Jaki rower dla pięciolatka wybrać?

Dziecko w wieku 5 lat mające już za sobą etap rowerka biegowego i trójkołowego, posiada już dobrze rozwinięty zmysł koordynacji ruchowej i wzrokowej, a także zmysł równowagi. Można zatem pomyśleć o zakupie pierwszego „prawdziwego” roweru dla malucha. Na co musimy zwrócić uwagę przy wyborze i czym powinniśmy kierować się wybierając rower dla 5 latka?

Jaki rower dla pięciolatka wybrać?

Dobieramy rower dla pięciolatka

Wbrew pozorom, to nie wiek, a w największym stopniu wzrost dziecka determinuje wybór odpowiedniego jednośladu. Każde dziecko rozwija się we własnym tempie, dlatego też przyjmowanie jakichkolwiek ogólnych założeń co o wielkości roweru mija się z celem. Rower dla dziecka należy dobierać indywidualnie w oparciu o wzrost i możliwości fizyczne malucha.

W zależności od wzrostu dziecka powinniśmy kierować się poniższymi wytycznymi:

 • Dla dziecka w wieku 4-6 lat, o wzroście 95-122 cm, wybierajmy rower z pedałami, z obniżoną ramą i kołami o średnicy 16”,
 • Dzieci w wieku 5-8 lat, o wzroście 110-120 cm, powinny jeździć na rowerach z pedałami z ramą o wielkości 11”,12” lub 13” i kołach o średnicy 20”.

Kolejnym parametrem, na który musimy zwrócić uwagę jest tzw. przekrok, czyli długość nogi dziecka od wewnętrznej strony. Jest to na tyle istotna kwestia, gdyż musimy zapewnić dziecku swobodę wsiadania i zsiadania z roweru, a także łatwego podpierania się nogą o podłoże. Ogólnie rzecz ujmując, możemy przyjąć, że w zależności od wysokości kroku wybieramy następujące jednoślady:

 • Krok 48 cm – obniżona rama – średnica koła 16”,
 • Krok 53 cm – rama 11” – średnica koła 20”,
 • Krok 56 cm – rama 12” – średnica koła 20”,
 • Krok 58 cm – rama 13” – średnica koła 20”.

Są to oczywiście wartości poglądowe. Każdy rower dziecięcy należy indywidualnie dopasować do wzrostu dziecka. Wybierając jednoślad dla 5 latka nie kierujmy się jego przyszłymi, a aktualnymi potrzebami. Pamiętajmy, że wysokość siodełka będzie można z czasem dostosować do potrzeb dziecka. Odpowiednie dopasowanie wielkości ramy do wzrostu dziecka wpłynie znacząco na komfort i przyjemność z jazdy na rowerze.

Jakie rowery dla pięciolatka wybierać?

Wybierając jednoślad dla 5 letniego dziecka musimy bezwzględnie kierować się kilkoma zasadami. Dzięki temu zapewnimy dziecku bezpieczeństwo oraz komfort i zwiększymy jego chęć do poznawania świata z poziomu siodełka rowerowego. Najważniejsze cechy, jakimi powinien charakteryzować się rower dla 5 latka, to:

 • bezpieczeństwo – uwagę zwracajmy na solidną konstrukcję, ale również skuteczne hamulce, do których użycia nie potrzeba dużej siły. Rower dla 5 latka powinien również posiadać osłonę łańcucha,
 • komfort – na ten element ma wpływ konstrukcja rowerka, ale równie odpowiednio wyprofilowane i wygodne siodełko z miękkich materiałów,
 • solidność – rowerek dla 5 latka powinien być wykonany z trwałych materiałów – aluminium lub stali. Ich odporność skutecznie zapobiegać będzie uszkodzeniom mechanicznym jednośladu. Warto zwracać uwagę na mocowania poszczególnych elementów – oświetlenia, błotników, dzwonka etc.,
 • niska waga – ciężar rowerów ma niezwykle istotne znaczenie szczególnie dla najmłodszych dzieci. Dziecko powinno być w stanie bez większych problemów samodzielnie pchać rower, a także ruszać nim bez pomocy. Warto więc wybierać lekkie i solidne rowerki aluminiowe,
 • atrakcyjność – ładny wygląd rowerka dziecięcego ma bardzo duże znaczenie zarówno dla chłopców, jak i dziewczynek. Ciekawa kolorystyka i nowoczesny design będą zachęcać dzieci do zabawy z rowerem.

Rower dla pięciolatka z kółkami czy bez?

Dziecko w wieku 5 lat najczęściej ma już za sobą rowerek biegowy czy trójkołowy. Dlatego też dodatkowe kółka nie są konieczne dla takiego jednośladu. Co więcej, wspomagające kółka boczne mogą utrwalać u dziecka niewłaściwą postawę, a w przyszłości wywołać problemy z kręgosłupem. Dlatego też, mimo iż dodatkowe kółka zapewniają większe bezpieczeństwo, warto zachęcić dzieci do jazdy bez wspomagania.

Rynek oferuje bardzo bogaty wybór rowerów dziecięcych. Z łatwością znajdziemy propozycje solidnych rowerów dla 5 latków, które odpowiednio dopasowane do wzrostu i możliwości fizycznych dziecka, zapewnią im niezwykłą frajdę i przyjemność z jazdy na dwóch kółkach. W poszukiwaniu rowerów dla 5 latka koniecznie odwiedźcie sklep internetowy Carrefour.pl, gdzie znajdziecie wyjątkowo ciekawe propozycje w najlepszych cenach.

Sprawdź również, jaki rower dla 3-latka wybrać!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu