Jaki fotelik rowerowy dla dziecka kupić?

Coraz więcej osób mieszkających w dużych aglomeracjach, a także w mniejszych miejscowościach rezygnuje z samochodu. Część ludzi ma dosyć stania w korkach, które są zmorą polskich miast, a inni wybierają rower z myślą  o środowisku. Niezależnie od pobudek, wiosna to czas kiedy zdecydowanie częściej wybieramy transport rowerowy. Co się z tym wiąże to fakt, że często nie podróżujemy sami, ale zabieramy ze sobą dziecko. Dlatego przed rozpoczęciem sezonu warto pomyśleć o wygodnym foteliku rowerowym dla dziecka. Jaki fotelik kupić by zapełnić dziecku bezpieczeństwo podróżowania, co dostępne jest na rynku? Odpowiedź na te i inne pytania znajdziesz w dalszej części artykułu.Jaki fotelik rowerowy dla dziecka kupić?

Podróże rowerowe z dzieckim

Aktywne spędzanie czasu z dzieckiem to świetny sposób, aby rozbudzić w nim pasję do sportu. Przyzwyczajanie malucha od najmłodszych lat do wysiłku i aktywności fizycznej jest ważne dla rodziców, którzy zdają sobie sprawę jak ważny jest sport dla rozwoju dziecka. Moda na ekologię oraz zdrowy tryb życia niewątpliwie przyczyniły się do wzrostu zainteresowania tematem, jak jednak podróżować z dzieckiem wygodnie oraz tak, aby wspólne przejażdżki były radością zarówno dla dziecka jak i rodzica?

Bezpieczeństwo ponad wszystko

Bezpieczeństwo podczas przewożenia dziecka to najważniejsza kwestia! Wielu rodziców ma obawy czy dziecko będzie bezpieczne w foteliku lub czy jego montaż nie wpłynie negatywnie na kontrolę nad pojazdem. Dobrze dobrany fotelik zapewnia pełen komfort oraz gwarantuje bezpieczeństwo Tobie i twojej pociesze. Współcześnie produkowane foteliki posiadają szereg zabezpieczeń, które zwiększają bezpieczeństwo jazdy, a także muszą spełniać normy i posiadać atesty, by być dopuszczone do sprzedaży. W ofercie sklepu Carrefour znajdziesz rozmaite modele fotelików, które spełniają najwyższe standardy wykonania i certyfikat bezpieczeństwa TUV EN 14344:2004 opracowany przez organizację ETRA (European Twowheel Retailers Association). Norma ta określa standardy bezpieczeństwa fotelików rowerowych dla dzieci od 9 miesiąca do 5 roku życia. Wyodrębnia trzy kategorie:

  • A15
  • A22
  • C15

Wybierając fotelik z certyfikatem ETRA, możesz mieć pewność, że akcesorium ma odpowiednie proporcje i jest właściwie wyprofilowany, nie posiada elementów niebezpiecznych dla dziecka i zabezpiecza je od kontaktu ze szprychami, użyte materiały są nietoksyczne i bezpieczne dla dziecka. Nie mniejsze znaczenie mają pasy bezpieczeństwa. Krzesełko rowerowe powinno posiadać minimum trzypunktowe pasy, choć najskuteczniejszą opcją są pasy pięciopunktowe, które uniemożliwiają wysunięcie się z fotelika. Fotele z certyfikatem są odporne na uszkodzenia, zarysowania oraz wysokie temperatury, dzięki temu masz gwarancję, że fotelik będzie służył maluchowi przez kilka sezonów.

Łatwy montaż i demontaż

Kwestia przymocowania fotela do roweru jest kluczowa. Ważne, aby zakładanie fotelika było proste, a jednocześnie zapewniało maksymalne bezpieczeństwo podróżującym. Decydując się na model z certyfikatem ERTA, musisz zwolnić zabezpieczenia poprzez wciśnięcie przycisku oraz dźwigni, a także zablokować dwa niezależne, automatyczne systemy zamykające. Taki system zabezpieczeń to gwarancja, że Twoje dziecko będzie podróżować bezpiecznie.

Komfortowa podróż rodzica i dziecka, czyli gdzie zamontować fotelik

Istnieją trzy rodzaje montażu fotelika rowerowego. Zobaczmy, co oferują producenci:

·         foteliki montowane na ramie

Tego typu foteliki przeznaczone są dla najmłodszych dzieci, do wagi 15 kilogramów. Zapewniają dobry kontakt opiekuna z dzieckiem, oraz pełne pole widzenia małemu podróżnikowi. Dodatkowo, dziecko jest zabezpieczone ciałem dorosłego, więc wzrasta jego bezpieczeństwo. Foteliki montowane na ramie ułatwiają wsiadanie i zsiadanie z roweru oraz zapewniają dobre rozłożenie wagi. Niektórzy dorośli, mogą jednak odczuwać dyskomfort z powodu nienaturalnego ułożenia kolan, jednak można szybko przyzwyczaić się do nowej pozycji.

·         foteliki montowane na kierownicy

To bardzo często spotykany model, pozwala on na stały kontakt z dzieckiem, dlatego wielu rodziców chętnie decyduje się na to rozwiązanie. Fotel zamontowany jest do kierownicy, a dziecko siedzi przodem do rodzica, dzięki temu jest spokojne, bo ma opiekuna „na oku”. Rozwiązanie to kierowane jest w pełni bezpieczne dla malucha i często wybierane przez rodziców.

·         foteliki montowane na bagażniku

Ta opcja montażu daje możliwość ustawienia krzesełka pod różnym kontem (np. odchylenia oparcia podczas snu), a także transportowania dużych dzieci (nawet do pięciu lat). Minusem tego rozwiązania jest brak kontaktu rowerzysty z pasażerem oraz małe pole widzenia dziecka. 

Na co zwrócić uwagę zanim kupisz fotelik?

W przypadku krzesełek rowerowych nie ma kompromisów, tu bezpieczeństwo jest najważniejsze! Wiesz już, jakie foteliki dostępne są na rynku, wystarczy zatem, że wybierzesz pasujący Ci typ oraz dopasujesz model do wagi dziecka i możesz ruszać w drogę! Na stronie carrefour.pl znajdziesz szeroki wybór fotelików, które zagwarantują Tobie i dziecku udany sezon rowerowy!

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu