Sprawdzone triki, jak dobrze zacząć rok szkolny!

Powrót do szkoły po wakacjach jest zawsze pewnym wyzwaniem dla dziecka. Ze szczególnym stresem, wieloma przygotowaniami i obawami, jak odnajdzie się ono w nowym środowisku, wiąże się rozpoczęcie nauki w nowe szkole. Na szczęście istnieją sposoby, dzięki którym rodzic może wpłynąć pozytywnie na swoją pociechę i sprawić, że rozpocznie ona nowy rok szkolny z uśmiechem.Sprawdzone triki, jak dobrze zacząć rok szkolny!

Powrót do szkoły a pandemia

Trwająca pandemia koronawirusa szczególnie negatywnie wpłynęła na sytuację najmłodszych dzieci. O ile starsze roczniki mogły same uczyć się w domu, to młodsi uczniowie musieli korzystać z pomocy rodziców. Brak bezpośredniego, codziennego kontaktu z rówieśnikami odbił się na psychice uczniów, którzy – jak chyba nigdy dotąd – pragnęli powrotu do nauki w standardowej formie. Powrót do szkoły pod koniec minionego roku szkolnego stanowił pewną namiastkę normalności i wszyscy mają nadzieję, że kontynuacją tego stanu rzeczy będzie nowy rok szkolny 2023/2024.

Najważniejszym zadaniem stojącym przed rodzicami jest to, aby dziecko poczuło chęć powrotu do szkoły i nie odczuwało przy tym żadnych obaw czy niepotrzebnego stresu. Można osiągnąć to poprzez odpowiednie przygotowanie go do nowego roku szkolnego – na pierwszy plan wysuwają się zakupy niezbędnych pomocy szkolnych. Każde dziecko ma określone upodobania, hobby, ulubione filmy czy idoli. Niech więc samo wybierze przybory, z którymi będzie czuło się pewniej. Może być to plecak z wizerunkiem bohatera filmowego, piórnik z ulubionym piłkarzem czy zeszyt z gwiazdą muzyczną. Na pewno każde dziecko znajdzie coś dla siebie, dzięki czemu sprawi sobie świetny prezent. Poza tym grafika na plecaku czy zeszycie może okazać się dobrym pretekstem do rozmowy z kolegą czy koleżanką z klasy, co zapoczątkuje budowanie nowych relacji.

Relacje vs. spokojny i bezpieczny powrót do szkoły

Kolejną ważną rzeczą jest odbudowanie wspomnianych relacji z rówieśnikami. Po powrocie do szkoły rodzic powinien zadbać o to, żeby jego dziecko miało jak najlepszy kontakt z kolegami, których lubi i z którymi dobrze się rozumie. Najprostszym sposobem będzie zorganizowanie im okazji od spędzania wolnego czasu w ciekawy i kreatywny sposób. Początek nauki w nowym roku szkolnym nie jest jeszcze tak bardzo obciążający, a pogoda pozwoli na aktywność na świeżym powietrzu. Wspólne spędzanie wolnych chwil zaprocentuje i wpłynie korzystnie na samopoczucie uczniów, a to może przełożyć się na wyniki w nauce.

Bardzo istotną kwestią w kontekście powrotu do szkoły są także relacje z nauczycielami. Przed pandemią wielu z nich, będąc oprócz członków rodziny najbardziej zaufanymi osobami, odgrywało ważną rolę w życiu dziecka. Świetnym pomysłem będzie spotkanie się z wychowawcą podczas rozpoczęcia roku szkolnego, przeprowadzenie luźnej rozmowy i tym samym pokazanie dziecku, że wszystko wraca do normalności.

Ustalenie celów na nowy rok szkolny

Biorąc pod uwagę sytuację, w której znalazły się dzieci w ostatnich miesiącach, należy pamiętać, żeby wymagania wobec nich nie były przesadzone. Na początku najlepszym rozwiązaniem będzie spokojne wdrożenie się w system nauki, odtworzenie znanych już wzorców, ponowne budowanie więzi z kolegami i nie tylko.

Warto przy tym dać uczniowi nieco swobody, słuchać, czym się interesuje i co chciałby robić. Możesz zapisać go na zajęcia pozalekcyjne prowadzone w szkole – oferta zazwyczaj jest bogata i dostosowana do potrzeb dzieci. Jeśli twoja pociecha dobrze radzi sobie szczególnie z przedmiotami ścisłymi, niech rozwija swoje zdolności na kółku matematycznym czy fizycznym. Jeśli ciągnie ją do sportu, zajęć plastycznych czy książek, niech realizuje swoje potrzeby w tym zakresie. Dzięki temu dziecko będzie pozostawało w  ciągłym kontakcie z rówieśnikami, co jest niezwykle istotne w odbudowywaniu wzajemnych relacji po okresie przerwy wywołanej pandemią.

Niewątpliwie każdy rodzić chciałby, aby jego dziecko uczyło się jak najlepiej, osiągało sukcesy, żeby nauka była dla niego priorytetem. Należy jednak pamiętać, by nie obciążać go wymaganiami od samego początku roku szkolnego. Dobrym rozwiązaniem jest zapewnienie mu pewnego spokoju, możliwości wdrożenia się na nowo w cykl nauki.

Sposoby na stres w szkole

Powrót do nauki stacjonarnej po okresie zdalnego nauczania może wiązać się z pewnym stresem. Część uczniów nie jest pewna tego, czy nauka będzie wyglądała tak, jak przed przerwą, jak wymagający będą nauczyciele, czy kontakty z rówieśnikami będą takie same. Poza tym nauka w domu była czymś zupełnie innym od tego, co znali do tej pory. Pojawiają się więc obawy o oceny oraz o to, jak w przypadku niepowodzeń reagować będą mama i tata. I tutaj właśnie rodzice posiadają wiele możliwości, aby zapewnić swoim pociechom odpowiedni komfort psychiczny i zdjąć z nich pojawiającą się presję.

Zawsze wskazana jest szczera rozmowa z dzieckiem, które musi widzieć wsparcie i usłyszeć słowa otuchy. Możesz również zaskoczyć swojego ucznia i na początku roku szkolnego zorganizować małą domową imprezę w związku z powrotem do szkoły. Przyrządź pyszne przekąski, domowe lody i przygotuj np. wieczór z planszówkami, maraton filmowy czy przyjęcie przy basenie ogrodowym.

Kolejnym pomysłem jest stworzenie kalendarza szkolnego i umieszczenie go w ważnym miejscu w domu. Dziecko, odznaczając kolejne dni nauki, będzie stopniowo zrzucało z siebie stres związany z powrotem do szkoły i czekało na kolejne wakacje. W pierwszych tygodniach nauki warto zaplanować ciekawe spędzanie czasu wolnego z rodzicami, np. wybierając się na weekendowe wycieczki czy długie spacery. Chodzi o to, aby początek nauki nie wiązał się tylko z obowiązkami, ale by był powiązany także z zabawą i relaksem.

Początek roku szkolnego to zawsze nowa sytuacja dla dziecka, warto więc sprawić, aby wiązało się to dla niego z jak najmniejszym obciążeniem. Oczywiście, musi pamiętać o tym, że nauka wymaga odpowiedniego zaangażowania i obowiązkowości, ale w obecnej sytuacji niech początki nie będą zbyt mocno obciążone wymaganiami. Rolą rodzica jest bowiem sprawić, aby wracające do szkoły dziecko witało nowy rok szkolny z radością.

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu