5 zdrowych nawyków, które może zastosować każdy

Początek roku to idealny moment na zmianę codziennych nawyków – na zdrowsze i bardziej przyjazne środowisku. Nie wiesz od czego zacząć? Sprawdź, jak drobne czynności wpływają na twoje samopoczucie i kondycję naszej planety. Pamiętaj, nawet małe zmiany mogą być zwiastunem wielkich efektów!5 zdrowych nawyków, które może zastosować każdy

Ogranicz zużycie plastiku

Plastik i inne tworzywa sztuczne są ogromnym zagrożeniem dla naszej środowiska. Wszechobecne torby foliowe lądują na ulicach i w innych miejscach do tego nieprzeznaczonych, aby na końcu trafić do rzek i oceanów, stanowiąc zagrożenie dla ekosystemu wodnego i całej planety. Proste czynności, takie jak korzystanie z materiałowych toreb – zamiast plastikowych reklamówek - czy porzucenie plastikowych słomek na rzecz metalowych, pomagają ograniczyć generowanie szkodliwych śmieci. Co jeszcze możesz zrobić, aby żyć bardziej świadomie i ekologicznie? Wyłączaj światło przy każdorazowym wyjściu z pomieszczenia. Kupuj produkty w opakowaniach nadających się do recyklingu (np. kartonowych lub szklanych), nie marnuj jedzenia, segreguj odpady. Wprowadź eko  nawyki także do swojej garderob! Zamiast kupować nowe ubrania, spróbuj wymienić się z bliskimi lub pomyśl, jak możesz wykorzystać długo nie noszone jeansy czy t-shirty. Może efektowna naszywka lub barwnik do tkanin dadzą im nowe życie? Te z pozoru błahe czynności mają ogromny wpływ na środowisko i kondycję naszej planety.

Kupuj produkty od lokalnych dostawców

Zdrowe odżywianie to przede wszystkim warzywa i owoce, bogate w witaminy, minerały i inne składniki odżywcze. Dokonując zakupu produktów, zwracaj uwagę na ich pochodzenie. Najlepszym rozwiązaniem jest zaopatrywanie się u lokalnych, znanych sprzedawców lub kupowanie w sprawdzonych sklepach spożywczych. Carrefour współpracuje z  wieloma polskimi rolnikami i dostawcami. W ofercie naszych marketów znajdziesz m.in. warzywa i owoce pochodzenia krajowego – świeże, pyszne, najwyższej jakości. Dokładamy wszelkich starań, aby trafiały do ciebie produkty najbardziej wartościowe.

Zamień białe produkty na pełnoziarniste

Eksperci do spraw zdrowego żywienia rekomendują, aby na stołach każdego dnia gościły produkty pełnoziarniste. Powstają z całych ziaren zbóż, zawierają więcej błonnika, witamin i minerałów. Są więc o wiele bardziej wartościowe niż produkty białe, oczyszczone. Świetnie działają na perystaltykę jelit, pomagają w utrzymaniu szczupłej sylwetki, a także mogą zapobiegać wielu przewlekłym chorobom. Zwróć więc uwagę na to, co jesz. Zamiast białego ryżu, wybierz ryż brązowy. Słodkie płatki śniadaniowe zastąp owsianką z orzechami i owocami, a zwykłą drożdżówkę – bakaliowymi ciasteczkami z mąki ryżowej.

Pij wodę: więcej i częściej

Będąc przy temacie zdrowego odżywiania, nie sposób nie wspomnieć o wodzie, która jest najważniejszym składnikiem prawidłowej diety. Sięgasz po napój dopiero wtedy, gdy odczuwasz pragnienie? To błąd. Wodę należy pić nawet co kilkanaście minut, po kilka łyków. Pragnienie oznacza odwodnienie i nie należy do niego dopuszczać. Jeśli zapominasz o piciu wody, pomocne mogą być różnego rodzaju aplikacje lub po prostu alarm w telefonie, ustawiony co 30 minut. Wyrobienie nawyku częstego spożywania wody pozytywnie wpłynie na twoje zdrowie i ogólne samopoczucie. Jest ona postawą dla prawidłowego działania narządów wewnętrznych, w tym oczywiście mózgu. Wypijając odpowiednie ilości płynów – minimum 1,5-2 l dzienne - z pewnością zauważysz wzrost koncentracji oraz sił witalnych, a także poprawę stanu włosów, skóry i paznokci.

Policz swoje kroki

Jak wiadomo, podstawą zdrowia – oprócz prawidłowo zbilansowanej diety – jest ruch. W ostatnim czasie bardzo popularne stało się liczenie dziennie przebytych kroków. Służą do tego odpowiednie aplikacje na smartfony, a także opaski sportowe i smartwatche. Urządzenia te mają dodatkowe funkcje, np. mierzenie tętna czy analiza jakości snu, dzięki którym możesz na bieżąco monitorować stan własnego zdrowia.

Zgodnie z rekomendacjami Światowej Organizacji Zdrowia, osoby zdrowe powinny wykonywać od 6000 do 8000 kroków dziennie. Najprostszym sposobem na codzienną aktywność fizyczną jest spacer. Regularne przechadzki po świeżym powietrzu wzmacniają mięśnie i stawy, poprawiają ciśnienie krwi i wydolność serca, dotleniają organizm oraz pozytywnie wpływają na koncentrację i nastrój. To także świetna profilaktyka nadwagi, otyłości i cukrzycy typu 2.

Rozpoczynając przygodę z liczeniem kroków, postaw sobie cel i z czasem go zwiększaj. Aby osiągnąć założony pułap, wybieraj schody zamiast windy. Jeśli korzystasz z komunikacji miejskiej, wysiadaj dwa przystanki wcześniej i pozostałą drogę do domu pokonuj pieszo. Ustaloną pulę kroków możesz wyczerpać nie tylko spacerując, ale także biegając lub trenując popularny nordic walking, czyli masz z kijkami. Wybór aktywności fizycznej zależy od twoich indywidualnych preferencji. Najważniejszy jest po prostu ruch, bez względu na formę.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu