Kuchnia meksykańska – najstarsza kuchnia świata?

Pełna intensywnych smaków, kolorów, zapachów

Pikantna, ale też łagodna i delikatna. Niezmienna od stuleci. Wpisana na listę Światowego Dziedzictwa Kulturowego UNESCO.
Kuchnia meksykańska zaprasza.
 

Wskazywane najniższe ceny, które obowiązywały w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, ceny przed obniżką lub najniższej ceny od wprowadzenia towaru odnoszą się do najniższej ceny w całej sieci Hipermarketów Carrefour i Supermarketów Carrefour. W każdym sklepie konsument znajdzie dla danego przecenionego produktu informację o najniższej cenie, która obowiązywała w danym sklepie w okresie 30 dni przed wprowadzeniem obniżki, ceny przed obniżką w przypadku produktów ulegajacych szybkiemu zepsuciu lub mających krótki termin przydatności lub najniższej ceny od wprowadzenia towaru dla produktów oferowanych do sprzedaży w okresie krótszym niż 30 dni. 

Meksykańskie burgery
Domowe pieczone nachos z salsą guacamole
Tacos z grillowanego kurczaka, awokado i pieczarek

Kuchnia meksykańska jest jedną z najstarszych kuchni świata. Kusi jaskrawymi kolorami i wyrazistym smakiem, co doskonale oddaje mentalność tamtejszej ludności, bardzo otwartej i cieszącej się życiem.

Kuchnia meksykańska – niezbędne składniki

Gdy myślimy o Meksyku, od razu przychodzą nam na myśl złociste kolby kukurydzy, kolorowe papryki, dojrzałe pomidory i czerwona fasola. Współczesna kuchnia meksykańska opiera się na wymienionych warzywach, ale bazuje też na czerwonym mięsie: wołowinie i wieprzowinie. Często sięga również po owoce morza i ryby. Potrawy są dość mocno przyprawione, intensywne, co ma służyć pobudzeniu apetytu w upalne meksykańskie dni. Najczęściej używa się cynamonu, czosnku, kminku i kolendry, a gorzkie kakao jest dodawane zarówno do deserów, jak i pikantnych potraw. Jeśli dania mają wyciskać łzy z oczu, wówczas używa się papryki jalapeno, serrano czy ognistej habanero. W tej kuchni widać bogatą historię kraju, mieszają się i przenikają elementy lokalnej kultury indiańskiej i tradycje przywiezione do Ameryki przez hiszpańskich konkwistadorów.

Meksykański klasyk – tortilla

Produkt, który nadaje ton kuchni meksykańskiej, to niewątpliwie tortilla. Pojawia się niemal w każdym posiłku, nawet jako dodatek do jajek na śniadanie. Jest nieodłączną częścią obrzędów ofiarnych podczas Dia de Muertos, meksykańskiego Dnia Zmarłych. Tortilla jest robiona z dwóch rodzajów mąk: masa harina, drobnej mąki kukurydzianej, lub z mąki pszennej, w północnej części kraju. Miłośnicy kuchni meksykańskiej mogą pokusić się o własnoręczne usmażenie tych placków (do przygotowania używa się smalcu) albo skorzystać z dostępnych na rynku gotowych tortilli.

Ulubione sosy Meksykanów

Na meksykańskich stołach króluje guacamole, dip z awokado, z dodatkiem soku z limonki i odrobiny soli. Najlepiej sprawdza się jako przystawka, z prażynkami tortilla, w towarzystwie posiekanej świeżej kolendry. Jest niezwykle proste w przygotowaniu, a co najważniejsze – pełne składników odżywczych. Jeśli nie mamy czasu na przygotowanie guacamole w domowym zaciszu, zawsze możemy sięgnąć po gotowy produkt.

Podstawowym sosem w kuchni meksykańskiej jest taco. Pomidory, zielona papryka, czosnek, kolendra i kminek tworzą tu bardzo aromatyczne połączenie. Sos pasuje do głównych dań z ryb czy mięsa, można też w nim zanurzać chrupiące prażynki tortilla. To świetna przekąska koktajlowa!

Inny ciekawy smak to mole poblano, specjalność ze stanu Puebla. W skład sosu wchodzą rozmaite przyprawy, pomidory i gorzka czekolada. Nieoczywiste, bardzo oryginalne połączenie jest powodem do narodowej dumy Meksykanów.

Jedzenie z meksykańskiej ulicy

Meksyk jest krainą street foodu. Można tu tanio i szybko zejść dzięki wszechobecnym budkom, wózkom i stoiskom oferującym rozmaite przysmaki. Popularna jest quesadilla – smażona na patelni tortilla, wypełniona roztopionym serem (queso to po hiszpańsku „ser”). Smakiem zachwyca także enchilada – tortilla wypełniona mięsem i warzywami, zwinięta jak naleśnik. Kolejna przekąska to burrito – co w języku hiszpańskim znaczy dosłownie „osiołek”. To grillowana, pszenna tortilla, podawana tradycyjnie z nadzieniem z czerwonej fasoli, mielonego mięsa i ryżu. Są też tamale, sięgające czasów Majów i Azteków, gotowane na parze ciasto kukurydziane z dowolnymi dodatkami, zawinięte w liście kukurydzy lub bananowca.

Jednak prawdziwym królem są tacos, w różnych odsłonach: z wieprzowiną, wołowiną, rybą, krewetkami. To złożone na pół tortille wypełnione nadzieniem, ze świeżymi warzywami, często też z ananasem i aromatycznym sosem.

Chili con carne na dobry początek

Swoją przygodę z tymi smakami można rozpocząć we własnej kuchni, na przykład od flagowego dania chili con carne. Do przygotowania potrzebne są: mięso mielone wołowe, puszka pomidorów, kukurydzy i czerwonej fasoli, dodatkowo cebula, czerwona papryka i przyprawy. To danie jednogarnkowe, bardzo proste w przygotowaniu. Można tutaj skorzystać z gotowych już mieszanek przypraw meksykańskich, które zawierają wszystkie pożądane aromaty. Wystarczy użyć prostych, świeżych składników i dodać trochę pasji, radości, inwencji twórczej. Buen provecho, smacznego!

Kuchnia meksykańska została doceniona za swoją wyjątkową rolę w umacnianiu tożsamości wspólnoty, za tradycje kulinarne przekazywane z pokolenia na pokolenie, za działania na rzecz zrównoważonego rozwoju. W 2010 r. została wpisana na listę niematerialnego dziedzictwa UNESCO.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu