Kupno karmy dla psa wydaje się być prostym zadaniem. Powinno zostać ono jednak dobrze przemyślane, a w niektórych przypadkach (zwłaszcza, gdy twój pupil cierpi na jakieś dolegliwości) – skonsultowane ze specjalistą. Wybór sposobu żywienia twojego czworonożnego przyjaciela wpływa na stan jego zdrowia, jakość oraz długość życia. Nieprawidłowe odżywianie może prowadzić do różnorodnych niedoborów oraz zwiększać ryzyko zachorowań na niektóre choroby. Sprawdź, na co należy zwrócić uwagę, wybierając rodzaj karmy dla psa.
Czym kierować się podczas wyboru karmy dla psa?
Aby wybrać jak najlepszą karmę dla czworonoga, zwróć uwagę na następujące cechy twojego pupila:
- masa ciała – dieta pomeraniana powinna być zupełnie inna niż malamuta, ponieważ każda z ras ma swoje zapotrzebowanie żywieniowe, uzależnione od wielkości i masy ciała,
- wiek – potrzeby żywieniowe zmieniają się wraz z wiekiem, karma powinna być dopasowana do etapu życia zwierzaka – inną powinno otrzymywać szczenię, a inną osobnik dorosły,
- aktywność fizyczna – biorąc pod uwagę codzienną aktywność psa jesteśmy w stanie określić liczbę potrzebnych mu kalorii w diecie, psom sportowym czy pracującym należy zapewnić bardziej kaloryczną karmę niż tym domowym,
- preferencje smakowe – ważne, aby karma po prostu smakowała twojemu pupilowi, wybieraj więc taką, którą z chęcią spożywa,
- indywidualne potrzeby – takie jak: ciąża, laktacja, problemy zdrowotne – w tych przypadkach należy wybierać karmę dopiero po konsultacji z lekarzem weterynarii, który oceni stan zdrowia i zapotrzebowanie żywieniowe psa.
Wybierając psią karmę pamiętaj, że musi być ona zdrowa, pełna witamin, minerałów i składników odżywczych. Układ pokarmowy psów z łatwością radzi sobie z trawieniem białka i tłuszczów – zwierzęta te są przecież mięsożercami. Im więcej mięsa w karmie, tym jest ona bardziej wartościowa dla twojego przyjaciela.
Karma pełnoporcjowa i uzupełniająca
Pełnoporcjowa karma dla psów dostarcza wszelkich niezbędnych witamin i minerałów oraz składników pochodzących z białka, tłuszczów i węglowodanów. Powinna być odpowiednio zbilansowana, czyli zawierać właściwe proporcje danych składników odżywczych, niezbędnych do prawidłowego rozwoju i funkcjonowania. Precyzyjnie opracowane receptury karmy pełnoporcjowej pozwalają na zaspokojenie dziennej dawki pokarmowej psa.
Gotową karmę pełnoporcjową możemy dostać w postaci mokrej i suchej. To, czy zdecydujemy się na podawanie psu karmy mokrej czy suchej, a może wybierzemy karmienie mieszane, zależy od indywidualnych preferencji psa, a w niektórych przypadkach – od wskazań weterynarza. Pamiętaj, że mokra karma zawiera nawet do 80% wody i jest mniej kaloryczna od suchej. Aby się najeść, pies musi spożyć jej więcej.
Sięgając po wartościową, pełnoporcjową karmę dla psów masz pewność, że realizujesz jego zapotrzebowanie żywieniowe i że jedzenie to jest bezpieczne dla jego układu pokarmowego i całego organizmu. Cechą karm pełnoporcjowych jest także stabilność składu – nagłe zmiany substancji w karmie mogą skutkować różnymi dolegliwościami trawiennymi.
Natomiast karmy uzupełniające nie mogą stanowić wyłącznego pokarmu psa. Mają one określone działanie i zawierają np. zwiększoną witamin, minerałów. Karmy uzupełniające są świetnym rozwiązaniem w przypadku niedoboru składników odżywczych w diecie psa oraz w przypadku osobników o specjalnych potrzebach żywieniowych.
Zboża w karmach dla psów?
Kontrowersyjnym tematem jest obecność zbóż w karmie dla psów. Według niektórych właścicieli czworonogów dominuje pogląd, że bezwzględnie należy ich unikać. Inni twierdzą, że są nieszkodliwe dla psich żołądków. Komu wierzyć? Jeśli u twojego pupila po zjedzeniu karmy z zawartością zbóż nie pojawiły się żadne rewolucje ze strony układu pokarmowego, najpewniej oznacza to, że u psa nie występuje nietolerancja ziaren. Jeśli jednak po spożyciu takiej karmy twój przyjaciel ma niestrawność, wzdęcia, biegunkę, alergię skórną – zaprzestań podawania mu produktów z zawartością zbóż. Pamiętaj również, że zboża to tzw. „wypełniacze” w karmie i nie mogą one znajdować się na początku składu karmy. Powtórzmy – podstawą żywienia psa są białka i tłuszcze. Ilości zboża w karmie powinny być śladowe, w innym wypadku u psiaka mogą pojawić się niedobory żywieniowe, a nawet poważniejsze problemy zdrowotne.
Podsumowując…
Przy wyborze karmy dla psa kieruj się jego wiekiem, wielkością i masą ciała, aktywnością fizyczną, preferencjami smakowymi i indywidualnymi potrzebami. Czytaj składy etykiet, aby powyższe cechy dopasować do informacji zawartych na opakowaniu i kupić produkt jak najbardziej wartościowy dla twojego pupila.
Gotowa, pełnoporcjowa karma jest idealnym sposobem żywienia psiaków – dzięki niemu twój przyjaciel otrzymuje wszelkie niezbędne składniki odżywcze, witaminy i minerały, a ty nie musisz samodzielnie opracowywać jadłospisu twojego czworonoga.
Karma uzupełniająca sprawdzi się, jeśli twój pupil potrzebuje uzupełnienia diety o poszczególne elementy lub posiada specjalne potrzeby żywieniowe.
Podstawą pokarmu psa jest mięso, dlatego każda karma powinna mieć go w składzie jak najwięcej.