Jaki rower trekkingowy kupić?

Najbardziej przyjazny środowisku, naszemu zdrowiu, a ponadto tani środek transportu, jakim jest rower, to doskonały wybór dla ludzi w każdym wieku. Jest doskonałą alternatywą dla samochodu. Sprawdzi się podczas dojazdów do pracy czy szkoły, a także podczas weekendowych wypadów poza miasto. Rower to świetny sposób na oszczędność i zdrowie. Warto jednak zastanowić się, jak wybrać najlepszy dla siebie model. Przedstawiamy elementy, na które trzeba zwrócić uwagę decydując się na rower trekkingowy.

Jaki rower trekkingowy kupić?Dla kogo rower trekkingowy?

Połączenie cech roweru szosowego, miejskiego oraz górskiego. Tym właśnie jest rower trekkingowy. Co to oznacza w praktyce? Otóż jest to szybki, dobrze sprawdzający się w umiarkowanie trudnych warunkach, wygodny i uniwersalny rower. Zalety roweru trekkingowego docenią osoby poszukujące uniwersalnego środka transportu, zarówno do miasta, na dłuższą szosową trasę, a także wypad do lasu. Większość modeli trekkingowych wyposażonych jest w bieżnikowane opony trochę węższe od popularnych górali, posiada najczęściej 28-calowe koła, amortyzowany przedni widelec oraz błotniki. Wyposażony w bagażnik oraz miejsce na sakwy jest doskonały na dłuższe trasy. Co ważne, rowery trekkingowe pozwalają zachować pozycję zbliżoną do tej zapewnianej przez rowery miejskie. Są to zatem bardzo komfortowe jednoślady. Musimy jednak pamiętać, że rower trekkingowy nie jest modelem specjalistycznym czy wyczynowym. Nie będzie się nadawał do szalonej jazdy po wertepach, odbiegał będzie również szybkościowo rowerom szosowym. Jednak dla każdej osoby poszukującej uniwersalnego rozwiązania, będzie to strzał w dziesiątkę.

Wybieramy rower terkkingowy

Zakup dowolnego rodzaju roweru wymaga dokładnego przeanalizowania naszych potrzeb, oczekiwań oraz możliwości finansowych. Chcemy bowiem, aby rower, szczególnie trekkingowy – często wykorzystywany do dłuższych tras był wygodny i niezawodny. Dlatego też zwracajmy uwagę na następujące parametry jednośladu:

  • Rama – niewątpliwie serce każdego roweru. Rama w rowerze trekkingowym powinna być solidna – wykonana ze stali, aluminium lub karbonu. Stalowe ramy należą do najtańszych, jednak są najcięższe. Stal jednak lepiej wytłumi wstrząsy niż lżejsze aluminium, nie będzie za to odporna na korozję. Najlżejsze ramy karbonowe są wyjątkowo lekkie, ale najdroższe. Ponadto karbon wykazuje niewielką odporność na uszkodzenia mechaniczne. Bez wątpienia, na ramie oszczędzać nie warto. Należy za to dostosować wybór materiału do naszych oczekiwań i potrzeb. Dzięki temu wybierzemy najlepsze rozwiązanie w najlepszej cenie. Ramę należy również precyzyjne dopasować do naszego wzrostu. Warto więc przed zakupem „przymierzyć” rower.
  • Koła – rowery trekkingowe dostępne są najczęściej z kołami w wymiarach 26,28 i 29 cali. W zależności od naszych potrzeb wybierajmy koła oferujące dużą szybkość – największe lub dużą zwrotność – najmniejsze.
  • Opony – w związku z uniwersalnością rowerów trekkingowych należy dokładnie przemyśleć, do jazdy w jakim terenie będzie nam wybrany jednoślad służył i w zależności od tego wybrać odpowiednie opony. Dla trudnych nawierzchni wybierajmy agresywny bieżnik, dla jazdy miejskiej tzw. semi-slick będzie najlepszym wyborem.
  • Amortyzacja – ten element jest również uzależniony od stylu jazdy oraz nawierzchni, po której będziemy najczęściej się poruszać. Rowery trekkingowe najczęściej wyposażone są w sztywny widelec skutecznie wytłumiający wstrząsy – najkorzystniej jeśli będzie on stalowy lub karbonowy. Aluminiowy widelec nie zagwarantuje odpowiedniego tłumienia.
  • Osprzęt – precyzyjne działanie osprzętu jest niezwykle ważne w kontekście komfortu jazdy. Wybierajmy więc wysokiej klasy osprzęt, renomowanych producentów – przerzutki i hamulce. Najczęściej rowery trekkingowe wyposażone są w hamulce typu V-brake. Są one tanie i odpowiednie do codziennej jazdy. Dla bardziej wyczynowych rowerzystów rozwiązaniem, niestety droższym, są hamulce szczękowe hydrauliczne lub tarczowe hydrauliczne. Zwrócić uwagę należy również na jakość i rodzaj przerzutek, korb, kaset , a także rodzaje manetek rowerowych. Analiza specyfikacji technicznej powinna dać nam odpowiedź na temat jakości zastosowanych rozwiązań. Rowery trekkingowe do codziennej jazdy najczęściej wyposażone są w osprzęt klasy Altus lub Acrea. Bardziej zaawansowani użytkownicy wybiorą z pewnością osprzęt z grupy Alivio lub SLX.
  • Siodełko – wygoda, wygoda jeszcze raz wygoda. Jakie siodełko rowerowe wybrać? Siodełko roweru trekkingowego musi być wygodne, dobrze jeśli jest pokryte naturalną skórą lub żelowe.

Kupując rower trekkingowy nie należy zapominać również o jakości innych elementów, jak chociażby błotniki, bagażnik czy oświetlenie.

Wybór odpowiedniego roweru może być wbrew pozorom bardzo trudny. Moda na rower zdaje się nie mijać. Nic w tym dziwnego. Nowoczesne konstrukcje dostępne są w coraz korzystniejszych cenach, buduje się coraz więcej ścieżek rowerowych, dzięki czemu poruszanie się nawet po zatłoczonym mieście dla rowerzysty nie stanowi problemu. Decyzję o wyborze najlepszego roweru w natłoku ofert i propozycji ciężko jest jednak podjąć nie biorąc pod uwagę wielu elementów. Decydując się na zakup jednośladu przede wszystkim określić należy, kiedy i na jakich trasach będziemy z niego korzystać. Dla wszystkich osób poszukujących wygodnego, trwałego i uniwersalnego jednośladu na każdą trasę, rower trekkingowy będzie doskonałym rozwiązaniem. Doskonały wybór rowerów trekkingowych znajdziesz na stronach Carrefour.pl, gdzie bez problemu odnajdziesz najlepszy rower trekkingowy dopasowany idealnie do Twoich potrzeb.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu