Jaki rower crossowy kupić?

Dla rowerzystów, którzy poszukują uniwersalnego rozwiązania, zarówno do miejskiej jazdy, jak i nie wymagającej profesjonalnego sprzętu zabawy w terenie, najlepszym rozwiązaniem jest bez wątpienia rower crossowy. Model ten sprawdzi się na mniej wymagających szlakach oraz na asfalcie. Różni się on od rowerów górskich przede wszystkim większymi kołami oraz cieńszymi oponami. Wszechstronność rowerów typu Cross doceniana jest przez rowerzystów, co sprawia, że jest to jeden z najpopularniejszych i najczęściej wybieranych modeli na rynku. No właśnie. Wybierając rower crossowy powinniśmy wiedzieć, jakie jego elementy są ważne i na co wpływają. Podpowiadamy zatem, na co zwrócić szczególną uwagę decydując się na zakup roweru crossowego.

Jaki rower crossowy kupić?
Uniwersalny i wszechstronny rower crossowy

Wygodny i uniwersalny rower crossowy sprawdza się doskonale zarówno podczas miejskiej jazdy – dojazdów do szkoły czy pracy, jak również na niewymagających bezdrożach. Crossy skonstruowane są na lekkiej i delikatniejszej niż ma to miejsce w przypadku rowerów górskich ramie, co wpływa bezpośrednio na ich wagę, a także cenę. Rowery crossowe posiadają duża koła, co pozwala użytkownikowi zachować wygodną postawę oraz komfort podczas jazdy. Dzięki możliwości zamontowania do crossa dodatkowego osprzętu, jak na przykład błotniki, bagażnik czy sakwy, może on skutecznie zstąpić każdy rower miejski, oferując jednocześnie zdecydowanie większą wszechstronność. Rowery crossowe występują równie w dedykowanej wersji damskiej charakterystyczną pochyłą ramą ułatwiającą wsiadanie. Jednak w czasach rozmywania się różnic między rowerami damskimi i męskimi, kobiety często wybierają typowo męskie modele z wysoką ramą. Wybór jest kwestią indywidualnych preferencji. Dobrej jakości męski rower crossowy jest inwestycją na kilka dobrych lat. Dlatego też nie warto na nim oszczędzać. Przed zakupem odpowiedz sobie jednak do czego będzie Ci taki rower potrzebny. Jeśli oczekujesz od swojego crossa głównie jazdy po bezdrożach, zdecyduj się na szersze opony. Do jazdy miejskiej wygodniejsze będą węższe opony, błotniki, a nawet wygodne sakwy.

Wybieramy rowery crossowe

Pierwszym, a zarazem niezwykle ważnym elementem, na który należy zwrócić uwagę wybierając rower crossowy jest rozmiar ramy. Dobry cross powinien zapewnić wygodną pozycję, dlatego też warto dokładnie zmierzyć przekrok, czyli długość nogi po wewnętrznej stronie. Niezależnie od rodzaju roweru, powinieneś swobodnie sięgać do ziemi palcami stóp z pozycji siedzącej. Jeżeli ciężko Ci odnaleźć rower na podstawie popularnych kalkulatorów wielkości ramy, koniecznie odwiedź sklep lub salon rowerowy i przymierz się do różnych wielkości, aby znaleźć odpowiednią.

Kolejnym elementem decydującym o wyborze będzie bez wątpienia kwestia amortyzacji. Rowery crossowe najczęściej wyposażone są w tłumiący wstrząsy amortyzator. Jego jakość jest ściśle związana z ceną roweru. Pamiętaj jednak, że jeśli planujesz poruszać się głównie po bezdrożach, amortyzator możliwie najlepszej jakości, będzie niezbędny.

Ceny rowerów crossowych, a ich wyposażenie

Popularne rowery crossowe dostępne są już w granicach 1500 – 2000 zł. W tym przedziale kupisz rower z markowymi przerzutkami, 8-rzędowym napędem, przyzwoitymi tarczami hamulcowymi. Są to najczęściej stosunkowo lekkie konstrukcje, doskonałe do jazdy po mieście. Rowery w tej cenie powinny dobrze służyć nawet podczas intensywnego użytkowania przez kilka sezonów. Dobrą praktyką przy ograniczonym budżecie na zakup roweru jest rezygnacja z rozwiązań stosowanych w droższych modelach, jak chociażby dużej ilości przełożeń czy mogących generować problemy hamulców tarczowych.

Decydując się na wydatek rzędu 3000 złotych otrzymamy propozycje ze zdecydowanie większą ilością przełożeń (nawet do 27) oraz zdecydowanie lepsze hamulce, najczęściej tarczowe. Bez wątpienia, możemy liczyć na wyższą jakość wykonania poszczególnych elementów jednośladu. Powszechną opinią jest kwestia rezygnacji w przypadku crossów za 3000 zł z hamulców tarczowych na rzecz jeszcze lepszej jakości pozostałych podzespołów. W kwotach rzędu 3000 zł dobrym wyborem będzie zarówno rower crossowy z aktualnych kolekcji producentów, jak i sprawdzony starszy model.

W przypadku zaplanowanych wydatków na rower crossowy rzędu 4000 zł możemy spodziewać się najwyższej jakości. Cross w tej cenie oferuje praktycznie wszystkie najciekawsze podzespoły dostępne na rynku. Za 4 tys. zł otrzymamy amortyzatory powietrzne, najwyższej jakości napęd, klasowe hamulce oraz opony z najwyższej półki. Crossy dla użytkowników miejskich najczęściej wyposażone będą w dodatki typu stopka, bagażnik, błotniki. Często w zestawie otrzymać można uchwyty na pompkę i bidon. Rowery crossowe w tej cenie będzie z całą pewnością sprawiał radość podczas jazdy przez długie sezony, a jego konserwacja będzie wyjątkowo prosta.

Bogata dostępność rowerów crossowych powoduje, że ciężko zdecydować się na najlepszy dla nas model. Zalecamy więc precyzyjne określenie własnych potrzeb oraz rozsądek. Rower crossowy, ale także każdy inny, należy dobierać kierując się oczekiwaniami i potrzebami, jakie stawiamy przed tego rodzaju sprzętem. W ten sposób zakup będzie przemyślany i udany. Jeśli interesują Cię doskonałej jakości rowery crossowe w zróżnicowanych cenach, zapraszamy na strony sklepu Carrefour.pl, gdzie z pewnością znajdziesz crossowy jednoślad najlepiej dopasowany do Twoich potrzeb.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu