Jaki rower dla trzylatka wybrać?

Jaki rower dla 3-latka będzie odpowiedni? Każdy rodzic prędzej, czy później zadaje sobie to pytanie. Z dużą dozą prawdopodobieństwa można stwierdzić, że wszystkie dzieci lubią jazdę na rowerze. Jest to nie lada frajda dla maluchów już w najmłodszych latach. Na rodziców przypada w takim układzie wybór odpowiedniego rowerka dla swojej pociechy. A wbrew pozorom nie jest to takie proste, szczególnie gdy myślimy o zakupie pierwszego jednośladu dla dziecka.

Jaki rower dla 3-latka wybrać?

Jaki rowerek kupić dla 3-latka? Od czego zacząć?

Trzyletnie dziecko jest wystarczająco rozwinięte, aby mogło rozpocząć naukę jazdy na rowerku. Dzieci w tym wieku mają wystarczająco dobrze rozwiniętą koordynację wzrokowo-ruchową, że opanowanie jednośladu nie powinno przysparzać im dużych trudności. Mimo, że mogą zdarzyć się niepowodzenia na samym początku, nie warto się poddawać i należy zachęcać maluchy do dalszych prób.

Pierwszy kontakt z jazdą na rowerze powinien obejmować rowerek biegowy. Jest to jednoślad pozbawiony napędu, a w ruch wprowadzany jest siłą mięśni dziecka. Rowerek biegowy to doskonały sposób na rozwój zmysłu równowagi czy naukę kontroli kierunku jazdy. Jest to więc idealny pomysł na początek przygody z jednośladami. Przesiadka na większy rower po przygodzie z rowerkiem biegowym będzie z pewnością wyjątkowo płynna.

Jaki rowerek biegowy dla 3-latka?

Decydując się na rowerek biegowy dla trzylatka musimy wziąć pod uwagę jego wysokość, a dokładniej to, czy wysokość siodełka odpowiada długości nóżek dziecka. Dokładne dopasowanie wielkości rowerka do wzrostu dziecka pozwoli mu swobodnie odpychać się i hamować nóżkami, a także nie sprawi problemów przy wsiadaniu i zsiadaniu z rowerka. Dzieci rozwijają się w indywidualnym tempie, jednak przyjmuje się standardowo wysokość siodełka dla trzylatków na poziomie około 35-40 centymetrów. Większość rowerków biegowych umożliwia regulację wysokości siodełka, dzięki czemu będziemy mieli możliwość dokładnego dopasowania jego wysokości do długości nóżek trzylatka.

A może już czas na klasyczny rower dla trzylatka?

Jeżeli 3 latek opanował już jazdę na rowerku biegowym i widzimy, że doskonale radzi sobie z balansem ciała, a także pewnie porusza się na rowerku często odrywając nogi od podłoża, najwyższy czas rozejrzeć się za rowerkiem z pedałami.

Pierwszy „prawdziwy” rower dla 3 latka – czy to dobry pomysł?

Możemy być spokojni – dzieci bardzo szybko się uczą i z całą pewnością bardzo szybko opanują technikę jazdy na rowerze z napędem. Warto jednak zadbać o bezpieczeństwo malucha. Zainwestujmy więc w kask i ochraniacze, a przede wszystkim odpowiedni dobór jednośladu do wzrostu i umiejętności malucha.

Wybierając rowerek da 3 latka zwrócić swoją uwagę musimy ponownie na wysokość siodełka, a dokładniej to, czy maluch może bezproblemowo postawić nogi na podłożu siedząc na siodełku. Pozwoli to utrzymać maluchowi równowagę. Dla 3 latków zaleca się rowerki o średnicy koła 10, 12 i 14 cali. Warto wybrać również rowerek z osłoną łańcucha. Nie tylko zwiększy to jego odporność na uszkodzenia, ale zabezpieczy przed wkręcaniem się odzieży dziecka. Jeżeli chodzi o hamulce, to dla trzylatków wystarczający będzie hamulec w piaście. Jeśli jednak zdecydujemy się na hamulec w manetkach rowerowych, upewnijmy się, że maluch jest w stanie je objąć.

Jaki rowerek dla dziewczynki, a jaki dla chłopca 3-latka?

Nie bez znaczenia jest również wygląd jednośladu – warto o tym pamiętać, wybierając rower dla 3-latki. Ciekawy design, przykuwające wzrok kolory i wory z całą pewnością zachwycą każdego malucha. Większość rowerów dla trzylatków ma możliwość zamontowania dodatkowych wspomagających równowagę bocznych kółek. Kiedy jednak zauważymy, że dziecko nie wymaga dodatkowego wsparcia, warto jak najszybciej pozbyć się wspomagających kółek.

Rower trójkołowy dla trzylatka?

Rozwiązaniem pośrednim między rowerkiem biegowym, a dwukołowym jest rower trójkołowy, występujący najczęściej w dwóch opcjach:

  • z klasycznym napędem łańcuchowym,
  • z korbami umieszczonymi na przednim kole.

Zdecydowanie korzystniejszym rozwiązaniem z punktu widzenia budowania prawidłowej postawy dziecka jest pierwszy wspomniany model. Dziecko dzięki temu wyrabia sobie nawyk prawidłowej postawy podczas jazdy. Również w przypadku rowerków trójkołowych niezwykle ważną kwestią jest ich wielkość i dopasowanie do wzrostu dziecka. Wybierając trójkołowy pojazd dla naszego malucha kierować powinniśmy się tymi samymi wytycznymi, co przy innych rodzajach rowerków.

Wybieramy najlepsze rowery dla trzylatka

Nie ma co ukrywać, wybór roweru dla trzylatka nie jest łatwym zadaniem. Jednoślad musi być bowiem precyzyjnie dopasowany do umiejętności dziecka, zarówno pod względem techniki jazdy, jak i wielkości. Większość maluchów w wieku 3 lat dopiero rozpoczyna swoją przygodę z jednośladami i dla nich najlepszym rozwiązaniem będzie rowerek biegowy. Jeśli jednak widzimy, że nasz maluch wykazuje wystarczające umiejętności, aby przesiąść się na „klasę” wyżej, nie wahajmy się i wprowadzajmy dzieci w świat jednośladów. Jeżeli poszukujecie najlepszych propozycji rowerów dla 3 latków, koniecznie zapoznajcie się z naszą kategorią zakupów niecodziennych. W naszym sklepie internetowym znajdziecie również wiele propozycji zabawek dla dzieci, które zapewnią maluchowi rozrywkę!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu