Nordic walking dla początkujących – jak zacząć przygodę z kijami?

Szukasz aktywności, która zaangażuje wiele partii mięśniowych, a jednocześnie będzie bezpieczna dla początkującego sportowca? Nordic walking to propozycja idealna dla ciebie! Sprawdź, dlaczego energiczny marsz z kijami jest tak popularny. Wyjaśniamy, co jest potrzebne do rozpoczęcia treningów oraz jakie efekty daje regularny nordic walking!Nordic walking dla początkujących

Efekty nordic walkingu

Nordic walking to sport ogólnodostępny, który można uprawiać o każdej porze roku i prawie w każdych warunkach. Wystarczą jedynie prawidłowo dobrane kijki, wygodne buty i odpowiedni ubiór – sportowe spodnie, koszulka, bluza, a jeśli jest taka potrzeba – kurtka, okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem.

Efekty nordic walkingu zauważysz już po kilku tygodniach regularnych treningów. Aktywność ta wzmacnia mięśnie – nie tylko nóg, ale i rąk, barków, pleców oraz brzucha, poprawia ruchomość stawów i sprawność sercowo-naczyniową, redukuje napięcie i stres, a także doskonale dotlenia organizm – ruch odbywa się przecież na świeżym powietrzu. Dodatkowo, marsz z kijkami wysmukla sylwetkę i pozwala pozbyć się nadmiernych kilogramów – godzinny nordic walking pomoże spalić około 400 kalorii (zależnie od intensywności treningu, masy ciała i ukształtowania terenu). Sprawdź, jak wrócić do formy na wiosnę!

Marsz z kijami to aktywność, która sprawdzi się świetnie zarówno w przypadku osób młodych, jak i starszych. Nordic walking to fantastyczny sposób na sportową aktywność, spędzenie wolnego czasu i relaks na świeżym powietrzu. Kijki odciążają stawy – są one o wiele bardziej narażone na przeciążenie i kontuzję podczas zwykłego marszu i joggingu. Nordic walking może stanowić także formę rehabilitacji – regularne marsze łagodzą m.in. bóle karku, barków czy kręgosłupa.

Przed rozpoczęciem przygody z nordic walking zaopatrz się w odpowiednie kije i wygodne buty.

Nordic walking – jak dopasować kijki?

Nordic wallking to sport, który nie wymaga posiadania dużej ilości sprzętów – wystarczą odpowiednie kijki. Można więc śmiało powiedzieć, że aktywność ta nie wymaga wielkich nakładów finansowych, w przeciwieństwie do innych sportów, które opierają się na wielu kosztownych akcesoriach.

Jak wybrać i właściwie dopasować kijki do nordic walkingu? Przede wszystkim weź pod uwagę swój wzrost. Kije powinny mieć odpowiednią wysokość, ponieważ tylko wtedy maszerowanie będzie poprawne technicznie i komfortowe. Podczas zakupów ustaw je pionowo i chwyć za rączkę – jeśli kąt ugięcia w łokciu będzie wynosił ok. 90 stopni, oznacza to, że kije są dobrze dopasowane. Możesz także skorzystać z przelicznika, który pozwoli zaopatrzyć się we właściwe kije do nordic walkingu: twój wzrost x 0,68 = odpowiednia wysokość kijków.[1] Jeśli nadal masz wątpliwości, jak dopasować kijki do nordic walkingu, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ci wybrać właściwy model.

Pamiętaj, aby używać tylko i wyłącznie kijków do nordic walkingu, a nie do trekkingu. Co prawda, są do siebie podobne, ale różnią się sposobem mocowania do dłoni. Kije narciarskie i trekkingowe zaopatrzone są w wąski pasek przy uchwycie i wymagają ciągłego trzymania. Natomiast kijki do nordic walkingu posiadają rękawiczkę umożliwiającą wypuszczanie kija, co pozwala na swobodny ruch i ogranicza zmęczenie dłoni.[2]

Jak wybrać buty do nordic walkingu?

Drugim niezbędnym elementem sportowego ekwipunku podczas treningów nordic walkingu są wygodne buty – najlepiej sportowe, z odkrytą kostką.[3] Istotne jest również, aby podeszwa była dobrze wyprofilowana i grubsza – w żadnym wypadku nie maszeruj z kijkami w sandałach, klapkach czy trampkach, ponieważ nie zapewniają one amortyzacji i nie zabezpieczają stóp przed nierównościami terenu. Treningi powinny być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe.

Akcesoria pomocne w codziennych treningach

Kijki, buty i strój do nordic walkingu wybrany? Nie zapomnij także o sportowych akcesoriach, które przydadzą się podczas rozgrzewki przed nordic walkingiem, takimi jak: hantle czy kettle. Zarówno przed treningiem, jak i po zakończeniu marszu, świetnie sprawdzą się także elastyczne gumy (do rozciągania).

Podczas treningu pamiętaj o właściwym nawodnieniu. Zaopatrz się w butelkę filtrującą wodę kranową, dzięki której zadbasz o swoje zdrowie, a także o środowisko – rezygnując z jednorazowych opakowań, zmniejszysz produkcję odpadów.

 

 

[1] https://chodzezkijami.pl/jak-dobrac-kije-i-zaczac-chodzic

[2] http://pfnw.eu/poradnik/

[3] http://pfnw.eu/wp-content/uploads/2018/04/Broszura_nwr_2018.pdf

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu