Kuchnia ukraińska – połączenie smaków

Zachwyca niepowtarzalnymi smakami i aromatami

Zaskakuje prostotą i świeżością. Niby znana, a jednak pełna tajemnic i smaczków.
Opływa w ryby, mięsa, marynaty, wędzonki i ser. Kuchnia ukraińska zaprasza.

Kutia
Chłodnik z botwinki
Fit placki ziemniaczane z piekarnika

Dwie kobiety z dwóch sąsiednich krajów, dwie matki i żony, dwie osobowości kulinarne – Katarzyna Bosacka i Aniela Redelbach napisały razem e-booka „PRZYJAŹŃ OD KUCHNI” z przepisami polskimi i ukraińskimi. E-booka możesz kupić tutaj. Dochód z jego sprzedaży w całości przekazują na potrzeby Polskiej Akcji Humanitarnej. Zapraszamy do wspólnego stołu!

Może się wydawać, że Polacy dobrze znają upodobania kulinarne sąsiadów. Nic bardziej mylnego. W kuchni ukraińskiej spotykają się smaki kuchni polskiej, rosyjskiej, litewskiej, tatarskiej, ormiańskiej. Dania są wysokokaloryczne i sycące. Warto poznać tę kuchnię, która, mimo że bazuje na podobnych składnikach, jednak różni się od polskiej.

Zupa to podstawa

Zupy na Ukrainie mogą z powodzeniem zastąpić cały obiad. Najbardziej popularny jest barszcz ukraiński, którego przygotowanie różni się nieco od przepisu znanego w Polsce. To połączenie ziemniaków, buraków, białej fasoli i kapusty, ugotowany na pożywnym mięsnym wywarze, z dużą ilością czosnku i śmietany. Zawiesisty i rozgrzewający. Podobnie jak kapuśniak zaporoski, przyrządzany z kiszonej kapusty, warzyw korzeniowych i ziemniaków, z wkładką mięsną.

Każda rodzina ma swój własny przepis na soliankę i przekazuje go z pokolenia na pokolenie. Podstawą jest bulion z różnych rodzajów mięs. Do zupy dodaje się zalewę z ogórków kiszonych, kwas chlebowy, przecier pomidorowy, natkę pietruszki i koper. Solianka najlepiej smakuje zabielona śmietaną.

Co wyróżnia kuchnię ukraińską?

W menu naszych wschodnich sąsiadów każdy znajdzie coś dla siebie. Mogą to być bliny, drożdżowe naleśniki, najczęściej podawane z kawiorem lub kawałkami ryby, a także deruny, placki ziemniaczane z dodatkiem cebuli, serwowane z gęstą śmietaną. Kto był na Krymie, ten na pewno wie, jak smakują chrupiące, rumiane czebureki. Są przepyszne, choć bardzo tłuste. To nadziewane mięsem jagnięcym regionalne danie Tatarów krymskich.

Ukraina jest bardzo zróżnicowana pod względem kulinarnym, co wynika z jej historii. Rejon wschodni to głównie wpływy rosyjskie, na zachodzie widać inspiracje polskie czy węgierskie. Kulisz – odżywcze danie jednogarnkowe, wywodzące się z kuchni kozackiej, bazuje na kaszy, mięsie wołowym i warzywach. Banusz przygotowuje się z kaszy kukurydzianej i śmietany, podaje ze skwarkami, grzybami lub bryndzą. Azu to wołowina duszona po tatarsku z dodatkiem warzyw.

Popularny jest gęsty gulasz żarkoje, podawany w glinianym naczyniu, czy kotlet po kijowsku – drobiowa pierś panierowana w jajku i smażona w bułce, z fantastycznym środkiem: masełkiem i koperkiem.

Pierogowy raj

Miłośnicy mącznych dań będą zachwyceni ukraińskimi specjałami. Mąka, woda i nadzienie – oto ukraiński przepis na szczęście. Pierogi mogą być gotowane, podsmażane, z farszem słodkim lub wytrwanym. Możliwości jest wiele. Pielmieni, uszka z farszem mięsnym, są drobniejsze od pierogów. Podawane w bulionie lub jako danie z kwaśną śmietaną i koperkiem.

Przekąski-zakąski

Nasi sąsiedzi uwielbiają stoły pełne maleńkich przekąsek. Narodowy przysmak to sało, słonina wieprzowa w przyprawach kojarząca się z tradycyjnymi biesiadami na ukraińskiej wsi. Może być solona, smażona, duszona, wędzona, marynowana, peklowana. Sało doskonale komponuje się z mocnym alkoholem lub świeżo upieczonym chlebem, masłem i ogórkiem kiszonym. Ciekawostka: słonina ma nawet swoje muzeum we Lwowie. Na miejscu można obejrzeć rzeźby, np. popiersie Franciszka Józefa i nos Mikołaja Gogola, a w restauracji muzealnej czeka na nas degustacja słoniny w czekoladzie.

Ukraińcy sięgają po sprawdzone sposoby konserwowania żywności: marynują grzybki, kiszą kapustę i ogórki, wędzą ryby, pasteryzują soki i konfitury. Dzięki temu jedzenie się nie marnuje i można dłużej cieszyć się sezonowymi owocami i warzywami.

Kuszące słodkości

Warenyki, pierożki w kształcie półksiężyca ze słodkim nadzieniem wiśniowym, to najstarszy, najbardziej znany deser Ukrainy. Inną słodką potrawą jest danie wigilijne kutia – łuskana pszenica, mak i bakalie połączone miodem, serwowane na zimno. Znamy ją dobrze z polskiego stołu. Twaróg to dobra baza do przyrządzania deserów: sernika ukraińskiego, pierogów na słodko z serem, placuszków z twarogu (twarogowe syrniki) i paschy wielkanocnej.

Kwas chlebowy

Kwas chlebowy, fermentowany napój o słodko-kwaśnym smaku, to napój narodowy. Orzeźwia i gasi pragnienie w upalne dni, jest dobry na trawienie i odporność. Przygotowuje się go z pieczonych kromek żytniego chleba z dodatkiem drożdży i cukru. Znany jest również w Rosji i wielu krajach Europy Wschodniej. W okresie letnim na Ukrainie można kupić kwas chlebowy na ulicy, prosto z beczki. Przypomina on popularny w Polsce podpiwek.

Inne ulubione napoje naszych wschodnich sąsiadów to miody pitne i lokalne nalewki na spirytusie i owocach. Bardzo popularne jest piwo w towarzystwie suszonej rybnej przekąski. W okresie Bożego Narodzenia obowiązkowym napojem jest uzwar, słodki wywar z suszonych owoców: jabłek, gruszek, śliwek i wiśni.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu