Godzina dla Ziemi to międzynarodowa akcja stworzona przez Światowy Fundusz na Rzecz Przyrody (WWF). Odbywa się co roku w ostatnią sobotę marca i ma na celu zwrócenie uwagi na dobro naszej planety. To doskonała okazja, aby zastanowić się nad tym, jak można zapobiegać zmianom klimatu każdego dnia. Sprawdź, kiedy w 2023 wypada Godzina dla Ziemi i dlaczego wyłączyć światło na godzinę?
Podczas Godziny dla Ziemi miliony ludzi na całym świecie wyłączają światła oraz urządzenia elektryczne w geście solidarności z ideą ochrony naszej planety. Pierwsza edycja akcji odbyła się w 2007 roku w Sydney i wzięło w niej udział ok. 2,2 mln chętnych. Stale rosnąca liczba osób i instytucji publicznych przyłączająca się do akcji pokazuje, że globalna świadomość zwiększa się z roku na rok, a kwestie ochrony planety są bardzo istotne dla mieszkańców wielu krajów.
Godzina dla Ziemi promuje zachowania energooszczędne i postawy proekologiczne, ma na celu wykształcenie trwałych nawyków przyjaznych środowisku. Ta szczególna godzina to czas, w którym należy zastanowić się nad losem naszej planety. Każdy może przyłączyć się do tej globalnej akcji i w symboliczny sposób wyrazić troskę o przyszłość środowiska naturalnego.
Godzina dla Ziemi w 2023 roku wypada 27 marca. Tego dnia o 20:30 zgasną światła w wielu domach, instytucjach i najsłynniejszych budowlach na świecie. W poprzednich latach, z okazji tej proekologicznej inicjatywy, w ciemnościach pogrążyły się m.in.: Opera w Sydney, Wieża Eiffla w Paryżu, Koloseum w Rzymie, Big Ben w Londynie, Brama Brandenburska w Berlinie, Stadion Narodowy w Warszawie i Kościół Mariacki w Krakowie.
Oczywiście 60 minut w ciągu roku to za mało, aby zapobiegać skutkom zmian klimatycznych. Wyłączenie światła podczas Godziny dla Ziemi może być jednak ważnym krokiem do zmian codziennych przyzwyczajeń, nie zawsze proekologicznych.
Godzina dla Ziemi 2023 to szansa na oddanie szacunku Matce Ziemi i wyrażenie troski o jej dobro. Akcja inspiruje do zaangażowania się w ochronę środowiska, nie tylko w trakcie tych 60 minut w roku, ale także na co dzień.
Ekologia nie musi wymagać wielkich poświęceń. Możesz chronić środowisko poprzez drobne gesty. Zastanawiasz się, co możesz zrobić, by zapobiec zmianom klimatu? Zastąp torebki foliowe opakowaniami wielorazowymi. Idź na zakupy z bawełnianą torbą. Wyłączaj światło w pomieszczeniach, w których nie przebywasz. Zakręcaj wodę podczas mycia zębów. Wyłączaj sprzęt RTV, gdy go nie używasz. Segreguj śmieci (pamiętaj o elektrośmieciach!). Przesiądź się z samochodu na rower czy hulajnogę. To proste metody – wprowadzając je do codziennego życia, dołożysz swoją cegiełkę do ochrony środowiska.
Najważniejsze jest to, aby każdy z nas podjął chociaż najmniejszy wysiłek, by żyć bardziej ekologicznie. Odpowiednie działania – pomnożone przez miliardy ludzi na świecie – mogą zapobiec dalszym zmianom klimatu i degradacji środowiska naturalnego.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies