Jak przygotować rower na letnie wycieczki?

Przejażdżki rowerowe to jedna z ulubionych aktywności Polaków. Jazda jednośladem pozytywnie wpływa na samopoczucie fizyczne i psychiczne, umożliwia szybkie przemieszczanie się z miejsca na miejsce i odkrywanie nowych fascynujących zakątków. Należy jednak pamiętać, aby przed pierwszą wycieczką w roku odpowiednio przygotować rower do jazdy. Jak to zrobić? Podpowiadamy!Jak przygotować rower na letnie wycieczki?

Zalety rowerowych przejażdżek

Jazda na rowerze wzmacnia mięśnie, poprawia siłę i wytrzymałość. Jednocześnie poprawia także pracę serca – dotlenia krew, może także obniżać poziom złego cholesterolu. Rowerowe przejażdżki poprawiają nastrój, odprężają, mogą niwelować uczucie lęku i niepokoju. Warto również wspomnieć, iż rower jest fantastycznym środkiem transportu. Zamieniając samochód na jednoślad, dbasz o środowisko oraz o zawartość swojego portfela – pojazd ten nie potrzebuje paliwa i nie emituje spalin.

Ile kalorii spalisz podczas jazdy na rowerze?

Wycieczki rowerowe to doskonały sposób na zrzucenie zbędnych kilogramów i wysmuklenie sylwetki. Podczas godzinnej przejażdżki z prędkością 10 km/h spalisz nawet 300 kcal.[1] Ostateczna liczba spalonych kalorii podczas jazdy na rowerze zależy od typu jednośladu, wagi rowerzysty, warunków atmosferycznych i rodzaju nawierzchni.

Przygotowanie roweru do jazdy

Pierwszą w roku jazdę na rowerze powinno poprzedzić dokładne przyszykowanie jednośladu. Jeśli przed zimą rower został umyty, najprawdopodobniej wystarczy wytrzeć go z kurzu. Jeżeli zauważysz większe zanieczyszczenia, umyj rower ciepłą wodą z dodatkiem płynu do naczyń. Przygotowanie roweru do jazdy powinno obejmować także sprawdzenie stanu kół i ogumienia, łańcucha i innych elementów jednośladu. Jeśli nie masz pewności co do stanu technicznego pojazdu, zaprowadź go na przegląd w serwisie rowerowym.

Akcesoria przydatne podczas rowerowych wojaży

Wybierając się na rowerową wycieczkę, należy mieć ze sobą odpowiednie akcesoria rowerowe, np. kask, który ochroni głowę przed urazami mogącymi powstać i podczas ewentualnego upadku. Należy mieć świadomość, że kask to także znakomita ochrona przed słońcem. Kolejnym zabezpieczeniem, które warto mieć podczas jazdy na rowerze, są ochraniacze – na łokcie, nadgarstki i kolana. Nie możesz zapomnieć również o okularach przeciwsłonecznych oraz nakryciu głowy, które ochronią przed szkodliwym działaniem promieni słonecznych. Jeśli uwielbiasz wieczorne i nocne wycieczki rowerem, koniecznie zaopatrz się w kamizelkę odblaskową, która zwiększa widoczność do 150 metrów, lub inne akcesoria odblaskowe. Miłośnicy sportu z pewnością zwrócą uwagę także na opaskę sportową lub smartwatch, monitorujące parametry treningowe i umożliwiające zapisanie osiągnięć sportowych.

Jeżeli chcesz podróżować wraz z twoją pociechą, zaopatrz się w fotelik rowerowy dla dziecka. Na rynku znajdziesz zarówno modele montowane z przodu, jak i z tyłu pojazdu. Warto zastanowić się, która opcja będzie lepsza w przypadku twojego smyka – weź pod uwagę wiek, charakter i jego dotychczasowe aktywności. Fotelik rowerowy dla dziecka powinien przede wszystkim zapewniać bezpieczeństwo oraz komfort.

Podczas wszelkich aktywności fizycznych należy dbać o odpowiednie nawodnienie organizmu – na wycieczkę rowerową zabierz bidon lub butelkę wielorazową z wodą.

Przekąski idealne na wycieczkę rowerową

Idealnym zwieńczeniem długiej rowerowej wycieczki może być piknik np. na łące. Przed wyjazdem przygotuj proste i szybkie przekąski, po które chętnie sięgniecie podczas przerwy w pedałowaniu. Pyszne jedzenie warto zapakować do szczelnych pojemników na żywność, a następnie umieścić je w torbie termoizolacyjnej. Jeśli nie posiadasz bagażnika, warto rozważyć zamontowanie koszyka rowerowego.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu