Jak wybrać dobre manetki rowerowe?

Manetki odpowiadają za prawidłowe działanie przerzutek – są częścią układu napędowego roweru, który pośredniczy pomiędzy działaniem przerzutek i przekładni; umożliwiają zmianę biegów. Zazwyczaj zlokalizowane są na kierownicy roweru, w nieco starszych modelach można spotkać je na dolnej części ramy. Działanie manetek wygląda zasadniczo tak samo w różnych wersjach produktu – stworzone mechanizmy są proste i uniwersalne, a także efektywne. Linka sterująca, łącząca manetki z przerzutką, posiada określoną długość, a każde jej wyciągnięcie lub popuszczenie skutkuje przeskokiem łańcucha, powodujące ruchy zębatką.

Jak wybrać dobre manetki rowerowe?

Rodzaje manetek i ich właściwości

Po zgłębieniu technicznych zawiłości, związanych z mechanizmami działania manetek, możemy skupić się na omówieniu najpopularniejszych modeli oraz wskazaniu, na jakie czynniki powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie akcesoriów rowerowych tego typu.

Ze względu na sposób obsługi wyróżniamy następujące rodzaje manetek:

  • model obrotowy,
  • model cynglowy.

Przełożenia w manetkach obrotowych, wprowadzonych na rynek przez firmę SRAM, dokonuje się poprzez przekręcanie rączki do siebie lub od siebie. Regulacja przełożenia w modelu cynglowym polega zaś na ustawieniu wybranego trybu za pomocą palca wskazującego i kciuka. O ile wersje obrotowe nie wymagają odrywania rąk od kierownicy przy zmianie przerzutek, o tyle uniemożliwiają zmianę przełożenia w trakcie hamowania. Manetki cynglowe są najczęściej wykorzystywanym przez producentów rozwiązaniem – składają się z dwóch małych dźwigni, z czego jedna służy do naciągania linki, zaś druga do jej popuszczania. Firma Shimano, której produkty można znaleźć w ofercie sklepu Carrefour, wykorzystuje w manetkach cynglowych dwa systemy: EZ-Fire oraz Rapidf-ire Plus, które różnią się sposobami obsługi.

Poniżej prezentujemy bardziej szczegółowe omówienie manetek:

  • manetki dźwigniowe charakteryzujące się prostą, nieskomplikowaną konstrukcją 
  • manetki końcowe – stosowane w przypadku rowerów szosowych i górskich, są zakładane na koniec kierownicy,
  • manetki „Trigger” - wyposażone w dwie dźwignie, które regulujemy za pomocą kciuka,
  • manetki „E-Z” z charakterystyczną parą dźwigni,
  • manetki „Rapid-Fire” - stosowane przede wszystkim w rowerach górskich, montuje się je pod klamkami hamulcowymi, znajdującymi się na kierownicy, a reguluje za pomocą palca wskazującego,
  • klamkomanetki szosowe – zazwyczaj są wbudowane w klamki hamulcowe – pozwalają na zmianę przełożeń, która nie wymaga odrywania rąk od kierownicy.

Rodzaj roweru

Zastosowanie konkretnego rodzaju manetek zależy także od modeli pojazdów. Jeśli posiadamy rower miejski, turystyczny, rekreacyjny lub trekkingowy, odpowiednim wyborem będzie manetka obrotowa. Jeżeli natomiast kolarstwem zajmujemy się bardziej profesjonalnie i posiadamy zaawansowany sprzęt górski, powinniśmy zdecydować się na manetkę cynglową. Szeroki wybór tego typu produktów oferuje sklep Carrefour. Warto też zweryfikować dostępne w ofercie manetki w kontekście doświadczenia w jeździe na rowerze – obrotowe wersje będą zdecydowanie mniej problematyczne dla osób, które nie korzystały wcześniej z systemu przerzutek.

Montaż

Montaż manetek dźwigienkowych jest zazwyczaj bardzo prostym procesem i nie wiąże się ze skomplikowanymi czynnościami instalacyjnymi. Manetki przykręcamy do kierownicy bądź ramy roweru, a w dalszej kolejności przeplatamy przez akcesoria linkę sterującą. Cały mechanizm wygląda nieco inaczej w przypadku manetek obrotowych, bowiem ich instalacja wymaga przykręcenia do kierownicy klamki hamulcowej. W dalszym etapie rozkręcamy manetkę i przeplatamy linkę przez bębenek, wciskamy manetkę na właściwe miejsce i stabilizujemy całą konstrukcję dodatkową śrubką dociskową. Przy wyborze takich akcesoriów warto również zwrócić uwagę na specyfikę przerzutek – firma, która wykonała manetki powinna być tożsama z producentem przerzutek – bez takiej kompatybilności prawidłowe działanie przerzutek może być utrudnione.

Wybór odpowiedniej firmy

Shimano to obecnie jedna z najpopularniejszych firm specjalizujących się w produkcji części i akcesoriów rowerowych. Zajmuje się produkcją wysokiej jakości sprzętu kolarskiego przeznaczonego nie tylko do zaawansowanych pojazdów górskich, ale także rowerów miejskich czy trekkingowych. Szeroki wybór manetek rowerowych tej marki znajdziemy w ofercie sklepu Carrefour, który dysponuje różnymi modelami produktu w atrakcyjnych cenach.

Indeksowanie

Mechanizm pracy produkowanych w ostatnich latach manetek polega na indeksowaniu, które wprowadziła wcześniej wspomniana marka Shimano. W momencie gdy linka zmienia swoją długość o 1 mm, wózek przerzutki (bądź prowadnicy) przesuwa się o 2 mm. Takie rozwiązanie przyjęła też większość pozostałych firm rowerowych – tym samym dopasowane manetek do przerzutek nie powinno stanowić problemu, o ile liczba przednich zębatek jest zgodna z ilością pozycji na manetce.

Dobra manetka = wyższy komfort jazdy

Wybór dobrych manetek rowerowych zależy więc w pierwszej kolejności od przeznaczenia pojazdu. Potem możemy przyjrzeć się właściwościom poszczególnych modeli manetek takich jak sposób mocowania, zmiana przełożenia i stopień jej precyzji, umiejscowienie czy budowa. Ostatnim krokiem jest instalacja akcesoriów – odpowiednio zamontowane podwyższą komfort każdej, nawet najdłuższej wyprawy rowerowej!

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu