Walentynki obchodzimy 14 lutego. Tego dnia zakochani wręczają sobie upominki, sprawiają niespodzianki, piszą do siebie liściki, obdarowują się kwiatami i słodyczami. Zwyczaj ten ma jednak tyle samo zwolenników, co przeciwników. Entuzjaści twierdzą, że to świetna okazja do wyrażenia uczuć, sprawienia przyjemności ukochanemu lub ukochanej. Natomiast przeciwnicy walentynek uważają je za triumf komercji i konsumpcjonizmu.
Wiele osób sądzi, że walentynki „przywędrowały” do nas zza oceanu. Tymczasem historii walentynek należy szukać nie w Stanach Zjednoczonych, a w południowej i zachodniej Europie. Pierwowzorem dzisiejszego dnia zakochanych jest najprawdopodobniej wigilia starożytnych luperkaliów, obchodzonych w Rzymie 15 lutego, podczas których odprawiano rytuały zapewniające kobietom płodność i oczyszczenie wszystkim uczestnikom.
Nie sposób nie wspomnieć również o postaci św. Walentego, rzymskiego biskupa i męczennika, który – zgodnie z legendą – miał w tajemnicy udzielać ślubów żołnierzom i ich wybrankom wbrew woli cesarza. Konsekwencją jego działań było wtrącenie do więzienia. Legenda głosi, że będąc osadzonym zakochał się w niewidomej córce strażnika, która odzyskała wzrok pod wpływem miłości. Cesarz dowiedział się o całej sytuacji i kazał zabić Walentego – został stracony 14 lutego 269 roku. Uznano go za świętego i patrona miłości.
Co ciekawe, Brytyjczycy uważają, że ojczyzną walentynek są nie Włochy, a właśnie Wielka Brytania. Wynika to z faktu, iż walentynki rozsławił Walter Scott, szkocki powieściopisarz i poeta, żyjący na przełomie XVIII i XIX wieku.
Natomiast tradycja dnia zakochanych w Stanach Zjednoczonych sięga połowy XIX wieku, kiedy to Esther Howland założyła firmę produkującą kartki walentynkowe, które stały się popularne nie tylko w Ameryce, ale i na świecie. Do dziś walentynki w formie kartek okolicznościowych są bardzo popularną opcją na wyznanie miłości i wyrażenie uczuć, jakimi darzymy drugą osobę.
Walentynki w naszym kraju zdobyły popularność pod koniec XX wieku. Do najpopularniejszych zwyczajów związanych z tym dniem należy wysyłanie kartek walentynkowych z wyznaniami miłości, wręczanie prezentów ukochanej osobie i wspólne spędzanie czasu, np. w kinie, na łonie natury czy w domowym zaciszu. W dniu zakochanych kobiety często obdarowywane są kwiatami oraz czekoladkami, a mężczyźni różnorodnymi – romantycznymi, praktycznymi, wyjątkowymi – upominkami.
Walentynki 2023 z pewnością będą różnić się od tych z poprzednich lat. Nie oznacza to jednak, że należy rezygnować ze wspólnego spędzenia czasu i okazania uczuć. Ulubiona restauracja wydaje jedynie dania na wynos? Zamówcie pyszne potrawy z dostawą do domu, udekorujcie stół i zasiądźcie do romantycznej kolacji! Zamiast wypadu do kina, przygotujcie maraton filmowy, popijając gorącą czekoladę czy inny preferowany napój. A co z prezentami? Świetnym i ponadczasowym podarunkiem dla kobiety będzie bukiet róż lub innych ulubionych kwiatów, a także pyszne czekoladki lub biżuteria. Jeśli chodzi o mężczyzn, najlepiej postawić na przydatne akcesoria, gadżety związane z hobby lub na coś słodkiego.
Jeśli lubicie obchodzić dzień zakochanych, świetnie – nie rezygnujcie z tego. Niech walentynki w 2023 roku będą wyjątkowe i upłyną pod znakiem miłości!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies