Uwielbiana na całym świecie, licząca sobie ponad 4 tysiące lat. Mnóstwo tu warzyw, przypraw i ziół. I oliwy.
Zapraszamy do kuchnia greckiej.
Przyjacielscy, gościnni ludzie, malownicze zatoczki, lazurowe morze i słońce, wyśmienita oliwa z oliwek i wino. Grecja niesie za sobą wiele pozytywnych skojarzeń. To namiastka raju na ziemi. Turyści uwielbiają wyspy greckie za spokój, przepiękne widoki, a nade wszystko – wyśmienitą kuchnię. Filozofia Greków jest prosta: jedzenie zbliża ludzi i daje szczęście. Wieczorami greckie tawerny budzą się do życia, rozbrzmiewa muzyka i zaczyna się czas biesiadowania.
Dogodne położenie ojczyzny Homera sprawiło, że kraj jest zasobny w owoce morza, ryby i pyszne owoce. Kuchnia grecka uważana jest za jedną z najzdrowszych na świecie. Dominują w niej proste przepisy i zdrowe składniki z lokalnych upraw i hodowli. Dania są barwne, lekkie i pełne słońca jak sama Grecja.
Winorośl jest dla Greków najważniejszą z roślin, wykorzystują ją na wiele sposobów. Z winogron powstają rodzynki i słodkie soki. W liście winogron zawija się też ryżowe lub mięsne nadzienie i powstają małe dolmades, przypominające nasze polskie gołąbki. No i oczywiście z winogron produkuje się wino. W czasach starożytnych winną latoroślą opiekował się grecki bóg Dionizos, któremu składano hojne ofiary za otrzymane dobrodziejstwa.
Oliwa z oliwek jest składnikiem numer jeden. Ma dobroczynny wpływ na zdrowie, jest odżywcza, wzmacniająca i pasuje do wszystkiego. Do greckiej sałatki choriatiki – z ogórkiem, pomidorem, cebulą, oliwkami i serem feta. Do miodowych ciasteczek bożonarodzeniowych – melomakarona. Do ryb, mięs, pieczywa. Nadaje niezwykłego aromatu każdej potrawie. Można jej używać w celach kosmetycznych, do pielęgnacji skóry. Zapis „extra virgin” na etykiecie oznacza, że od zbioru oliwek do tłoczenia minęło nie więcej niż 24 godziny.
Kolor oliwki świadczy o stopniu dojrzałości. Te maleńkie owoce z gajów oliwnych są uwielbiane na całym świecie. Cenione nie tylko za walory smakowe, ale też za właściwości zdrowotne. Mamy setki rodzajów oliwek. Najbardziej znaną w Grecji jest odmiana kalamata o charakterystycznym burgundowym kolorze. Popularne w sprzedaży są oliwki nadziewane migdałem, czosnkiem, papryką czy cytryną. Jest w czym wybierać!
Grecy byli mistrzami nie tylko w literaturze, sztuce czy architekturze. Na talerzach także potrafią wyczarować niezwykłe rarytasy. Musaka to ziemniaczano-mięsna zapiekanka z plastrami bakłażana i grubą warstwa beszamelu. Nasyci i zadowoli nawet najbardziej wybredne podniebienia. Taramosalata, danie postne z rybiej ikry: biały chleb bez skórki, oliwa, starta czerwona cebula i sok z cytryny są ucierane i mieszane aż do uzyskania idealnej konsystencji.
Charakterystyczna jest fasolatha, zupa z białej fasoli, niezwykle prosta w przygotowaniu. Wystarczą: dobrej jakości fasola, pomidory, cebula, marchew i seler. Do tego tymianek i natka pietruszki. Jest też zupa jajeczno-cytrynowa – avgolemono.
Wśród dań mięsnych wyróżniają się souvlaki, szaszłyki wieprzowe z grilla, podawane z plackiem pita i świeżymi warzywami. Pasticio bardzo przypomina kuchnię włoską, bazuje na mięsie mielonym, pomidorach i grubym makaronie. Popularne są faszerowane bakłażany, cukinie i papryki. Wypełniaczem jest często ser halloumi, półtwardy ser solankowy. Kultowy sos tzatziki to dip na bazie gęstego jogurtu naturalnego. Pasuje do ziemniaków i grillowanego mięsa. Oprócz świeżego ogórka, czosnku, szczypty soli i pieprzu do jogurtu należy dodać również kilka kropel octu winnego. Można użyć gotowej mieszanki przypraw.
Na talerzu Greków często lądują potrawy z ryb (w oliwie i ziołach) i dary morza: smażone lub grillowane kalmary i krewetki. Częsty obrazek w Grecji to suszące się na sznurku ośmiornice, które muszą być sto razy ubite kijem w celu zmiękczenia mięsa. Ośmiornica dobrze smakuje z ouzo, wódką o smaku anyżowym.
Filo, ciasto podobne do francuskiego, jest bazą placów szpinakowych, spanakopit i serowo-jajecznych tiropita. Grecy zajadają się nimi na śniadanie, są dostępne na każdym tradycyjnym greckim straganie lub w budce z przekąskami.
Trudno sobie odmówić baklavy. To deser popularny w Turcji, Bułgarii i na Bliskim Wschodzie. Maślany, sycący i ociekający słodyczą. Ciasto filo jest pokryte orzechami włoskami, pistacjami lub migdałami i obficie polane miodem.
Grecy nie żałują sobie cukru. Uwielbiają loukoumades, małe drożdżowe pączki nasączone miodowym syropem. Są też fanami jogurtu naturalnego z miodem i orzechami włoskimi.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies