Obchody pierwszego dnia wiosny

Starodawnym zwyczajem dnia 21 marca topiło się marzannę. Ten gest miał jednoznacznie zakończyć zimę i zapewnić urodzaj. Dziś już rzadko wykonywany, ale nadal mamy potrzebę oczyszczenia przestrzeni po zimie i zrobienia miejsce na nowe.Obchody pierwszego dnia wiosny

Wiosenne porządki

W niektórych krajach, takich jak Iran czy Uzbekistan, nadejście wiosny świętuje się, ozdabiając domy zielenią i kwiatami, a także robiąc gruntowne porządki.

Zacznijmy zatem od wietrzenia szafy, zróbmy przegląd garderoby i schowajmy kurtki zimowe. Zwieńczeniem porządków niech będą pachnące saszetki włożone na półkę z ubraniami.

Kiedy słońce dłużej świeci nam w okna, od razu widzimy potrzebę ich umycia (najlepiej pachnącym płynem do mycia szyb). Dodatkowo warto oczyścić i odświeżyć naszą przestrzeń z zimowego kurzu kwiatowym uniwersalnym płynem do mycia.

Na koniec możemy wzbogacić nasze mieszkanie wybranym dekoracyjnym odświeżaczem, np. o zapachu kwitnącej wiśni.

Ożywcze kwiatowe kompozycje

Na wiosnę czekają mieszkańcy prawie wszystkich rejonów świata. W Australii z tej okazji organizowane są pokazy kwitnących kwiatów. To dobra okazja, żeby i nasze domy ożywić kolorami. Można przesadzić kwiaty doniczkowe, które mamy, dokupić nowe, koniecznie kwitnące.

Sprawdźmy nasze doniczki na balkonach. Czy nie będzie miło spojrzeć na młodą zieleń i kolory zakwitających kwiatów? Warto przygotować balkon na wiosnę i zasadzić na przykład cebulki żonkili. Te żółte kwiaty kojarzą się nam z radością, młodością i ciepłem. Pięknie ożywią naszą przestrzeń.

Wiosenny ogród – pomysł na relaks

Dla tych, którzy mają własne ogródki, jest to czas intensywnej pracy. Także przyjemności płynącej z kontaktu z ziemią i realizacji pomysłów na przydomowe kwietniki. Absolutnym klasykiem będą tulipany. Można stworzyć z nich niezwykłe kompozycje kolorystyczne. Kwiaty te w Kanadzie mają nawet swój festiwal – właśnie z okazji pierwszego dnia wiosny.

Jeśli mamy większy ogród, kupmy nasiona warzyw i przygotujmy sadzonki. Mogą to być nasiona ogórków, pomidorków koktajlowych, sałat.

Oczyszczenie ciała

Po wiosennych porządkach pora się odprężyć. Idealna będzie wtedy kąpiel z dodatkiem soli morskiej, która ma działanie oczyszczające i detoksykujące.

Zadbajmy też o nasze ciało od wewnątrz. To dobry czas, żeby przejść na lżejszą dietę, częściej sięgać po sałatki, koktajle, świeżo wyciskane soki, a także kiełki bogate w witaminy i minerały. Tak by odżywić i pobudzić nasze ciała po sennej zimie.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu