylii. To kruche rurki smażone na głębokim smalcu, wypełnione kremem z sera ricotta. Deseru tiramisu nie trzeba chyba przedstawiać. Można go zrobić w warunkach domowych. Wystarczą podłużne biszkopty, likier Amaretto, kakao i serek mascarpone. By poczuć
prawdziwy smak Italii, trzeba też koniecznie spróbować deseru pana cotta, mleczno-śmietanowej galaretki polanej sosem owocowym.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies