Jaki kask rowerowy wybrać - o czym warto wiedzieć przed zakupem?

Kompletowanie stroju kolarskiego to już niemal ostatni etap przygotowań przed pierwszą w sezonie jazdą na rowerze – bez względu na to, czy rowerowe wędrówki to Twoja pasja czy momenty spędzone na rowerze traktujesz jako okazję do wyciszenia i chwili relaksu, bezpieczeństwo podczas jazdy to podstawa. Oprócz specjalistycznej odzieży, zainwestuj także w wysokiej jakości kask, który nie tylko poprawi komfort jazdy, ale także ochroni Cię przed nieprzewidzianymi wypadkami. Poniżej przedstawiamy najpopularniejsze rodzaje kasków:

  •  MTB – kultowy model z daszkiem, wykorzystywany zarówno do jazdy po górach, jak i podczas codziennych rowerowych wędrówek,
  • miejskie – dla miłośników stylowych rozwiązań; jeśli nie chcesz inwestować w sportowe modele, kask miejski będzie dla Ciebie świetnym rozwiązaniem,
  • szosowe – połączenie sportowego wyglądu i aerodynamicznych rozwiązań,
  • enduro - skonstruowany z myślą o szybkiej jeździe po górskich szlakach, charakteryzuje się nieco bardziej zabudowanym tyłem,
  • kask-orzeszek – dedykowany pasjonatom jazdy BMX czy Street, popularny także wśród rolkarzy i miłośników deskorolek,
  • full-face – przeznaczony dla osób uprawiających sporty zjazdowe – wyglądem przypomina kaski motocyklowe; charakteryzuje się zabudowanym tyłem i ochronną obudową na szczękę.

Jaki kask rowerowy wybrać - o czym warto wiedzieć przed zakupem?
Niezbędnik rowerzysty

Szeroki wybór specjalistycznych produktów może powodować lekkie zdezorientowanie ale niezależnie od tego, do jakiego typu jazdy poszukujemy ochronnego nakrycia głowy, istnieje kilka uniwersalnych zasad, do których warto zastosować się przed dokonaniem ostatecznego wyboru. Poniżej przedstawiamy najważniejsze z nich.
 
 

Rozmiar i kształt kasku

Odpowiednio dobrany rozmiar i kształt kasku to jedne z najważniejszych czynników, na które powinniśmy zwrócić uwagę podczas wyboru rowerowego akcesorium. Podane na etykietkach standardowe rozmiary, często są jedynie orientacyjne i mogą się od siebie różnić w zależności od indywidualnych kształtów głowy. Kask musi być idealnie dopasowany, dlatego też powinno się go przed zakupem przymierzyć. Jeśli w niektórych miejscach produkt jest zbyt luźny lub wręcz przeciwnie – jeżeli uciska głowę wywołując uczucie dyskomfortu, to należy przymierzyć inny rozmiar. Przed zakupami można też dokładnie zmierzyć głowę – przygotowane wcześniej wymiary z pewnością ułatwią poszukiwania idealnego kasku. Oprócz rozmiaru, należy zwrócić uwagę także na kształt wybieranego modelu – niektóre produkty są płytsze, inne zaś nieco głębsze. Drobne różnice w profilowaniu wnętrza kasku mogą przesądzić o jego niekompatybilności z konkretnym kształtem głowy. Decydując się na zakup takiego produktu powinniśmy więc przede wszystkim kierować się rozmiarem, a nie kształtem. Warto też sprawdzić, czy kask pasuje do naszych pozostałych akcesoriów, np. okularów. W przypadku posiadania dłuższych włosów należy także zweryfikować, czy kask jest idealnie dopasowany podczas różnych fryzur takich jak warkocz czy kucyk.

Systemy zapinania

Równie ważny, jak dobór odpowiedniego rozmiaru i kształtu kasku, jest system zapinania. Prawie zawsze przyjmuje on formę paska regulującego, który jest zapinany pod brodą za pomocą klamry. Zapięcie powinno być bardzo łatwe w obsłudze, ale jednocześnie stabilizować kask.

Materiał (zewnętrzny i wewnętrzny)

Obudowy kasków najczęściej są wykonywane z twardych materiałów – zapewniają one ochronę w przypadku kolizji, muszą więc cechować się wytrzymałością i solidną konstrukcją. Bardzo popularnym rozwiązaniem jest tworzywo sztuczne, stosowane zazwyczaj do produkcji kasków dedykowanych jeździe sportowej i rekreacyjnej. Bardziej zaawansowani miłośnicy jazdy rowerowej wybierają kaski z powłoką ceramiczną. Oprócz rodzaju materiału zewnętrznego, istotne są także surowce wykorzystane do skonstruowania wnętrza kasku. Do tego celu zazwyczaj wykorzystuje się pianki, miękkie gąbki, a czasami także wkładki antybakteryjne. Pianki i gąbki sprawiają, że wnętrze kasku jest milsze dla głowy – nie powoduje otarć i przyczynia się do poprawy komfortu noszenia ochronnego nakrycia. Wkładki antybakteryjne pozwalają natomiast utrzymać wysoki poziom higieny i eliminują ryzyko pojawienia się przykrego zapachu – warto jednak zwrócić uwagę na to, czy wkładki można samodzielnie wyjmować; to szczególnie istotne, gdyż tego typu udogodnienia wymagają regularnej pielęgnacji.

Waga

Niezwykła wytrzymałość kasku przy jak największym zmniejszeniu jego wagi jest obecnie celem numer jeden, za którym podążają producenci akcesoriów rowerowych z całego świata. Na jej wpływ ma nie tylko struktura użytych materiałów, ale także ilość otworów wentylacyjnych oraz stopień zabudowy produktu. Osoby uprawiające ekstremalne kolarstwo zamiast lekkich kasków wybiorą z pewnością te nieco cięższe, ale gwarantujące lepszą ochronę.

Otwory wentylacyjne

Otwory umieszczone w skorupie kasku zapewniają odpowiednią wentylację podczas jazdy rowerowej. Ich ilość zależy przede wszystkim od przeznaczenia kasku – produkty dedykowane wymagającym, niebezpiecznym wyprawom zazwyczaj pozbawione są takiego wentylacyjnego rozwiązania. W przypadku wyboru klasycznego modelu kasku, otwory wentylacyjne występują bardzo często – dzięki nim okrycie głowy jest znacznie lżejsze i idealne na letnie wyprawy. Ten sam kask niekoniecznie jednak sprawdzi się w zimniejszych miesiącach – otwory będą dodatkowo wzmagać odczucie chłodu.

Weryfikacja jakości kasku

Na rynku akcesoriów kolarskich funkcjonują różnego rodzaju certyfikaty potwierdzające wysoką jakość produktów. Nie inaczej dzieje się w przypadku kasków – warto zweryfikować, czy ten posiada odpowiednie certyfikaty świadczące o zastosowaniu niezbędnych zabezpieczeń.

Nowoczesne technologie

Najczęściej stosowaną przy produkcji kasków rowerowych technologią jest in-mold, która polega na aplikacji specjalnej pianki do formy umożliwiającej połączenie skorupy zewnętrznej i wewnętrznej w jedną, spójną konstrukcję. Kask wciąż pozostaje lekki, a ochrona przed potencjalnym upadkiem – znacznie skuteczniejsza.

Wygląd

Bogaty wybór kasków rowerowych to nie tylko rewolucyjne technologie i zaawansowana ochrona przed potencjalnym urazem, ale także ciekawy design produktów. Dedykowane paniom, panom oraz dzieciom różnią się zestawieniami kolorystycznymi oraz wykorzystanymi wzorami. Duża część z nich wzbogacana jest także o elementy odblaskowe, które nie tylko urozmaicają wygląd produktu, ale przede wszystkim przyczyniają się do zwiększenia widoczności rowerzystów na drodze..

Zainwestuj w bezpieczeństwo

Powyżej przytoczone sugestie, które mogą pomóc w wyborze odpowiedniego ochronnego nakrycia głowy, potwierdzają jak ważnym elementem garderoby każdej osoby jeżdżącej na rowerze jest kask. Szeroki wybór kasków można znaleźć w ofercie sklepu Carrefour – bogata oferta sklepu umożliwia dobór kasku odpowiedniego do typu jazdy a także indywidualnych wymagań klientów. Zapraszamy do rowerowej przygody!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu