Każda pora roku ma swój niepowtarzalny klimat. Nadchodząca wiosna kojarzy się z odrodzeniem, ciepłem i radością. Dla wielu osób to najpiękniejsza pora roku – przyroda budzi się z zimowej drzemki, świat odżywa i zielenieje, dni robią się dłuższe i cieplejsze. Kiedy jest pierwszy dzień wiosny i jak go świętować? Podpowiadamy!
Kalendarzowa wiosna rozpocznie się, jak co roku, 21 marca. Tego dnia dzieci w wielu polskich miejscowościach będą topiły Marzannę, aby pożegnać zimę i powitać cieplejszą porę roku. Tego dnia także dorośli powinni zaprosić wiosnę do swoich domów.
Wraz z rozpoczęciem wiosny łatwiej o motywację i zapał do działania. Warto więc uporządkować swoją życiową przestrzeń i zadbać o siebie. Poczuj powiew wiosennej energii… i zabierz się do pracy!
W pierwszej kolejności zaplanuj gruntowne porządki. Rozpisz konkretny harmonogram sprzątania, który pozwoli na sprawną organizację pracy. Rozdziel poszczególne obowiązki pomiędzy domowników. Zaangażuj także dzieci – mogą posprzątać swoje zabawki, książki czy zetrzeć kurz z niższych mebli.
Wiosną warto zadbać o dokładne posprzątanie wszelkich zakamarków i wykonanie prac, których raczej unika się zimą. Wiosenne porządki rozpocznij od sprzątnięcia balkonu czy tarasu tak, aby stał się idealną przestrzenią do komfortowego odpoczynku. Sprawdź, jak przygotować balkon do wiosny .
Kolejnym krokiem jest umycie okien i zewnętrznych parapetów, a następnie glazury i terakoty oraz wszelkich sprzętów: lodówki, mikrofalówki, piekarnika, pralki itd. Przypomnij sobie, kiedy urządzenia te były gruntownie czyszczone.
Gdy wszelkie sprzęty będą już lśniły, sprzątnij kurz ze wszystkich mebli i wymyj fronty. Nie zapomnij także o wyczyszczeniu opraw oświetleniowych w całym domu – to element często pomijany podczas różnorodnych porządków.
Pamiętaj również o przejrzeniu wszelkich posiadanych produktów spożywczych i kosmetyków. Sprawdź ich daty ważności. Artykuły o krótszych terminach przydatności przełóż na przód szafki, aby szybciej je wykorzystać.
Kiedy rozpoczyna się kalendarzowa wiosna, przeprowadź selekcję odzieży. Sprawdź, czy w twojej garderobie nie znajdują się ubrania, akcesoria i buty, z których z różnych względów warto zrezygnować. Za duże spodnie sprzedaj, oddaj znajomemu lub przekaż organizacji pożytku publicznego, zniszczone koszulki przerób na szmatki do sprzątania, a buty ze zniszczonymi flekami zanieś do szewca. Uporządkowanie garderoby ułatwi ci codzienny dobór ubrań i zwolni miejsce w szafach na nowe i potrzebne rzeczy.
Na koniec wypierz meble tapicerowane – wiosną wyschną o wiele szybciej, odkurz dywany i zmyj podłogi.
Pierwszy dzień wiosny to dobra okazja do zadbania o rośliny doniczkowe. Zrób przegląd wszystkich domowych kwiatów i sprawdź, czy nie potrzebują przesadzenia do większych doniczek. Pamiętaj, że rośliny, które mają za mało miejsca, częściej chorują i słabo się regenerują.
Wiosna to dobry czas na posadzenie kwiatów balkonowych – wybierz gatunki odporne na niskie temperatury. Rośliny cebulowe: hiacynty, krokusy, tulipany, ale także stokrotki czy ciemierniki pięknie ozdobią twój balkon, tworząc swoistą namiastkę ogrodu.
Zimowe mrozy nie motywują do wychodzenia z domu i aktywnego spędzania czasu. Podczas zimnych wieczorów ruch często przegrywa z ciepłą herbatą i różnymi przekąskami. Częstymi efektami są wówczas nadmiarowe kilogramy i spadek kondycji fizycznej.
Wiosną pojawiają się świeże owoce i warzywa, dlatego w pierwszej kolejności zadbaj o swoją dietę. Wyklucz z niej produkty wysoko przetworzone oraz artykuły bogate w sól i cukier. Zastąp je wartościowymi produktami: pełnoziarnistymi, nasionami roślin strączkowych, rybami, różnokolorowymi warzywami i owocami ze sprawdzonych źródeł, takich jak Carrefour. Pamiętaj, aby spożywać 5 posiłków dziennie – lepiej jeść mniej, a częściej. Wypijaj również odpowiedniej ilości wody. Pozwala pozbyć się toksyn z organizmu, zmniejsza apetyt i głód, a także nawilża skórę od środka, poprawiając jej wygląd. Wiesz, że dorosły człowiek powinien spożywać 2 litry wody dziennie?
Jak jeszcze możesz świętować pierwszy dzień wiosny? Zadbaj o środowisko naturalne. Gaś światło, zakręcaj wodę, zamień plastikowe opakowania na wielorazowe, idź na zakupy z materiałową torbą, segreguj śmieci, kupuj odpowiedzialnie, wybieraj transport przyjazny środowisku. To tak mało, a jednak tak wiele.
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies