Naturalne zasoby na świecie wciąż maleją, dlatego pytanie, jak oszczędzać wodę, jest w pełni uzasadnione. Wystarczy niewielka zmiana codziennych nawyków, ewentualnie zakup kilku przydatnych gadżetów, aby zadbać o planetę, a przy tym zmniejszyć rachunki. Podsuwamy triki na ograniczenie zużywanej ilości wody w łazience oraz kuchni, a nawet w ogrodzie. Poznaj sposoby na oszczędzanie wody!
Oprócz wspomnianej już kwestii finansowej, istnieje szereg powodów, dlaczego nie powinniśmy zużywać więcej wody niż to naprawdę konieczne. Woda to cenny surowiec. Dostępne zasoby wody pitnej są ograniczone – tylko część wody słodkiej może być uzdatniana. Szalejące pożary i pojawiające się coraz częściej susze nie ułatwiają sytuacji. Zmiany klimatyczne to jedno, jednak konieczność regularnego przyjmowania płynów to druga kwestia – człowiek w większości składa się z wody i jest w stanie przetrwać bez niej maksymalnie tydzień. Dodatkowo regularne picie wody to pożyteczny nawyk.
Pomieszczeniem w domu, które od razu kojarzy się z wodą jest na pewno łazienka. To właśnie w tym wnętrzu – oraz w kuchni – pojawia się najwięcej okazji do ograniczenia zużycia wody. Mówimy tutaj nie tylko o kilkunastu czy kilkudziesięciu kroplach, ale sporej liczbie litrów dziennie. Jakie elementy możesz zamontować w obrębie łazienki, by być bardziej eko?
Wspomniane urządzenia to jednak nie wszystko. Równie istotne jest wykształcenie odpowiednich nawyków, dzięki czemu dbanie o niemarnowanie wody będzie łatwiejsze.
Łazienka jest przestrzenią, w której łatwo o oszczędności wody. Jak to zrobić?
Podczas przygotowywania posiłków i sprzątania kuchni również możesz zadbać o niemarnowanie wody. Pomoże w tym np. mycie naczyń w jednej komorze zlewu (napełnij ją do połowy) i płukanie w drugiej zamiast pozbywania się brudu pod bieżącą wodą. Jeżeli wolisz czyste naczynia prosto ze zmywarki, wybierz model z trybem eko, który oszczędza zarówno wodę, jak i prąd. I ostatnia rada: wodę z gotowania (np. makaronu, ale bez soli) rozcieńcz i wykorzystaj do podlewania kwiatów, spłukiwania toalety czy mycia podłóg.
Na koniec przygotowaliśmy rady dotyczące zewnętrza domu. Być może warto kupić pojemnik na deszczówkę, którą wykorzystasz później do nawadniania ziemi w ogrodzie. Pamiętaj, by podlewać rośliny rano, ponieważ wtedy odparuje z nich najmniej wody, a liście nie zostaną poparzone (promienie słońca działają jak soczewka). Możesz też zrezygnować z mycia auta na podjeździe – nadmiarowa woda zostanie po prostu rozchlapana. Lepiej udać się na profesjonalną myjnię.
Wiesz już, jak zapobiegać marnotrawieniu wody we własnym gospodarstwie domowym, prawda? Nie musisz wykorzystywać wszystkich sposobów, ale wdrożenie kilku ekologicznych nawyków nie tylko przysłuży się planecie, ale też sprawi, że w Twoim portfelu zostanie więcej pieniędzy. Powodzenia!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies