Jak dobrać odpowiedni plecak do wieku dziecka

jak wybrać plecak dla dzieckaPodczas kompletowania szkolnej wyprawki, rodzice i uczniowie dużą wagę przywiązują do zakupu plecaka. Wybór tego idealnego nie jest prostą sprawą - należy wziąć pod uwagę kilka czynników i nie kierować się jedynie aspektem wizualnym. Plecak to codzienny towarzysz twojej pociechy w szkole, ważne więc, aby jego noszenie było bezpieczne, komfortowe i przyjemne dla dziecka. Podpowiadamy, jak wybrać plecak idealny, dopasowany do wieku i potrzeb twojego ucznia.

Edukacja wczesnoszkolna – tornister vs. plecak

Tornister czy plecak? To dylemat większości rodziców, których pociechy dopiero wybierają się do szkoły. Również zastanawiasz się, co wybrać?

Tornister

Według wielu ekspertów w dziedzinie fizjoterapii, dla malucha przekraczającego po raz pierwszy szkolne progi najbardziej odpowiedni będzie tornister z dodatkowym usztywnieniem. Małe dzieci nie są jeszcze przyzwyczajone do noszenia czegokolwiek na plecach. Najlepiej zadbać o zakup tornistra o ramowej konstrukcji, która pozwoli na właściwe rozłożenie ciężaru na ramionach. Dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu, tornister wesprze kręgosłup dziecka i będzie sprzyjać jego prostowaniu. Dodatkowo - zwłaszcza dla mało doświadczonego ucznia - łatwiej będzie dobrze ułożyć książki i zeszyty w tornistrze niż w miękkim plecaku, bez zaginania ich okładek czy rogów.
Niezbędnym elementem dobrego tornistra są miękkie, szerokie i regulowane szelki, które nie będą wpijać się w ramiona. Zwróć również uwagę na tornistry posiadające dodatkowy pas na wysokości piersi, który wpłynie na równomierne rozłożenie ciężaru.
Równie istotna jest pojemność i liczba przegródek. Warto, aby w tornistrze znajdowały się miejsca na włożenie butelki z wodą, na pojemniki śniadaniowe czy artykuły higieniczne.

Plecak

Niektórych rodziców tornistry jednak nie przekonują – argumentują, że przez ramową konstrukcję są one zazwyczaj cięższe. Oczywiście można znaleźć także plecaki z odpowiednio wyprofilowanym tyłem, aby nie generować dodatkowej masy. Decydując się na plecak dla malucha warto zwrócić uwagę, aby posiadał on elementy wymienione przy temacie tornistrów, tj.: miękkie i regulowane szelki, pasek na piersi, różnorodne przegródki na książki, jedzenie i zdrowe przekąski do szkoły orazszkolne akcesoria.
Zwróć uwagę również na innowacyjny na polskim rynku produkt, jakim jest plecak nakładka. To jeden plecak, który daje wiele możliwości – dostępny w Carrefour.
Bez względu na to, czy zdecydujecie się z dzieckiem na zakup plecaka czy tornistra – niezwykle istotny jest zakup i zawieszenie na nim odblasków (jeśli nie znajdują się w zestawie), aby zapewnić bezpieczeństwo twojej pociechy na drodze.

Tornistry i plecaki na kółkach

Ciekawą alternatywą są tornistry i plecaki z kółkami. Dziecko może korzystać z nich w standardowy sposób – nosząc na plecach, ale również ma możliwość prowadzenia po ziemi. Jest to szczególnie przydatne w sytuacjach, gdy uczeń jest zmęczony lub gdy w jego plecaku znajduje się za wiele przedmiotów i jest po prostu dla niego za ciężki. Dzięki opcji prowadzenia na kółkach, kręgosłup dziecka jest odciążony i maluch może bezpiecznie dotrzeć do domu ze swoim bagażem szkolnym.

Plecaki dla ucznia klas starszych

Decyzję o ostatecznym zakupie plecaka czy tornistra dla małego dziecka podejmują rodzice, uwzględniając jego funkcjonalność. Natomiast jeśli chodzi o wzory, wśród maluchów królują samochody, zwierzęta lub postaci z bajek takich jak: Minionki, Kraina Lodu czy Psi Patrol.
Starsze dzieci nie są już zazwyczaj zainteresowane plecakami z grafiką bajkową. Nie chcą również być posiadaczami tornistra, który uznawany jest jako ten „dla maluchów”. Najpopularniejszą opcją i marzeniem wielu starszych uczniów są plecaki markowe. W ofercie Carrefour odnajdziesz m.in. plecaki firm: CoolPack, Vans, Converse – w wielu wzorach i wariantach kolorystycznych. Dzięki szerokiemu wyborowi asortymentu w naszych sklepach każdy uczeń na pewno znajdzie coś dla siebie, bez względu na styl, jaki preferuje.
Oczywiście plecak dla ucznia klas starszych również musi być bezpieczny w użytkowaniu i wygodny dla jego posiadacza. Powinien mieć szerokie i regulowane szelki, aby móc idealnie go dopasować do wzrostu dziecka. Należy zwracać uwagę, aby plecak po założeniu nie sięgał poniżej pasa, a przylegał ściśle do ciała i dawał podparcie kręgosłupowi. Warto, aby plecak posiadał usztywniany tył, dzięki czemu pomoże w zachowaniu odpowiedniej postawy. Duża ilość kieszeni i schowków na różnorodne gadżety oraz akcesoria ułatwi użytkowanie i usprawni odszukanie konkretnej rzeczy w szkolnym bagażu.

Zwracaj uwagę na wagę plecaka swojego dziecka

Zgodnie z zaleceniem Głównego Inspektora Sanitarnego, waga plecaka nie powinna przekraczać 10-15% masy ciała dziecka.  Ramiona ucznia nie są przystosowane do noszenia ciężarów – zbyt duża ilość akcesoriów w plecaku lub tornistrze może spowodować napięcia w mięśniach i stawach, pochylanie sylwetki do przodu oraz tym samym przyczyniać się do wad postawy i zniekształceń kręgosłupa. Warto więc sprawdzać czy dziecko nie zabrało do szkoły np. niepotrzebnych danego dnia książek lub nieprzydatnych rzeczy. 
W ostatnich czasach bardzo popularne stały się torby na ramię zamiast plecaków. Nie jest to jednak dobre rozwiązanie dla kręgosłupa dziecka, ponieważ cała masa przechylona zostaje na jedną stronę. Rośnie niebezpieczeństwo nadwyrężenia mięsni i stawów oraz skrzywień kręgosłupa.

Skompletowanie wyprawki szkolnej bez wątpienia wiążę się z dużym wydatkiem. Warto śledzić nasze aktualne promocje, podczas których wiele artykułów szkolnych kupisz w obniżonej cenie. Dodatkowo, z aplikacją „Mój Carrefour” otrzymasz 10% rabatu na zakupy w każdy weekend (piątki i soboty). 
Pamiętaj, że w wieku szkolnym następuje wzmożony wzrost dziecka oraz kształtowanie się kręgosłupa, a także postawy Twojej pociechy. Wybierzcie razem tornister lub plecak funkcjonalny, bezpieczny, ale i bajerancki - który będzie wspaniale się prezentował w szkolnych murach.

[1] https://gis.gov.pl/oswiata/zalecenia-dotyczace-tornistrow-szkolnych/

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu