Wyprawka dla studenta: co warto zabrać na uniwersytet?

Trwające wakacje to czas beztroskiego relaksu dla większości przyszłych studentów. Mogą oni cieszyć się odpoczynkiem o miesiąc dłużej od uczniów szkół podstawowych i ponadpodstawowych. Jednak już niedługo przyjdzie czas wielkich przygotowań. Konieczne będzie stworzenie wyprawki studenckiej, zawierającej wszystkie potrzebne materiały i narzędzia wykorzystywane do codziennej pracy. W co studenci powinni się zaopatrzyć? I jak bardzo różni się to od wyprawki licealistów? Podpowiadamy, jakie akcesoria stanowią must have dla współczesnych studentów!Wyprawka dla studenta: co warto zabrać na uniwersytet?

Plecak czy torba na uczelnię?

Wielu studentów korzysta z notebooków i to właśnie na nich tworzy notatki podczas zajęć. Rozwiązanie to szczególnie cenią sobie osoby posiadające mało estetyczny charakter pisma – dane zapisane na urządzeniu elektronicznym są wyraźne i czytelne. Dodatkowo notowanie na laptopie czy notebooku pozwala na szybkie zapisywanie danych, ich poprawianie, aktualizowanie oraz drukowanie w dowolnym momencie.

Trzeba jednak pamiętać, że notebook to urządzenie przenośne i delikatne, dlatego należy zadbać o jego odpowiednie zabezpieczenie. Najlepszy w tym celu będzie zakup odpowiednio dopasowanej torby, która uchroni sprzęt przed uszkodzeniem. Oprócz wspomnianej ochrony przenośnego komputera, torby te posiadają wiele komór i przegródek, które pomieszczą wszelkie pomocne akcesoria (np. ładowarkę do notebooka, myszkę, powerbank, zeszyty, notatniki itd.). Torby na notebooki i laptopy cechują się dużą wygodą użytkowania i stanowią niezbędną pomoc dla studenta korzystającego z przenośnego komputera.

Co jednak w przypadku, gdy student preferuje klasyczny model tworzenia notatek, czyli zapisywanie informacji w zeszycie lub kołobrulionie? Najwygodniej będzie korzystać z tradycyjnego plecaka – pojemnego, wytrzymałego i posiadającego przegródki na różne akcesoria. Wiele z nich posiada specjalną kieszeń na laptopa, jednak korzystanie z takiej opcji nie jest tak wygodne, jak w przypadku torby.

Zeszyty dla studenta

Wspomniane wyżej zeszyty są ciągle niezbędnym elementem wyposażenia studenckiej wyprawki. W odróżnieniu od czasów szkoły podstawowej czy ponadpodstawowej, gdzie do każdego przedmiotu przyporządkowany był jeden zeszyt, na studiach takiego wymogu nie ma i panuje tu spora dowolność. Studenci najczęściej wybierają zeszyty w formacie A4, ponieważ są wygodne do notowania, a wybór twardej okładki pozwala na ich dłuższe użytkowanie. W zależności od preferencji wybierane są te z większą, bądź mniejszą liczbą kartek. Dużą popularnością cieszą się również segregatory, do których można włożyć kartki różnego koloru dla wyodrębnienia konkretnych treści oraz kołobruliony, czyli zeszyty z kartkami przymocowanymi do okładki stalowymi kółkami.

Jakie artykuły biurowe przydadzą się na studiach?

Najważniejszymi akcesoriami dla studenta, które powinny znaleźć się w torbie czy plecaku, są wszelkie pomoce służące do tworzenia notatek. Nawet osoby korzystające z notebooków powinny się w nie zaopatrzyć, ponieważ można zapomnieć o naładowaniu baterii i zabraniu ze sobą ładowarki. Dlatego zawsze dobrze mieć ze sobą zeszyt czy notatnik, segregator z wymiennymi kartkami oraz materiały do pisania.

Każdy student powinien dbać o to, żeby jego notatki były przejrzyste i aby bez problemu znaleźć w nich kluczowe informacje. Jest to szczególnie przydatne podczas przygotowywania się do egzaminów, kiedy czas nagli i trzeba szybko „uzbroić się” w niezbędną wiedzę. Warto więc mieć w zanadrzu kolorowe zakreślacze pozwalające na wyróżnianie w tekście najważniejszych fragmentów, a także samoprzylepne kolorowe karteczki do oznaczania odpowiednich stron w książkach. Dzięki nim szybkie odnalezienie i selekcja kluczowych informacji będzie o wiele łatwiejsza.

Oczywiście, dobór powyższych akcesoriów jest ściśle związany z kierunkiem studiów – studenci np. kierunków plastycznych muszą dodatkowo posiadać specjalistyczne narzędzia do zajęć.

Nie samym wykładem student żyje!

Studenckie życie to jednak nie tylko nauka, uczestnictwo w zajęciach czy sesje egzaminacyjne. To również chwile niezbędnego relaksu i odpoczynku od codziennych obowiązków. Umilić je mogą gadżety, które pomogą zagospodarować czas między wykładami. Jednym z nich może być nowoczesny smartwatch, posiadający wiele ciekawych i przydatnych funkcji, jak np.: krokomierz, odczytywanie wiadomości tekstowych czy pomiar tętna.

Bardzo popularne w ostatnich latach stały się czytniki e-booków, które w tym przypadku mogą być przydatne zarówno w nauce, jak i służyć do spędzania wolnych chwil w towarzystwie ulubionej powieści.

Gadżetem, który przyda się niejednemu studentowi, są także słuchawki bluetooth – pozwolą na chwilę muzycznego relaksu, jak również posłuchanie ulubionego podcastu czy audiobooka.

Relaks to jednak nie tylko korzystanie z dobrodziejstw dzisiejszych technologii, ale również od dawna sprawdzone sposoby, dzięki którym każdy student zazna spokoju od codziennych obowiązków. Bez wątpienia jednym z nich jest długa gorąca kąpiel, z dodatkiem aromatycznego płynu czy żelu, która zadziała kojąco zarówno na ciało, jak i umysł. Innym pomysłem może być także samodzielne przygotowanie obiadu dla siebie i bliskiej osoby. Nie wiesz, co przyrządzić? Sprawdź nasze inspirujące przepisy!

Czasami naprawdę nie trzeba szukać specjalnie wyrafinowanych sposobów odpoczynku. Nieraz wystarczy po prostu przygotowanie pysznej herbaty, np. ice tea!, aromatycznej kawy i obejrzenie ulubionego filmu lub serialu. Pamiętajmy, czas na relaks jest niezbędny – nawet dla zaganianych studentów!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu