Jak skutecznie rozwijać wyobraźnię dziecka?


Malujące dzieciWchodząc obecnie do sklepu z zabawkami możemy kupić wszystko - od szczekającego psa, którego możemy prowadzić na smyczy, przez mówiące i płaczące lalki aż po zdalnie sterowane pojazdy: motocykle, ciężarówki, traktory… Kiedyś dzieci nie posiadały tylu rzeczy, co dziś. Wiele zabawek było wykonywanych samodzielnie, np.: wystrugana przez dziadka proca, uszyta przez mamę sukienka dla misia czy zbudowany z pomocą rodzeństwa kartonowy domek dla lalek. Takie zabawki bez wątpienia miały swój urok, były jedyne w swoim rodzaju. Planowanie i wykonywanie takich projektów wręcz zmuszało dziecko do zastanowienia się, jak dana rzecz powinna wyglądać i jak najlepiej ją wykonać. Pobudzało więc wyobraźnię. Jak w dzisiejszym świecie można wpływać na jej rozwój u dziecka?

Zabawa najlepszą formą rozwijania dziecięcej wyobraźni

Wyobraźnia wspomaga rozwój intelektualny, wpływa na procesy pamięciowe i twórczość twojej pociechy, dlatego tak istotne jest regularne pobudzanie dziecięcej wyobraźni. Postaw na formę zabawy – miło spędzony czas z rodzicami przyniesie najlepsze rezultaty.

Czytanie książek

Najprostszym sposobem na pobudzenie dziecięcej wyobraźni jest czytanie mu książek. Ustal z dzieckiem moment dnia, który spędzisz z książką w ręku. Najlepsza chwila to ta przed snem – wtedy twój maluch jest spokojny, nie skupia się na innych czynnościach, może się zrelaksować i z uwagą słuchać. Książkowe historie stymulują wyobraźnię dziecka, pozwalając mu wejść w zupełnie inny świat – pełen niecodziennych, często fantastycznych zdarzeń i niezwykłych postaci. Wybierając książkę, należy oczywiście uwzględnić wiek dziecka, jego zainteresowania i charakter. Jeśli jest małe, lękliwe, nie czytaj mu bajek o złych wiedźmach czy ziejących ogniem smokach – wydaje się, że to oczywiste, ale lepiej powtórzyć tę ważną kwestię. Warto wybierać książki bez obrazków – dzięki temu pozostawisz miejsce na działanie wyobraźni twojej pociechy.
Starsze dzieci oczywiście mogą, a wręcz powinny czytać same. Niech jak najwięcej wolnego czasu spędzają poznając przygody książkowych bohaterów.

Opowiadanie historyjek i rysowanie obrazków

Różnorodne historie opowiadane przez rodziców, dziadków, panie w przedszkolu również skutecznie rozwijają wyobraźnię młodego człowieka. Aby pobudzić ją jeszcze bardziej, za każdym razem rozpoczynaj tak samo daną historię, ale pozwól dziecku ją dokończyć. Przekonasz się jak wiele propozycji na zakończenie opowieści przedstawi twoja pociecha.
Podobną opcją może być rozpoczęcie obrazka, np. narysowanie koła lub kilku trójkątów i prośba o dokończenie go przez dziecko. 
Te dwie zabawy są ciekawą propozycją również w przypadku kilkorga dzieci – zobaczysz, jak odmienne zakończenia historii czy obrazu zaprezentują.

Budowanie z klocków, chrupek, rolek po papierze toaletowym…

Budowanie zamków, postaci, pejzaży z różnorodnych materiałów to świetny sposób na spędzanie wolnego czasu, pobudzanie wyobraźni i dużych pokładów kreatywności. Kupując dziecku gotowe modele klocków do składania zaproponuj, aby łączył elementy z różnych opakowań i tworzył także inne rzeczy niż tylko te przedstawione w instrukcjach. 
Ciekawe propozycje mogą powstać również z innych materiałów niż klocki – ludziki z chrupek kukurydzianych czy pojazdy z rolek po papierze toaletowym. Bardzo istotne jest, aby chwalić każdą innowacyjną konstrukcję, co wpłynie na poczucie wartości dziecka i zachęci do dalszego kreatywnego myślenia i postępowania.

Interpretacja obrazów

Dobrym rozwiązaniem jest także interpretacja obrazów przez dziecko. Warto wybierać te ciekawe, z dużą liczbą elementów, aby dziecko musiało jak najwięcej przeanalizować. Przekonasz się, czy twoje dziecko myśli nieszablonowo i jak bujna jest jego wyobraźnia.

Rozpoznawanie kształtów i zapachów przy zamkniętych oczach

Stymulowanie zmysłów również może wpłynąć na rozbudzenie wyobraźni dziecka. Zakryj mu oczy i daj do powąchania różne owoce, np.: brzoskwinię, ananas, truskawkę – niech po zapachu postara się odgadnąć, z jakim owocem ma do czynienia. Dodatkowo niech przekaże emocje, które kojarzą mu się z danym zapachem lub wymyśli jakąś historię z tym owocem.

Pozwól dziecku się czasem ponudzić

Tak, nuda również może wpłynąć na rozwój dziecięcej wyobraźni. Ile razy twoja pociecha mówiła, że się nudzi, a po paru minutach okazywało się, że zaczęła lepić księżniczkę z zagniecionego ciasta lub grać łyżką na garnku niczym na perkusji? Nie planuj więc 100% czasu wolnego swojego malucha – daj mu się czasem ponudzić!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu