Zmiana szkoły. Praktyczne porady dla rodziców i dzieci

Zmiana szkoły jest bez wątpienia wielkim przeżyciem – zarówno dla dziecka, jak i dla rodziców. Wybór nowej placówki powinien być dobrze przemyślany, poprzedzony zdobyciem jak największej ilości informacji na temat nauczycieli, poziomu kształcenia, zajęć dodatkowych itp. Podpowiadamy, jak pomóc dziecku w nowej szkole oraz, jak się w niej zaaklimatyzować.Zmiana szkoły. Praktyczne porady dla rodziców i dzieci

Jak pomóc dziecku, które zmienia szkołę?

Istnieją różne czynniki, z powodów których dziecko zmienia szkołę. Jednym z nich jest ukończenie jednego etapu kształcenia i przejście na kolejny poziom edukacji. Mowa tu oczywiście o skończeniu szkoły podstawowej i rozpoczęciu szkoły średniej. Ten przypadek wydaje się być najprostszy, gdyż wszyscy uczniowie znajdują się w tej samej sytuacji – wszyscy rozpoczynają naukę w nowej placówce.

Istnieją  jednak przypadki, w których dziecko zmienia jedną szkołę podstawową na drugą (lub szkołę średnią). Przyczyn tego stanu rzeczy może być wiele, np. przeprowadzka do innego miasta lub dzielnicy, niski poziom nauczania w placówce, do której chodziło dziecko, problemy z rówieśnikami bądź nauczycielami. Przed zmianą szkoły szczerze porozmawiaj ze swoją pociechą – może jej problemy da się rozwiązać w inny, prostszy sposób? Warto również porozmawiać z wychowawcą oraz postarać się naprawić relacje z kolegami i koleżankami z klasy. Jeśli powyższe sposoby nie przyniosą pożądanych rezultatów i zmiana szkoły jest konieczna, porozmawiaj z dyrektorem oraz przyszłym wychowawcą. Omów z nimi warunki kształcenia w placówce, wyjaśnij powody zmiany szkoły, opowiedz o charakterze i zainteresowaniach Twojego dziecka. Poproś nauczyciela, aby przygotował klasę na przyjęcie nowego ucznia. Twoja pociecha z pewnością poczuje się pewniej, gdy zostanie powitana przez uśmiechniętych i życzliwych rówieśników. Warto również kupić dziecku nowe akcesoria, np. plecak czy piórnik, które będą symbolem rozpoczęcia nowej życiowej drogi. Dodatkowo przedmioty te na każdej lekcji będą przypominały uczniowi o rodzicach – ich wsparciu i obecności.

Po przeniesieniu dziecka do innej szkoły należy obserwować jego zachowanie. Czy z uśmiechem opowiada o nowych nauczycielach i kolegach z klasy? Czy wychodzi z domu bez strachu? Jeśli tak, najprawdopodobniej wszystko jest w porządku. Jeśli jednak zauważysz jakieś niepokojące sygnały, jak najszybciej porozmawiaj z dzieckiem i ustal, co jest powodem jego zachowania.

Nowa szkoła – jak zrobić dobre wrażenie?

Idąc do nowej szkoły, uczeń chce zrobić jak najlepsze wrażenie. Warto, aby wszedł do klasy z uśmiechem na ustach, pozytywnym nastawieniem do nowych koleżanek, kolegów i nauczycieli. Świetnym pomysłem będzie powiedzenie czegoś o sobie – o swojej rodzinie, ulubionym przedmiocie, zainteresowaniach, hobby i marzeniach. Kto wie, może inni uczniowie podzielają jego pasje i szybko się ze sobą zaprzyjaźnią?

Uczeń do nowej szkoły może przynieść cukierki lub inne przekąski do szkoły, a następnie poczęstować nimi rówieśników i nauczycieli. Dzięki temu pierwszy kontakt będzie znacznie mniej stresujący.

Jak zdobyć przyjaciół w nowej szkole?

Zastanawiasz się, jak zdobyć przyjaciół w nowej szkole? Kluczem do jest otwartość. Dzieci szybciej otworzą się na nową osobę, gdy ta będzie podejmować rozmowę i chętnie dyskutować na różne tematy. Jak to zostało już wspomniane, bardzo ważne są konwersacje o wspólnych zainteresowaniach. Warto, aby nowy uczeń zapisał się na zajęcia pozalekcyjne, które go interesują. W szkołach można znaleźć różnorodne koła – teatralne, dziennikarskie, matematyczne czy chemiczne. Jeśli największym hobby dziecka jest sport, może dołączyć do szkolnych klubów sportowych, np. piłkarskiego lub siatkarskiego.

Każdy uczeń zastanawia się, jak zachować się w nowej szkole, jak zrobić dobre wrażenie i jak zdobyć przyjaciół. Najważniejsze to podejść do zmiany z optymizmem. Uwierzyć, że w nowym miejscu czekają świetni ludzie, nowe wyzwania, ciekawe doświadczenia. Wystarczy być pogodnym, miłym i otwartym, a wszystko się ułoży!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu