Jak oszczędzać wodę w domu? Sposoby na ograniczenie jej zużycia

Naturalne zasoby na świecie wciąż maleją, dlatego pytanie, jak oszczędzać wodę, jest w pełni uzasadnione. Wystarczy niewielka zmiana codziennych nawyków, ewentualnie zakup kilku przydatnych gadżetów, aby zadbać o planetę, a przy tym zmniejszyć rachunki. Podsuwamy triki na ograniczenie zużywanej ilości wody w łazience oraz kuchni, a nawet w ogrodzie. Poznaj sposoby na oszczędzanie wody!Jak oszczędzać wode

Dlaczego warto oszczędzać wodę?

Oprócz wspomnianej już kwestii finansowej, istnieje szereg powodów, dlaczego nie powinniśmy zużywać więcej wody niż to naprawdę konieczne. Woda to cenny surowiec. Dostępne zasoby wody pitnej są ograniczone – tylko część wody słodkiej może być uzdatniana. Szalejące pożary i pojawiające się coraz częściej susze nie ułatwiają sytuacji. Zmiany klimatyczne to jedno, jednak konieczność regularnego przyjmowania płynów to druga kwestia – człowiek w większości składa się z wody i jest w stanie przetrwać bez niej maksymalnie tydzień. Dodatkowo regularne picie wody to pożyteczny nawyk.

Jak oszczędzać wodę w domu? Wyposażenie łazienki

Pomieszczeniem w domu, które od razu kojarzy się z wodą jest na pewno łazienka. To właśnie w tym wnętrzu – oraz w kuchni – pojawia się najwięcej okazji do ograniczenia zużycia wody. Mówimy tutaj nie tylko o kilkunastu czy kilkudziesięciu kroplach, ale sporej liczbie litrów dziennie. Jakie elementy możesz zamontować w obrębie łazienki, by być bardziej eko?

  • Perlator – mała część, którą przytwierdza się na końcu baterii prysznicowej lub umywalkowej. Jego zadaniem jest napowietrzanie strumienia wody. Dzięki obecności bąbelków wydaje się on większy i szerszy, przez co faktyczne zużycie wody ulega zmniejszeniu. W kwestii zachowania odpowiedniej higieny nic się nie zmienia.
  • Baterie bezdotykowe, jednouchwytowe i termostatyczne – pierwszy rodzaj znamy przede wszystkim z łazienek w galeriach handlowych bądź lotniskach, w których woda „uwalnia się” z kranu jedynie przez kilka sekund. Drugie pozwalają szybko ustawić chcianą temperaturę wody, a baterie termostatyczne utrzymają tę idealną.
  • Miska ustępowa z większym i mniejszym przyciskiem – pozwala manipulować ilością zużywanej wody w zależności od potrzeb. Wskazówka: nie wrzucaj do toalety patyczków do uszu czy płatków do demakijażu. Zapobiegniesz zatkaniu się muszli i zaoszczędzisz wodę.
  • Zawór start-stop do toalety – dzięki temu drobiazgowi zużycie wody masz pod kontrolą! Zawór pozwala zatrzymać spłukiwanie wody w dowolnym momencie.

Wspomniane urządzenia to jednak nie wszystko. Równie istotne jest wykształcenie odpowiednich nawyków, dzięki czemu dbanie o niemarnowanie wody będzie łatwiejsze.

Jak można oszczędzać wodę? Pożyteczne nawyki – łazienka

Łazienka jest przestrzenią, w której łatwo o oszczędności wody. Jak to zrobić?

  • Zakręcaj kurek podczas zabiegów higienicznych: golenia się, mycia zębów, namydlania ciała, nakładania odżywki na włosy itp.
  • Napełniaj wannę jedynie do ⅓ lub ½ jej wysokości, a jeśli możesz, zrezygnuj z kąpieli na rzecz szybkich pryszniców.
  • Używaj kubka na wodę podczas mycia zębów.
  • Upewnij się, że w pralce i suszarce bębnowej nie wyląduje jeden podkoszulek czy para skarpetek. Jeśli myślisz poważnie o oszczędzaniu wody, dbaj o niemal pełen załadunek – eko pranie czy suszenie nie lubi tzw. „pustych przebiegów”.
  • Sprawdź, czy kran nie przecieka. Jeśli słyszysz charakterystyczny dźwięk kapania, zadbaj o uszczelnienie instalacji.

Oszczędzanie wody – zmiana kuchennych zwyczajów

Podczas przygotowywania posiłków i sprzątania kuchni również możesz zadbać o niemarnowanie wody. Pomoże w tym np. mycie naczyń w jednej komorze zlewu (napełnij ją do połowy) i płukanie w drugiej zamiast pozbywania się brudu pod bieżącą wodą. Jeżeli wolisz czyste naczynia prosto ze zmywarki, wybierz model z trybem eko, który oszczędza zarówno wodę, jak i prąd. I ostatnia rada: wodę z gotowania (np. makaronu, ale bez soli) rozcieńcz i wykorzystaj do podlewania kwiatów, spłukiwania toalety czy mycia podłóg.

Sposoby na oszczędzanie wody w ogrodzie

Na koniec przygotowaliśmy rady dotyczące zewnętrza domu. Być może warto kupić pojemnik na deszczówkę, którą wykorzystasz później do nawadniania ziemi w ogrodzie. Pamiętaj, by podlewać rośliny rano, ponieważ wtedy odparuje z nich najmniej wody, a liście nie zostaną poparzone (promienie słońca działają jak soczewka). Możesz też zrezygnować z mycia auta na podjeździe – nadmiarowa woda zostanie po prostu rozchlapana. Lepiej udać się na profesjonalną myjnię.

Jak oszczędzać wodę – podsumowanie

Wiesz już, jak zapobiegać marnotrawieniu wody we własnym gospodarstwie domowym, prawda? Nie musisz wykorzystywać wszystkich sposobów, ale wdrożenie kilku ekologicznych nawyków nie tylko przysłuży się planecie, ale też sprawi, że w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy. Powodzenia!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu