Szukasz aktywności, która zaangażuje wiele partii mięśniowych, a jednocześnie będzie bezpieczna dla początkującego sportowca? Nordic walking to propozycja idealna dla ciebie! Sprawdź, dlaczego energiczny marsz z kijami jest tak popularny. Wyjaśniamy, co jest potrzebne do rozpoczęcia treningów oraz jakie efekty daje regularny nordic walking!
Nordic walking to sport ogólnodostępny, który można uprawiać o każdej porze roku i prawie w każdych warunkach. Wystarczą jedynie prawidłowo dobrane kijki, wygodne buty i odpowiedni ubiór – sportowe spodnie, koszulka, bluza, a jeśli jest taka potrzeba – kurtka, okulary przeciwsłoneczne i czapka z daszkiem.
Efekty nordic walkingu zauważysz już po kilku tygodniach regularnych treningów. Aktywność ta wzmacnia mięśnie – nie tylko nóg, ale i rąk, barków, pleców oraz brzucha, poprawia ruchomość stawów i sprawność sercowo-naczyniową, redukuje napięcie i stres, a także doskonale dotlenia organizm – ruch odbywa się przecież na świeżym powietrzu. Dodatkowo, marsz z kijkami wysmukla sylwetkę i pozwala pozbyć się nadmiernych kilogramów – godzinny nordic walking pomoże spalić około 400 kalorii (zależnie od intensywności treningu, masy ciała i ukształtowania terenu). Sprawdź, jak wrócić do formy na wiosnę!
Marsz z kijami to aktywność, która sprawdzi się świetnie zarówno w przypadku osób młodych, jak i starszych. Nordic walking to fantastyczny sposób na sportową aktywność, spędzenie wolnego czasu i relaks na świeżym powietrzu. Kijki odciążają stawy – są one o wiele bardziej narażone na przeciążenie i kontuzję podczas zwykłego marszu i joggingu. Nordic walking może stanowić także formę rehabilitacji – regularne marsze łagodzą m.in. bóle karku, barków czy kręgosłupa.
Przed rozpoczęciem przygody z nordic walking zaopatrz się w odpowiednie kije i wygodne buty.
Nordic wallking to sport, który nie wymaga posiadania dużej ilości sprzętów – wystarczą odpowiednie kijki. Można więc śmiało powiedzieć, że aktywność ta nie wymaga wielkich nakładów finansowych, w przeciwieństwie do innych sportów, które opierają się na wielu kosztownych akcesoriach.
Jak wybrać i właściwie dopasować kijki do nordic walkingu? Przede wszystkim weź pod uwagę swój wzrost. Kije powinny mieć odpowiednią wysokość, ponieważ tylko wtedy maszerowanie będzie poprawne technicznie i komfortowe. Podczas zakupów ustaw je pionowo i chwyć za rączkę – jeśli kąt ugięcia w łokciu będzie wynosił ok. 90 stopni, oznacza to, że kije są dobrze dopasowane. Możesz także skorzystać z przelicznika, który pozwoli zaopatrzyć się we właściwe kije do nordic walkingu: twój wzrost x 0,68 = odpowiednia wysokość kijków.[1] Jeśli nadal masz wątpliwości, jak dopasować kijki do nordic walkingu, skonsultuj się ze specjalistą, który pomoże ci wybrać właściwy model.
Pamiętaj, aby używać tylko i wyłącznie kijków do nordic walkingu, a nie do trekkingu. Co prawda, są do siebie podobne, ale różnią się sposobem mocowania do dłoni. Kije narciarskie i trekkingowe zaopatrzone są w wąski pasek przy uchwycie i wymagają ciągłego trzymania. Natomiast kijki do nordic walkingu posiadają rękawiczkę umożliwiającą wypuszczanie kija, co pozwala na swobodny ruch i ogranicza zmęczenie dłoni.[2]
Drugim niezbędnym elementem sportowego ekwipunku podczas treningów nordic walkingu są wygodne buty – najlepiej sportowe, z odkrytą kostką.[3] Istotne jest również, aby podeszwa była dobrze wyprofilowana i grubsza – w żadnym wypadku nie maszeruj z kijkami w sandałach, klapkach czy trampkach, ponieważ nie zapewniają one amortyzacji i nie zabezpieczają stóp przed nierównościami terenu. Treningi powinny być przede wszystkim bezpieczne i komfortowe.
Kijki, buty i strój do nordic walkingu wybrany? Nie zapomnij także o sportowych akcesoriach, które przydadzą się podczas rozgrzewki przed nordic walkingiem, takimi jak: hantle czy kettle. Zarówno przed treningiem, jak i po zakończeniu marszu, świetnie sprawdzą się także elastyczne gumy (do rozciągania).
Podczas treningu pamiętaj o właściwym nawodnieniu. Zaopatrz się w butelkę filtrującą wodę kranową, dzięki której zadbasz o swoje zdrowie, a także o środowisko – rezygnując z jednorazowych opakowań, zmniejszysz produkcję odpadów.
[1] https://chodzezkijami.pl/jak-dobrac-kije-i-zaczac-chodzic
[2] http://pfnw.eu/poradnik/
[3] http://pfnw.eu/wp-content/uploads/2018/04/Broszura_nwr_2018.pdf
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies