Kącik lekcyjny dla dziecka. Jak go zorganizować?

Kącik lekcyjny dla dziecka.Jak go zorganizować?Projektując pokój dziecięcy warto wziąć pod uwagę jego podział na strefy: zabawy, snu i nauki. Dzięki niemu pomieszczenie będzie funkcjonalne i komfortowe, a wszystkie potrzeby twojego dziecka zaspokojone.
Odpowiednio zaaranżowane miejsce do odrabiania prac domowych zachęci dziecko do nauki. Jak zaplanować kącik lekcyjny dla twojej pociechy i jakie elementy uwzględnić, aby chętnie spędzała w nim czas?

Biurko

Biurko to najważniejszy element kącika do odrabiania lekcji. Ważne, aby stało w miejscu, w którym jak najmniej czynników będzie rozpraszać uwagę dziecka. Najlepszym rozwiązaniem jest postawienie mebla w bliskim sąsiedztwie okna, aby padało na nie naturalne światło słoneczne. Idealne biurko powinno pomieścić pomoce naukowe, akcesoria, gadżety potrzebne do odrabiania lekcji i przyswajania wiedzy. Zwróć uwagę, aby blat mebla był duży i przestronny. Obecność pojemnych szafek i szuflad z przegródkami umożliwi twojemu dziecku posegregowanie swoich gadżetów tak, aby w przyszłości łatwo było mu się w nich odnaleźć. Oczywiście wysokość biurka powinna być dostosowana do wzrostu ucznia.

Krzesło

Nawyk garbienia się kształtuje się już w wieku dziecięcym – nie pozwól więc, aby twój maluch podczas odrabiania lekcji siedział w nieodpowiedniej pozycji. W utrzymaniu prawidłowej postawy ciała pomocne będzie odpowiednie krzesło - dobrą opcją są modele z podłokietnikami, regulowanym siedziskami i wysokimi oparciami. Świetnym wyborem będzie również zakup fotela obrotowego, takiego jak Fotel Diavolo, dostępny w ofercie Carrefour. To niezwykle komfortowy mebel z regulowaną poduszką, wspierającą część lędźwiową kręgosłupa, ruchomymi podłokietnikami i poduszką pod kark. Dzięki możliwości regulacji oparcia, fotel – oprócz odrabiania lekcji – może posłużyć jako krzesło gamingowe.

Oświetlenie

Najprostszym i najlepszym sposobem na dostarczenie dodatkowego światła podczas uczenia się jest lampka. Oprócz zapewnienia dobrego doświetlenia miejsca do nauki, powinna być ona oczywiście ładna i efektowna. Warto, aby miała przycisk umożliwiający ściemnianie, dzięki czemu można dostosować barwę i ilość światła do wykonywanych w danym momencie czynności. Odpowiednio dobrane oświetlenie pomaga w koncentracji, wpływa na samopoczucie oraz co najważniejsze – na zdrowie oczu dziecka.

Organizery na przybory szkolne

Po zaopatrzeniu się w biurko, krzesło i lampkę należy pomyśleć o zakupie organizerów, mini regałów, szufladek, pojemników na różnorodne przybory szkolne. W zależności od modelu – pomieszczą one notatniki, bloki, kredki, mazaki, karteczki… Wszystko, co twoje dziecko potrzebuje mieć pod ręką przy odrabianiu prac domowych. Wszelkie organizery pomogą w utrzymaniu porządku oraz w szybkim odnalezieniu potrzebnych akcesoriów. Wypełnią przestrzeń na blacie biurka, a dzięki ładnym, ciekawym wzorom będą jednocześnie ozdobą strefy nauczania w dziecięcym pokoju.

Kosz na śmieci

Być może kosz na śmieci w pokoju dziecka nie dla każdego wydaje się koniecznym elementem. Jednak postawienie go pod biurkiem to rozwiązanie bardzo funkcjonalne. Dzięki temu twoja pociecha nie będzie musiała odrywać się od zajęć w celu pójścia do innego pomieszczenia i wyrzucenia niepotrzebnej kartki czy brudnej chusteczki. Dziecko będzie miało wszystko w zasięgu ręki. Zainwestuj w mały kosz na śmieci, który dopasujesz do wnętrza kącika lekcyjnego i całego pomieszczenia.

Kolorowe długopisy, karteczki samoprzylepne, zabawne spinacze do papieru…

Czyli wszystko to, co może przydać się w odrabianiu prac domowych. Ładne i efektowne akcesoria z pewnością umilą i uatrakcyjnią czas spędzony przy biurku oraz zachęcą dziecko do nauki.

Tablica korkowa lub magnetyczna

Ważne jest również zagospodarowanie przestrzeni nad biurkiem. W tym miejscu możesz zawiesić tablicę korkową lub magnetyczną – na plan lekcji, różne zapiski, rysunki czy dyplomy. To także świetny sposób na utrwalenie wiedzy – przykładowo, dziecko może przyczepić tam karteczkę z angielskim słówkiem, którego ciągle zapomina. Codzienne patrzenie na dany wyraz może pomóc w szybszym zapamiętaniu go.

Strefa nauki – miejsce przyjazne dziecku

Praktyczny, komfortowy i estetyczny kącik lekcyjny to bardzo ważny element w domowym nauczaniu dziecka. Ładna i kolorowa – ale jednocześnie nieprzepełniona niepotrzebnymi przedmiotami – przestrzeń, która podoba się dziecku, bez wątpienia zachęci je do spędzania czasu w tym miejscu i odrabiania prac domowych.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu