Na zdrowie i na sylwetkę: poznaj korzyści z pływania!

Pływanie jest jedną z najbardziej popularnych form aktywności fizycznej. Ten sport może uprawiać każdy, bez względu na wiek. Należy jednak pamiętać, aby dopasować treningi do poziomu aktywności oraz ewentualnych chorób towarzyszących. Nie musisz od razu narzucać sobie dużej intensywności ćwiczeń w wodzie – pływanie daje ci nieograniczone możliwości dostosowania stylu do twoich potrzeb. Jeśli poszukujesz sposobu na efektywny, zróżnicowany, ogólnorozwojowy trening ta dyscyplina sportu jest właśnie dla ciebie. Poznaj korzyści z pływania!Poznaj korzyści z pływania

Wpływ pływania na zdrowie człowieka

Mówi się, że sport to zdrowie – to powiedzenie idealnie sprawdza się w przypadku pływania. Tego rodzaju aktywność niesie ze sobą wiele korzyści, w bezpośredni sposób wpływa na rozwój organizmu oraz na poprawę kondycji psychicznej.

Co daje chodzenie na basen – lepsza kondycja i wytrzymałość

Podczas pływania pracuje całe ciało, angażowane są właściwie wszystkie mięśnie. Pokonując ciągły opór wody, stopniowo budujesz swoją siłę i wytrzymałość. Konsekwencją jest poprawa funkcjonowania układu krążenia – serce wzmacnia swoją pracę, co powoduje lepsze dotlenienie komórek całego organizmu. Wiele badań naukowych wskazuje również na ścisłe powiązanie pływania z obniżeniem ciśnienia oraz regulacją poziomu cukru we krwi.

Korzyści z pływania – wydajność dróg oddechowych

Miarowe oddychanie podczas pływania wpływa również na kondycję płuc, powodując zwiększenie ich pojemności i wydajności. Jest to szczególnie ważne dla osób mających problemy z drogami oddechowymi, np. chorujących na astmę.

Bóle kręgosłupa – co daje pływanie?

Pływanie bardzo często zalecane jest przez fizjoterapeutów osobom cierpiącym na bóle kręgosłupa. Należy jednak pamiętać o odpowiednim doborze stylu pływania – po wcześniejszej konsultacji ze specjalistą. Dzięki pływaniu mięśnie utrzymujące kręgosłup mogą się wzmocnić,
woda będzie działała na nie kojąco, masując je i stopniowo niwelując odczuwanie różnych dolegliwości bólowych.

Wpływ pływania na zdrowie psychiczne

Zalety pływania to nie tylko wzmocnienie mięśni czy poprawa kondycji fizycznej. Korzyści z uprawiania tej dyscypliny sportu to również redukcja poziomu stresu. Regularne pływanie wpływa kojąco na układ nerwowy, uspokaja i pomaga w walce z bezsennością. Wysiłek fizyczny, pokonywanie własnych słabości, stopniowe osiąganie coraz lepszych wyników powoduje uwalnianie się endorfin – hormonów szczęścia. Wreszcie, pokonując kolejne odcinki basenu, masz czas tylko dla siebie, możesz się uspokoić i zrelaksować.

Czy pływanie odchudza?

Pływanie to odmiana treningu aerobowego (tlenowego), podczas którego krew dostarcza optymalną ilość tlenu do mięśni, aby mógł być wykorzystany do produkcji energii. Dlatego ten rodzaj aktywności szczególnie polecany jest osobom chcącym zrzucić zbędne kilogramy. Każdy ruch wykonywany w wodzie przychodzi z większym trudem, musisz angażować do pracy wiele mięśni. W ten sposób w organizmie wytwarzają się określone procesy metaboliczne, których konsekwencją jest spalanie tkanki tłuszczowej.

Regularne chodzenie na basen – efekty

Ile kalorii można więc spalić podczas pływania? Przyjmuje się, że – w zależności od sposobu, intensywności i stylu pływania – w ciągu jednej godziny człowiek może spalić od 300 do 1000 kalorii. Nie bez powodu wychodząc z wody, masz uczucie „wypłukania organizmu”, a żołądek wysyła sygnały, że jest pusty. To właśnie efekty treningu w wodzie – zdrowej aktywności i wysiłku, zbawiennych przemian metabolicznych zachodzących w organizmie podczas pływania. Pływaj więc regularnie i wyglądaj atrakcyjnie!

Sprawdź akcesoria do pływania i sportów wodnych!

Efekty regularnego chodzenia na basen – pływanie w różnym wieku

Pływanie to sport dla osób w każdym wieku. Bardzo często już najmłodsze dzieci uczęszczają na basen, ponieważ ćwiczenia w wodzie rozwijają koordynację ruchową, poprawiają sprawność motoryczną i kształtują prawidłową postawę ciała. Nauka pływania pozwala na kontakt z innymi dziećmi – wspólne zajęcia w wodzie to wspaniała zabawa, ale też wiele korzyści dla zdrowia.

Podobnie w przypadku osób starszych pływanie jest świetnym sposobem do spotkań, spędzania wolnego czasu w grupie, poznawania nowych osób. Seniorzy, często borykający się z różnymi dolegliwościami zdrowotnymi, dzięki ćwiczeniom w wodzie mogą pozytywnie wpłynąć na poprawę swojego samopoczucia, bez obaw o nadmierne obciążenia organizmu.

Korzyści z pływania – podsumowanie

Pływanie niesie za sobą wiele zalet, w bezpośredni sposób wpływa na kondycję, siłę i wytrzymałość. Ma wielkie znaczenie dla poprawy funkcjonowania układu krążenia, układu oddechowego i kręgosłupa. Pływanie daje satysfakcję, pozwala odreagować stres, poprawia nastrój. I nie chodzi tu o bicie rekordów – każdy może robić to w swoim tempie, według własnych potrzeb i możliwości. Pływanie jest dla każdego, także dla ciebie!

 

Regularne uczęszczanie na basen to krok w kierunku lepszego zdrowia i samopoczucia. Więcej inspiracji na zdrowe postanowienia znajdziesz na naszej stronie w sekcji inspiracji. Zwolennikom aktywnego trybu życia polecamy szczególnie poradnik rowerowy!
Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu