Tłusty czwartek 2023: dlaczego tradycja nakazuje jeść pączki?

Tłusty czwartek 2023 tuż-tuż. Co roku przed cukierniami ustawiają się kolejki po pączki z różnorodnymi nadzieniami: z różą, adwokatem, karmelem, polane lukrem lub posypane cukrem pudrem. Niektórzy wykorzystają swoje umiejętności i usmażą pączki samodzielnie. Wielu z nas sięgnie też po faworki, precle czy ciastka - a część po zdrowe alternatywy dla pączka. Czy wiesz, skąd wziął się tłusty czwartek?Dlaczego tradycja nakazuje jeść pączki w tłusty czwartek?

Tłusty czwartek 2023 – kiedy wypada?

Wszyscy miłośnicy pączków i innych słodkości z niecierpliwością oczekują tłustego czwartku. W 2023 roku wypada on 16 lutego. Data tłustego czwartku nie jest stała. Święto jedzenia pączków zależy od daty Wielkanocy w danym roku. Tłusty czwartek rozpoczyna ostatni tydzień karnawału, jest więc jedną z ostatnich okazji do zajadania się smakołykami przed zbliżającym się Wielkim Postem, który dla chrześcijan jest przygotowaniem do Wielkanocy.

Geneza tłustego czwartku

Nie każdy wie, że tłusty czwartek to tradycja wywodząca się z czasów pogańskich, symbolizująca pożegnanie zimy i powitanie wiosny. Wówczas szczególnie pożądane były tłuste potrawy: mięso pod każdą postacią czy bigos. Popularne były także pączki z ciasta chlebowego, nadziewane słoniną.

W kuchni polskiej pierwsze pączki smażono najczęściej na smalcu i podawano ze skwarkami. Tradycja tłustego czwartku i jedzenia pączków w wersji słodkiej zawitała do naszego kraju w XVI wieku. Dzień ten był początkiem tzw. „tłustego tygodnia”, czasu zabaw i obfitego jedzenia. Po nim następował Wielki Post, podczas którego nie jedzono mięsa, produktów odzwierzęcych oraz słodkości. Pączki w tamtym czasie były bardzo twarde,  niektóre z nich zawierały orzech lub migdał. Kto trafił na pączka z dodatkiem, według przesądu miał żyć w szczęściu i dostatku przez cały najbliższy rok.

Jak zrobić pączki w domu?

Wiele osób ma obawy przez samodzielnym przyrządzeniem pączków. Uważa się, że jest to zadanie bardzo czasochłonne i wymagające eksperckiej wiedzy. Kluczem do uzyskania pysznych pączków jest właściwe wyrobienie ciasta.

Jak zrobić ciasto na pączki? Tradycyjne pączki robi się z ciasta drożdżowego, do którego potrzebujemy:

  • mąki pszennej,
  • jajek,
  • masła,
  • mleka,
  • drożdży,
  • cukru.

Po wyrobieniu ciasta na gładką, elastyczną masę należy odstawić ją do wyrośnięcia, po czym wykroić z niej krążki, np. za pomocą szklanki. Kolejno na połowę krążków nakłada się nadzienie (np. marmoladę, karmel) i przykrywa drugim krążkiem, zlepiając brzegi. Następnie pączki znowu odkłada się do wyrośnięcia, po czym zanurza w mocno rozgrzanym oleju i smaży z obu stron. Jak długo należy smażyć pączka? Tylko ok. 2 minut! To jednak niejedyny sposób nadomowe pączki. Aktualnie można wybierać wśród wielu przepisów na ciekawe i innowacyjne słodkości, idealne na tłusty czwartek, np. puszyste pączki bananowo-kokosowe. Osoby dbające o linię również znajdą coś dla siebie – może fit pączki pieczone w piekarniku czy pieczone fit pączki jaglane?

Dlaczego należy zjeść chociaż jednego pączka w tłusty czwartek?

Według polskiej tradycji każdy powinien zjeść chociaż jednego pączka w tłusty czwartek – aby mu się wiodło aż do końca roku. Co więcej, zjedzenie pączka (faworka, ciastka lub innego przysmaku!) w miłym towarzystwie poprawia nastrój. Mówi się także, że słodkości w tłusty czwartek nie idą „w boczki”…

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu