Sok, nektar czy napój: który wybór jest najzdrowszy?

Nektar a sok – jaka w zasadzie jest różnica? Na sklepowych półkach odnajdziesz różne artykuły do picia, w tym napoje, soki i nektary owocowe. Należy mieć świadomość, że produkty te różnią się od siebie m.in. zawartością owoców i cukru. Na co zwracać uwagę podczas kupowania soków? Co jest zdrowsze: nektar czy sok, a może to napoje owocowe są najbardziej wartościowe? Sprawdzamy, co warto pić!

Nektar a sok. Co wybrać?

Jak powstaje sok owocowy?

Soki to produkty otrzymywane z jednego lub kilku gatunków dojrzałych i zdrowych warzyw lub owoców. Na rynku odnajdziesz zarówno soki świeżo wyciskane, bez cukru i nierozcieńczane wodą (tzw. „jednodniowe”) oraz produkowane na bazie zagęszczonych soków owocowych, które muszą spełniać określone kryteria. Dobry sok powinien zawierać od 85 do 100% owoców.

Soki nie mogą zawierać sztucznych barwników, konserwantów i aromatów, mogą być natomiast wzbogacone o witaminy, minerały czy kwas cytrynowy. Nazwa soku jest ściśle określona – zgodnie z prawem europejskim i polskim zabronione jest dodawanie cukru i substancji słodzących do soków owocowych (w tym także pomidorowych). Jest w nich więc tyle cukru, co w samych owocach, z których napój ten został wyprodukowany.

Soki można podzielić według kilku kryteriów, biorąc pod uwagę m.in. rodzaj surowca (owocowe, warzywne, owocowo-warzywne), obróbkę termiczną (pasteryzowane i niepasteryzowane, tzw. jednodniowe), wygląd i konsystencję (klarowne, mętne).

Czy soki warzywne są zdrowe?

Soki warzywne z pewnością są zdrowe, ponieważ dostarczają wiele witamin i minerałów w jednej porcji. Należy jednak mieć świadomość, że mogą zawierać niewielkie ilości cukrów i soli w celu podniesienia walorów smakowych. Tak samo jak w sokach owocowych, nie znajdziesz w nich żadnych sztucznych barwników, aromatów i substancji konserwujących. Jeśli chcesz wybrać zdrowy sok warzywny, czytaj etykiety produktów.

Czym jest nektar?

Czym się różni nektar od soku? Nektar powinien zawierać od 25% do 100% soku lub przecieru owocowego. Reszta to woda, cukier, czasami miód lub kwas cytrynowy. Nektar nie może zawierać sztucznych barwników, aromatów i konserwantów. Jest on więc produktem naturalnym, ale należy pamiętać, że może zawierać dużo cukru i kalorii.

Warto mieć świadomość, iż jeśli do 100% wsadu owocowego zostanie dodany miód, napój ten nie będzie nazwany sokiem, a nektarem.

Co jest zdrowsze: nektar czy sok?

Jak już się pewnie domyślasz, najlepszym wyborem dla twojego zdrowia są soki. Zawierają więcej wsadu owocowego niż nektary, a więc charakteryzują się większą ilością składników odżywczych. Najbardziej wartościowe są soki świeżo wyciskane – pełne witamin, minerałów i błonnika. Należy jednak pamiętać, że mają one krótką datę przydatności do spożycia.

Ile cukru można odnaleźć w napojach owocowych?

W odróżnieniu od soków i nektarów, w napojach owocowych możesz odnaleźć sztuczne dodatki, takie jak aromaty, barwniki czy konserwanty, a także cukier – często w dużej ilości. Napoje owocowe produkowane są na bazie soków owocowych, jednak dyrektywy unijne nie określają minimalnego udziału wsadu owocowego. Niektóre napoje zawierają 20% owoców (prawie jak nektary), a inne tylko 3-5%.

Napoje owocowe często mylone są z sokami, gdyż wyglądają podobnie. Jeśli zależy ci na dostarczeniu swojemu organizmowi dużej dawki witamin i minerałów, sprawdzaj skład produktów.

Przepisy na pyszne, zdrowe i pożywne domowe soki i koktajle

Prawdziwe soki to bogactwo witamin, minerałów i innych drogocennych składników wspierających prawidłowe funkcjonowanie organizmu. Pamiętaj, gdy chce ci się pić, sięgaj po wodę . Soki owocowe i warzywne – ze względu na wysoką zawartość składników odżywczych i naturalnych cukrów – należy traktować jako przekąskę.

Sprawdź, dlaczego należy pić ok. 2 litry wody dziennie!

Jeżeli posiadasz w domu odpowiednie urządzenia, z łatwością samodzielnie przygotujesz pyszne, pożywne soki i smoothies - a jak inaczej świętować Dzień Soku jak przygotowując pyszny i zdrowy domowy sok? W tym celu przydatne będą: sokowirówka, blender kielichowy oraz inspirujące przepisy na znakomite napoje i koktajle. Oczywiście niezbędne będą również owoce i warzywa – świeże i wartościowe produkty znajdziesz w sklepach stacjonarnych Carrefour i na Carrefour.pl.

Sok czy nektar? A może herbata?

Wiosną i latem świetnie sprawdzą się też orzeźwiające i aromatyczne mrożone herbaty – sprawdź, jak je przygotować! To doskonały dodatek do wszelkich posiłków, także do dań z grilla.

Przygotuj domowe napoje i koktajle z przepisami Carrefour!
 

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu