Już za chwilę wakacje! Jak uczcić z dzieckiem koniec roku szkolnego?

Zakończenie nauki to szczególny czas dla dziecka. Jest to okres podsumowań, wyciągania wniosków, ale także radości z powodu nadchodzących wakacji, bez względu na to, czy planujemy wypoczynkowe wyjazdy, czy spędzamy wakacje w domu. Warto więc zastanowić się nad formami wynagrodzenia dzieciom trudu włożonego w danym okresie nauki. Sprawdź wyjątkowe pomysły, jak uczcić zbliżający się koniec roku szkolnego z dzieckiem!Już za chwilę wakacje

Koniec roku szkolnego 2022/2023 i zakończenie nauki przez maturzystów

Ostatnie miesiące nie należały do najłatwiejszych – nauka z powodu pandemii COVID-19 odbywała się zdalnie, a uczniowie nie mieli możliwości spędzania czasu wraz z rówieśnikami. Wielu uczniów ucieszył powrót do szkoły chociażby na kilka ostatnich tygodni nauki.

Koniec roku szkolnego wyznaczony jest na 25 czerwca 2023 roku – wtedy to w każdej szkole odbędą się zwyczajowe uroczystości związane z zakończeniem nauki we wszystkich klasach. Wyjątkiem są maturzyści, którzy swoją edukację zakończyli 30 kwietnia tego roku, a ostatnim etapem ich szkolnej drogi był egzamin maturalny zdawany w maju.

Koniec roku szkolnego – wyjątkowy czas dla ucznia i rodzica

Na wielu forach internetowych i portalach edukacyjnych można znaleźć zegary odliczające czas do zbliżających się wakacji 2023. Uczniowie ustawiają przypomnienia w swoich smartfonach, korzystają ze specjalnych aplikacji informujących, ile pozostało dni, godzin, minut i sekund do końca nauki. Świadczy to o tym, jak bardzo czekają na wakacje i jakim świętem jest dla nich koniec roku szkolnego.

Rodzice powinni przyczynić się do tego, aby dzień zakończenia nauki był wyjątkowy. Należy pamiętać, że dziecko potrzebuje uwagi, pochwały – kiedy osiąga dobre wyniki i wsparcia – kiedy nie są one najlepsze.

Zakończenie roku szkolnego jest świetną okazją, aby wzmocnić unikalną więź rodzica z dzieckiem i zmotywować go do dalszej pracy. Oczywiście jedną z form docenienia trudu włożonego w naukę są różne nagrody. O wiele ważniejsze będą jednak wspólnie spędzony czas oraz pochwała świadcząca o tym, że rodzic jest dumny z dziecka i jego sukcesów. Istotne jest podniesienie poziomu samooceny młodego człowieka i wzmocnienie poczucia wartości.

Pomysły na świętowanie zakończenia roku szkolnego

Wybór odpowiedniego sposobu świętowania należy dopasować do wieku dziecka. Warto mieć na uwadze, iż rozpoczęcie świętowania można zainicjować zanim jeszcze rok szkolny dobiegnie końca. Wspólne odliczanie do wakacji poprzez np. skreślanie kolejnych dni w kalendarzu (umieszczonym w honorowym miejscu) czy wypisywanie na planszy kolejnych cyfr odpowiadających pozostałym do zakończenia nauki dniom, będzie świetnym wstępem do zbliżających się wakacji.

Najmłodsi uczniowie

Najmłodszym uczniom, którzy ukończyli pierwszą klasę szkoły podstawowej, możesz zorganizować wyjście do kina połączone z wizytą w lodziarni. Wiadomo, że dzieci kochają łakocie, więc będzie to trafiony pomysł na osłodzenie trudów całorocznej nauki. Warto także pamiętać o zdrowiu oraz aktywności fizycznej i spędzić ten dzień na wycieczce rowerowej, spacerze z różnymi dodatkowymi atrakcjami (wizyta w zoo, na placu zabaw, w parku) czy też na basenie. Może zdecydujesz się kupić basen ogrodowy na nadchodzące lato? Możliwości są właściwie nieograniczone i uzależnione od preferencji dziecka.

Starsi uczniowie

Nieco starszym pociechom z okazji zakończenia roku szkolnego 2023 można zaproponować gry i zabawy z rówieśnikami. Zorganizowanie podchodów, torów przeszkód, wyścigów czy wspólnych harców w ogrodowym basenie sprawi im wiele frajdy i pozwoli efektywnie spędzić czas. W przypadku niesprzyjającej pogody będą mogli przenieść

się do domu, gdzie będą na nich czekać kalambury, karaoke czy rozwijające kreatywność fabularne gry planszowe. Dobrym pomysłem jest też maraton ulubionych filmów w domowym zaciszu.

Ósmoklasiści i maturzyści

Uczniowie, którzy ukończyli ósmą klasę szkoły podstawowej, stają przed ważnym wyborem związanym z dalszym etapem kształcenia. Egzamin ósmoklasisty i późniejszy wybór szkoły średniej to dla młodego człowieka spory stres, który powinien odreagować. Tutaj otwiera się szerokie pole do działania dla rodziców, którzy celebrując z nim moment ukończenia nauki, powinni go wesprzeć i zdjąć (choć na moment) z barków ciężar podejmowanych wyborów. W celu oderwania się na chwilę od codziennych spraw możesz zorganizować swojemu ósmoklasiście wypad rowerowy za miasto lub biwak pod namiotem. Od dawna wiadomo, że kontakt z przyrodą relaksuje, a kilka dni wolnych od zgiełku i cywilizacji wpłynie na dziecko kojąco. Podczas takiego pobytu będziesz mieć wiele czasu na długie rozmowy z dzieckiem i na pewno przyszłe decyzje staną się dla niego łatwiejsze do podjęcia.

Podobna sytuacja związana jest z maturzystami, którzy wraz z końcem kwietnia zakończyli edukację. Matura jest dla nich najważniejszym dotąd sprawdzianem, a wkrótce wielu z nich stanie przed dylematem, jakie studia wybrać i co zabrać na uniwersytet. Ukończenie szkoły średniej jest zamknięciem pewnego etapu w życiu młodego człowieka – od tej chwili rozpoczyna się dorosłość. To często trudny czas dla młodzieży i szczególnie mocno potrzebują wsparcia rodziców.

Świetnym pomysłem na uczczenie zakończenia roku szkolnego będzie aktywność, podczas której nastolatek zrelaksuje się i oderwie od codzienności. Warto zaprosić go na weekendowy spływ kajakowy, krótki wypad w góry czy nad morze – pamiętaj, by zabrać ze sobą wszystko z listy rzeczy niezbędnych na biwak! Ważne, żeby na chwilę zapomniał o przyszłych wyzwaniach, a skupił się na tym, co już osiągnął. Jeżeli nie masz możliwości wyjazdu, zorganizuj letniego grilla lub przyjęcie w ogrodzie z okazji zakończenia szkoły. Istotnym podkreśleniem osiągnięć młodego człowieka może być wręczenie mu specjalnego upominku, który będzie przypominał o jego sukcesach i stanowił motywację do dalszej pracy. Może smartwatch, gra video lub rolki okażą się dobrym pomysłem z okazji zakończenia szkoły średniej?

Na dobre rozpoczęcie wakacji 2023

Kończący się rok szkolny jest dobrą okazją do wspólnego świętowania z dzieckiem. Jest to również świetny moment do wprowadzenia nowej rodzinnej tradycji, powtarzanej każdego roku. Dzięki temu dziecko zostanie docenione, a dzień kończący naukę będzie dla niego wyjątkowo uroczystym wydarzeniem.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu