Manetki odpowiadają za prawidłowe działanie przerzutek – są częścią układu napędowego roweru, który pośredniczy pomiędzy działaniem przerzutek i przekładni; umożliwiają zmianę biegów. Zazwyczaj zlokalizowane są na kierownicy roweru, w nieco starszych modelach można spotkać je na dolnej części ramy. Działanie manetek wygląda zasadniczo tak samo w różnych wersjach produktu – stworzone mechanizmy są proste i uniwersalne, a także efektywne. Linka sterująca, łącząca manetki z przerzutką, posiada określoną długość, a każde jej wyciągnięcie lub popuszczenie skutkuje przeskokiem łańcucha, powodujące ruchy zębatką.
Po zgłębieniu technicznych zawiłości, związanych z mechanizmami działania manetek, możemy skupić się na omówieniu najpopularniejszych modeli oraz wskazaniu, na jakie czynniki powinniśmy zwracać uwagę przy zakupie akcesoriów rowerowych tego typu.
Przełożenia w manetkach obrotowych, wprowadzonych na rynek przez firmę SRAM, dokonuje się poprzez przekręcanie rączki do siebie lub od siebie. Regulacja przełożenia w modelu cynglowym polega zaś na ustawieniu wybranego trybu za pomocą palca wskazującego i kciuka. O ile wersje obrotowe nie wymagają odrywania rąk od kierownicy przy zmianie przerzutek, o tyle uniemożliwiają zmianę przełożenia w trakcie hamowania. Manetki cynglowe są najczęściej wykorzystywanym przez producentów rozwiązaniem – składają się z dwóch małych dźwigni, z czego jedna służy do naciągania linki, zaś druga do jej popuszczania. Firma Shimano, której produkty można znaleźć w ofercie sklepu Carrefour, wykorzystuje w manetkach cynglowych dwa systemy: EZ-Fire oraz Rapidf-ire Plus, które różnią się sposobami obsługi.
Poniżej prezentujemy bardziej szczegółowe omówienie manetek:
Zastosowanie konkretnego rodzaju manetek zależy także od modeli pojazdów. Jeśli posiadamy rower miejski, turystyczny, rekreacyjny lub trekkingowy, odpowiednim wyborem będzie manetka obrotowa. Jeżeli natomiast kolarstwem zajmujemy się bardziej profesjonalnie i posiadamy zaawansowany sprzęt górski, powinniśmy zdecydować się na manetkę cynglową. Szeroki wybór tego typu produktów oferuje sklep Carrefour. Warto też zweryfikować dostępne w ofercie manetki w kontekście doświadczenia w jeździe na rowerze – obrotowe wersje będą zdecydowanie mniej problematyczne dla osób, które nie korzystały wcześniej z systemu przerzutek.
Montaż manetek dźwigienkowych jest zazwyczaj bardzo prostym procesem i nie wiąże się ze skomplikowanymi czynnościami instalacyjnymi. Manetki przykręcamy do kierownicy bądź ramy roweru, a w dalszej kolejności przeplatamy przez akcesoria linkę sterującą. Cały mechanizm wygląda nieco inaczej w przypadku manetek obrotowych, bowiem ich instalacja wymaga przykręcenia do kierownicy klamki hamulcowej. W dalszym etapie rozkręcamy manetkę i przeplatamy linkę przez bębenek, wciskamy manetkę na właściwe miejsce i stabilizujemy całą konstrukcję dodatkową śrubką dociskową. Przy wyborze takich akcesoriów warto również zwrócić uwagę na specyfikę przerzutek – firma, która wykonała manetki powinna być tożsama z producentem przerzutek – bez takiej kompatybilności prawidłowe działanie przerzutek może być utrudnione.
Shimano to obecnie jedna z najpopularniejszych firm specjalizujących się w produkcji części i akcesoriów rowerowych. Zajmuje się produkcją wysokiej jakości sprzętu kolarskiego przeznaczonego nie tylko do zaawansowanych pojazdów górskich, ale także rowerów miejskich czy trekkingowych. Szeroki wybór manetek rowerowych tej marki znajdziemy w ofercie sklepu Carrefour, który dysponuje różnymi modelami produktu w atrakcyjnych cenach.
Mechanizm pracy produkowanych w ostatnich latach manetek polega na indeksowaniu, które wprowadziła wcześniej wspomniana marka Shimano. W momencie gdy linka zmienia swoją długość o 1 mm, wózek przerzutki (bądź prowadnicy) przesuwa się o 2 mm. Takie rozwiązanie przyjęła też większość pozostałych firm rowerowych – tym samym dopasowane manetek do przerzutek nie powinno stanowić problemu, o ile liczba przednich zębatek jest zgodna z ilością pozycji na manetce.
Wybór dobrych manetek rowerowych zależy więc w pierwszej kolejności od przeznaczenia pojazdu. Potem możemy przyjrzeć się właściwościom poszczególnych modeli manetek takich jak sposób mocowania, zmiana przełożenia i stopień jej precyzji, umiejscowienie czy budowa. Ostatnim krokiem jest instalacja akcesoriów – odpowiednio zamontowane podwyższą komfort każdej, nawet najdłuższej wyprawy rowerowej!
Lista kategorii
Zużyty sprzęt i opakowaniaCertyfikat BIOPoznaj Nutri-scoreQR kodyNiedziele handlowe 2024Dodatkowe listingiUstawienia cookies