Letni spacer z psem - na co musisz zwrócić uwagę?

Jednym z podstawowych obowiązków właściciela psa są codzienne spacery. Latem, gdy temperatury osiągają wysokie wartości, należy zadbać, aby przechadzki były jak najmniej uciążliwe dla twojego zwierzaka. Warto między innymi zabezpieczyć jego łapy oraz zaopatrzyć się w specjalne akcesoria dla psa, które sprawią, że letni spacer będzie nie tylko obowiązkiem, ale i przyjemnością. Sprawdź, co jeszcze możesz zrobić, zanim wyjdziesz z domu ze swoim czworonogiem w upalny dzień!Letni spacer z psem - na co musisz zwrócić uwagę?

Zadbaj o sierść jeszcze przed rozpoczęciem lata

Sierść psa powinna być regularnie pielęgnowana. Przed rozpoczęciem letniego sezonu należy szczególnie o nią zadbać – nie może być zbita ani posiadać żadnych kołtunów. Martwy włos może blokować wentylację skóry, dlatego tak ważne jest wyczesywanie sierści. Pomoże to zachować odpowiednią temperaturę ciała zwierzaka. Można ostrzyc pupila, należy jednak pamiętać, aby nie skracać sierści zbyt mocno. Odsłonięta skóra jest o wiele bardziej narażona na poparzenia słoneczne niż skóra pokryta sierścią.

Unikaj spacerów w największe upały

Latem bardzo ważne jest dostosowanie intensywności spaceru z psem do panującej temperatury. Na długie przechadzki lepiej wychodzić rano lub wieczorem, a w godzinach południowych i popołudniowych wyprowadzać psa jedynie w celu załatwienia fizjologicznych potrzeb. Unikaj wówczas przebywania w pełnym słońcu, a także rozgrzanych powierzchni: betonu czy asfaltu, które latem nagrzewają się do bardzo wysokich temperatur, co może grozić niebezpiecznymi oparzeniami. Możesz sprawdzić dłonią daną powierzchnię – jeśli będzie cię parzyć, oznacza to, że jest zbyt gorąca dla twojego pupila. Jeśli nie masz możliwości i twój pies musi przejść kawałek wyasfaltowaną drogą, polewaj wodą drogę przed nim. Jak zabezpieczyć łapy psa przed oparzeniem? Możesz smarować je wazeliną lub specjalistycznymi balsamami, które ochronią łapy przed wysokimi temperaturami – tak samo, jak zimą ochraniają przed solą i środkami chemicznymi. Na rynku znajdziesz również buty dla czworonogów, które świetnie sprawdzą się podczas spacerów z psem.

Zadbaj o dostęp do świeżej wody dla psa

Wychodząc na spacer z psem, zawsze zabieraj ze sobą wodę – nie tylko dla siebie, ale również dla twojego psa. Na zewnątrz dobrze jest mieć butelkę ze świeżą wodą oraz małą miskę, z której twój czworonóg w każdej chwili będzie mógł się napić. Możesz także zaopatrzyć się w bidon dla psa, który pozwoli równie szybko ugasić pragnienie twojego pupila. Odwodnienie organizmu to niebezpieczny stan, dlatego tak ważna jest regularna podaż wody. 

Nigdy nie zostawiaj pupila na słońcu

Niektóre osoby podczas spacerów zachodzą do różnorodnych sklepów i dokonują sprawunków. Jeśli jednak wybierasz się na spacer z psem, skup się jedynie na swoim pupilu. Pod żadnym pozorem nie zostawiaj psa pod butikiem odzieżowym czy sklepem spożywczym. Zakupy z różnych przyczyn mogą się przedłużyć, a pozostawienie psa w nasłonecznionym miejscu może momentalnie spowodować wspomniane wcześniej poparzenie łap, a nawet doprowadzić do udaru cieplnego zwierzaka.

Jeśli masz możliwość, wybierz przechadzkę nad wodą

Jeżeli zastanawiasz się, gdzie warto spacerować z psem, podpowiadamy – nad wodą! W upalne dni najlepiej zabrać pupila nad pobliską rzekę, jezioro, a nawet do parku, w którym znajduje się duża fontanna typu „mokry chodnik”. Kąpiel w wodzie ochłodzi psa i z pewnością przyniesie mu ulgę.

Dodatkowe akcesoria dla psa, które przydadzą się podczas spaceru

Podczas spaceru z psem, oprócz szelek lub smyczy i specjalnego bidonu na wodę, należy mieć ze sobą biodegradowalne worki na odchody. Warto również rozpatrzyć zakup dodatkowych akcesoriów, które pomogą psu przetrwać upał. Może to być spryskiwacz z wodą, chłodząca obroża lub bandana czy aktywująca się pod ciężarem zwierzaka chłodząca mata.

Spacer z psem powinien być przyjemny dla twojego pupila. Jeśli na dworze jest gorąco i duszno, zadbaj o komfort zwierzaka. Skorzystaj z naszych porad, dzięki którym pomożesz swojemu psu znieść upał i cieszyć się ze spaceru w letnie dni, a także poszerzysz swą wiedzę, gdy dopiero zastanawiasz się, czy i dlaczego warto mieć psa!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu