Jakie rękawiczki na rower wybrać?

Jazda na rowerze to jeden z najpopularniejszych sportów, doskonała nie tylko jako przyjemna forma rozrywki, ale także sposób na poruszanie się po mieście. Rowerem możemy dostać się wszędzie, więc coraz więcej osób zamienia samochód właśnie na jednoślad. Dlatego rynek akcesoriów rowerowych stale się powiększa, a niezbędne gadżety są personalizowane i dostosowane do indywidualnych potrzeb. Jednym z niezbędnych rekwizytów są rękawiczki rowerowe. Jakie rękawiczki na rower wybrać i na co zwrócić uwagę, by zakup był trafiony? Przeczytajcie dalszą część artykułu.Jakie rękawiczki na rower wybrać?

Po co nam rękawiczki na rower ?

Korzystanie z rękawiczek rowerowych to nie tylko moda czy dodatek do rowerowego stroju. Odpowiednio dopasowane rękawiczki zwiększają komfort jazdy, a przede wszystkim bezpieczeństwo. Rękawiczki rowerowe docenią szczególnie osoby, które często wybierają jazdę po nierównym terenie, ponieważ pozwalają one lepiej panować nad kierownicą, amortyzują, wzmacniają uchwyt oraz przyspieszają wykonywanie manewrów. Kolejną cechą rękawiczek rowerowych jest ochrona przed odparzeniami oraz oparzeniami słonecznymi, dłonie podczas jazdy są najbardziej narażone na urazy – korzystając z rękawic ochronisz ręce nawet w trakcie upadku.

Kolejną zaletą rękawiczek rowerowych jest łatwość pielęgnacji, informacje na ten temat umieszczone są na metce. Większość rękawic, po intensywnej przejażdżce rowerowej, wystarczy wyprać w pralce w temperaturze nieprzekraczającej na 30°, nie zaleca się także wybielania, wirowania oraz suszenia w suszarce. Po praniu wystarczy je odcisnąć i odłożyć do wyschnięcia. Stosowanie się do zaleceń producenta pozwoli wydłużyć ich żywotność oraz trwałość.

Rękawiczki na rower – odpowiedni rozmiar to podstawa

W sklepach znajdziemy rozmaite modele rękawiczek, dostosowane do pogody, typu jazdy czy płci. Jednym z najważniejszych kryteriów wyboru, jest rozmiar. Odpowiednio dobrany rozmiar jest kluczowy, by rękawiczki były w pełni funkcjonalne. Rękawiczki rowerowe muszą przylegać do dłoni, nie mogą być zbyt ciasne, ponieważ będą krępowały ruchy a nawet ograniczały krążenie. Zakładając rękawiczki, nie powinnyśmy mieć problemów ze zgięciem dłoni.

Zanim zdecydujemy się na zakup rękawic rowerowych należy najpierw zmierzyć swoją dłoń. Używając miary krawieckiej trzeba owinąć dłoń w najszerszym miejscu, mniej więcej w połowie jej długości. Następnie wynik dopasować do rozmiaru. Najczęściej producenci stosują rozmiarówkę od XS do XL, najmniejsze rozmiary zaczynają się od 15-17 centymetrów. Największe rozmiary rękawiczek dla dorosłych odpowiadają obwodowi dłoni wynoszącemu około 25-27 centymetrów. Inaczej prezentuje się rozmiarówka dziecięce tutaj rozmiar odpowiada wiekowi dziecka. Rękawiczki rowerowe dla dzieci to ważna kwestia, chcąc zaszczepić dziecku pasję rowerową warto o tym pamiętać!

Rękawiczki z długimi palcami czy bez palców?

To jakie rękawiczki na rower kupimy, determinuje fakt czy jeździmy rowerem przez cały rok, czy tylko od wiosny do jesieni. Jeśli należysz do osób, które nie wyobrażają sobie odstawiania roweru na miesiące zimowe – zdecydowanie powinieneś wybrać ocieplane rękawiczki z długimi palcami. Zapewnią one ochronę przed chłodem, a także sprawdzą się podczas jazdy ekstremalnej. Grube rękawiczki z palcami najlepiej zabezpieczą przed odciskami, zadrapaniami oraz wchłoną nadmiar potu.

Natomiast rękawiczki bez palców idealnie sprawdzą się latem. Dobrej jakości rękawiczki letnie powinny być wytrzymałe i zrobione z przewiewnych materiałów, dobrze gdy posiadają wypełnienie żelowe, dzięki czemu podczas upalnych dni zapewnią dodatkową ochronę dłoni przed odciskami i odparzeniami. Przewiewna, elastyczna tkanina powinna pokrywać cały grzbiet dłoni, warto zwrócić uwagę na otwory wentylacyjne. Gdy na dworze jest upalnie, a Ty intensywnie trenujesz dodatkowa wentylacja odprowadzi nadmiar wilgoci oraz ciepła.

Niezbędny sprzęt dla profesjonalistów, jak i amatorów

Wydawać by się mogło, że osoby, które nie korzystają z roweru zbyt często nie muszą korzystać z rękawiczek rowerowych. Nic bardziej mylnego! Zakup rękwiczek nie wiąże się z dużymi kosztami, a może znacząco wpłynąć na komfort jazdy. Szczególnie osoby, które poruszają się na rowerze stosunkowo rzadko, poczują różnicę, a tym samym chętniej będą korzystać z jednośladu. Jeżdżąc w rękawiczkach poczujesz się bezpieczniej, zwiększysz kontrolę nad pojazdem, zamortyzujesz upadki oraz ochronisz ręce przed zadrapaniami, potem i zimnem. Profesjonalistów nie trzeba przekonywać, co do ważności tego typu akcesoriów, większość z nich posiada kilka par, dostosowanych do pory roku lub typu jazdy. Warto jednak pamiętać, że przy intensywnej eksploatacji rękwice zużywają się, zatem przed kolejnym sezonem można zaopatrzyć się w nową parę.

Jeśli zatem pragniesz intensywnie rozpocząć nowy sezon rowerowy, warto zaopatrzyć się w rękawice rowerowe, dzięki którym zyskasz nową przyjemność z jazdy i poczujesz się pewniej podczas przejażdżek. 

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu