Mieniąca się tysiącami kolorów. Pełna warzyw, owoców i oliwek. Pachnąca szafranem, anyżem, tymiankiem, miętą i kawą.
Kuchnia arabska.
Gościnność jest bardzo ważną częścią arabskiej kultury. Kiedy idziesz w odwiedziny, możesz być pewny, że wrócisz naprawdę najedzony. Tak, jak w wielu innych regionach świata, jedzenie w krajach arabskich jest okazją do rozmowy i wspólnego spędzania czasu.
Posiłki jada się zwykle w większym gronie. Zwyczaj ten podtrzymuje więzi między ludźmi i jest związany z obrzędami religijnymi. Stół jest zwykle bogato zastawiony. Mamy do wyboru najróżniejsze dipy, sałatki i mięsa w różnych odsłonach. Posiłkom towarzyszy kawa lub herbata, których picie jest celebrowane.
Kuchnia arabska z rozmachem korzysta z różnorodnych, wyrazistych przypraw ziołowo-korzennych. Spotkamy się z zapachem kuminu, kardamonu, goździków, gałki muszkatołowej czy anyżu. Chętnie używa się kurkumy, szafranu, tymianku, gorczycy. Natomiast przyprawy, które kojarzą nam się z deserami (np. cynamon), dodaje się do wytrawnych lub pikantnych potraw. Lubianymi mieszankami przypraw są m.in. harissa, baharat, zatar.
Kiedy połączymy wybrane przyprawy z cebulą i czosnkiem, powstanie baza dla smakowitych sosów. Należy jeszcze do nich dodać oliwę z oliwek, orzechy i ocet.
W kuchni arabskiej nie jada się wieprzowiny. Arabowie spożywają głównie wołowinę, baraninę, drób i ryby. Najbardziej znanym daniem, które zadomowiło się w Polsce, jest kebab. Nabite na pionowy rożen soczyste mięso jest skrawane i wkładane do pity lub bułki. Do tego sałata, pomidor, ogórek, sos jogurtowy i można się zajadać.
Oprócz kebabu kuchnia arabska kojarzy się z hummusem, który również znalazł uznanie w Polsce. Przygotowanie jest proste. Wystarczy zmiksować ciecierzycę, zmielony sezam (czyli tahini) oraz czosnek na jedwabiście gładką pastę. Następnie przyprawić sokiem z cytryny, oliwą z oliwek i kminem rzymskim.
Falafel to bardzo popularna bezmięsna przekąska w kuchni arabskiej. To małe kotlety, które można dodać do kanapki, zjeść same albo jako część głównego dania obiadowego. Najczęściej robione są z cieciorki lub bobu. Falafel świetnie smakuje
z ogórkiem, pomidorem, sałatą, a także z kiszonkami. Domaga się towarzystwa sosu tahini, jogurtu i przypraw.
Kolej na tabbouleh. Ta sałatka ma być kwaśna i bardzo drobno posiekana. Skład jest prosty: kasza bulgur, cebula, pomidory, natka pietruszki, świeża mięta, do tego oliwa i sok z cytryny. Podobnie jak falafel może być dodatkiem do dań głównych. Jest idealna na gorące dni!
Dolma przypomina wyglądem dobrze znane w Polsce gołąbki. Ryż z warzywami zawija się w kwaskowate liście winogron.
Arabskie słodycze mają jedną wspólną cechę – są bardzo słodkie! Przepyszną baklavę wykonuje się z warstw cienkiego ciasta (tzw. listkowego), pomiędzy którymi układana jest masa orzechowo-miodowa. Popularną słodkością jest tulumba. To smażone ciasto, które, jeszcze gorące, zanurza się w słodkim syropie. Wszystkie desery wzbogacane są bakaliami oraz owocami – daktylami i figami.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies