Zima nie jest łaskawa dla skóry. Warunki atmosferyczne panujące na dworze: mróz, zimny wiatr, wilgoć, a także suche powietrze w ogrzewanych pomieszczeniach mogą przyczyniać się do pogorszenia stanu cery – jej wysuszenia i osłabienia. Podpowiadamy, jak zadbać o skórę po zimie, aby była nawilżona, jędrna i pełna blasku!
Jak wiadomo, podstawą pielęgnacji cery jest jej dokładne oczyszczanie. Aby prawidłowo zadbać o skórę po zimie, postaw na delikatne kosmetyki, bogate w składniki nawilżające i odżywcze. Rozwiązaniem idealnym jest oczyszczanie skóry olejami – tłuszcze najlepiej rozpuszczają tłuszcze, w tym sebum produkowane przez gruczoły łojowe. Jeśli nie lubisz tego typu kosmetyków, możesz wybrać płyn micelarny lub mleczko. Pamiętaj jednak, że wszystkie produkty do demakijażu należy zmyć, gdyż zawierają one środki powierzchniowo-czynne, których nie można pozostawiać na skórze. Po usunięciu makijażu oczyść cerę za pomocą delikatnego żelu do mycia twarzy, opartego na łagodnych substancjach myjących.
Niezbędnym krokiem po oczyszczeniu skóry twarzy jest przywrócenie jej naturalnego pH. W tym celu warto sięgnąć po tonik zawierający składniki nawilżające lub hydrolaty roślinne. Zastosowanie dobrego produktu tego typu nie tylko przywraca odpowiedni balans skórze, ale dodatkowo odświeża ją, odżywia i regeneruje.
W pielęgnacji cery – bez względu na jej rodzaj i typ – ważne miejsce zajmuje peeling. Zabieg złuszczania powinien być wykonywany o każdej porze roku. Niektórzy rezygnują z niego zimą argumentując, że w tym okresie skóra jest zbyt mocno przesuszona i wrażliwa. Należy jednak mieć świadomość, że obumarłe komórki naskórka mogą się nawarstwiać, tworząc nieestetyczną warstwę na powierzchni skóry. Staje się ona wówczas matowa, pozbawiona zdrowego blasku, częściej pojawiają się na niej różne niedoskonałości. Dlatego właśnie należy złuszczać skórę regularnie, bez względu na porę roku. Jeżeli twoja cera dobrze reaguje na mechaniczne złuszczanie, wybierz peeling mechaniczny. Jeśli jest delikatna, wrażliwa, naczynkowa, wypróbuj kosmetyk enzymatyczny.
Peeling usuwa zanieczyszczenia i zalegający martwy naskórek, odblokowuje pory, wygładza skórę i pobudza ją do wytwarzania nowych komórek. Spełnia także jeszcze jedną ważną rolę – przygotowuje cerę i skórę ciała na kolejne etapy pielęgnacyjne, np. nałożenie odżywczego serum czy nawilżającego balsamu. Odpowiednio dobrany peeling to doskonały sposób na regenerację naskórka po zimie.
Po zimie należy zadbać o prawidłowe nawilżenie skóry. Każdego dnia aplikuj kremy odpowiadające potrzebom i wymaganiom twojej cery.
Powinny zawierać składniki, takie jak:
które nawilżają i chronią oraz zapobiegają ucieczce wody z naskórka.
Co kilka dni warto sięgać po sera do twarzy – preparaty mocniej skoncentrowane, zawierające wyższe stężenia składników aktywnych niż kremy – oraz maski nawilżające. Na noc wybieraj produkty bardziej treściwe, a o poranku kosmetyki o lżejszych konsystencjach – zwłaszcza gdy wykonujesz makijaż.
Do nawilżenia ciała używaj odżywczych balsamów, obfitujących w składniki dogłębnie nawilżające (np. naturalne oleje i masła), wiążące wodę w naskórku, zmiękczające i wygładzające. W pielęgnacji skór maksymalnie odwodnionych dobrze sprawdzą się też specjalne olejki i oliwki, stosowane zaraz po wyjściu z kąpieli. Należy mieć świadomość, że odnowa naskórka może trwać nawet miesiąc, dlatego pielęgnacja wymaga cierpliwości i systematyczności.
Wiosna to dobry czas na regenerację naskórka domowymi sposobami. Wygospodaruj jeden dzień w tygodniu na domowe SPA! Jeśli chcesz przywrócić skórze witalność i odpowiedni poziom nawilżenia, przygotuj kąpiel owsianą. Potrzebujesz jedynie szklanki zmielonych płatków owsianych i kilku kropel ulubionego olejku eterycznego. Działanie odprężające wykazują szczególnie olejki: lawendowy, geraniowy, neroli. Pamiętaj, aby woda podczas kąpieli nie była za ciepła – zbyt wysoka temperatura może wysuszać skórę.
Zabiegiem zapewniającym wspaniałe efekty pielęgnacyjne jest także szczotkowanie skóry na sucho. Działa odprężająco i uspokajająco, skóra staje się bardziej jędrna, napięta i gładka. Tę pielęgnacyjną czynność bez problemu wykonasz w zaciszu domowym – wystarczy jedynie zakup odpowiedniej szczotki.
Przesuszona skóra po zimie podziękuje ci, gdy zaaplikujesz na nią nawilżające maseczki, np. z awokado i banana. Owoce te są bogate w witaminy i inne składniki odżywcze, wykazują właściwości odżywcze i wygładzające. Przykładem maseczki rodem z salonu kosmetycznego jest domowa maska czekoladowa, składająca się z kakao, miodu, oleju kokosowego i mleka. Ten preparat idealnie nawilża, odżywia, odmładza cerę, jednocześnie pięknie pachnie i zapewnia cudowny relaks po ciężkim dniu.
Wiosną należy szczególnie zadbać o skórę stóp i dłoni. Aby zregenerować naskórek, sięgnij po oliwę z oliwek – podgrzej ją w garnku i ciepły płyn wylej na dłonie lub stopy. Wmasuj w całą powierzchnię, nie zapominając o paznokciach i skórkach. Możesz także zastosować preparat złożony z wody i oleju lnianego – także idealnie nawilża i odżywia.
Jak już wyjaśniliśmy, dobrej jakości kosmetyki są niezmiernie istotne w codziennej pielęgnacji. Warto jednak podkreślić, że równie ważne lub nawet ważniejsze jest odpowiednie nawadnianie skóry od wewnątrz – pamiętaj o piciu odpowiedniej ilości wody każdego dnia. Właściwe nawodnienie jest kluczowe dla prawidłowego funkcjonowania organizmu, w tym również utrzymania jędrnej, elastycznej i młodej skóry. Zadbaj też o zbilansowaną dietę, która wspomoże nawilżenie skóry od wewnątrz. Twoje codzienne menu powinno być zdrowe i zróżnicowane, zawierające produkty bogate w witaminy, przede wszystkim A, C, E i te z grupy B. Sprawdź, co jeść, aby cieszyć się zdrową i promienną skórą!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies