Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?

Jazda na rowerze to przyjemność, ale także korzyść dla zdrowia. Jednak, aby móc w pełni poczuć komfort z tego typu aktywności fizycznej, należy się do niej odpowiednio przygotować. Napompowane opony, sprawne oświetlenie i działające hamulce to nie wszystko, o czym musimy pamiętać przed wyruszeniem w drogę. Odpowiednie ustawienie siodełka jest sprawą kluczową, aby podczas przejażdżki nie nadwyrężyć za bardzo stawów (lub nawet uniknąć kontuzji), jak i nie zmęczyć się nadmiernie. Podpowiadamy, jak prawidłowo wyregulować wysokość siodełka, żeby każde korzystanie z roweru było przyjemnością.

Jak prawidłowo ustawić siodełko w rowerze?


Zadbaj o odpowiednią wysokość i kąt nachylenia

Siodełko rowerowe to podstawowa część wyposażenia roweru, bez której trudno wyobrazić sobie jazdę. Chociaż istnieje kilka ich rodzajów, każdy można regulować praktycznie tak samo. W odpowiednim dostosowaniu siodełka do jazdy, pod uwagę należy wziąć nie tylko wysokość, ale także kąt nachylenia. W ten sposób unikniemy dokuczliwego bólu podczas jazdy, jak i nie będziemy narażać się na kontuzje.
 
 

Początkowe ustawienie

Na samym początku pamiętajmy o odpowiednim obuwiu, w którym zazwyczaj będziemy korzystać z roweru. Następnie ustawiamy korbę w tej samej pozycji co rura podsiodłowa, tak, aby oba elementy ustawione były w jednej osi. Stawiamy piętę na pedale, żeby noga była wyprostowana w kolanie. W kolejnym kroku opuszczamy i podnosimy siodełko, po to, aby dopasować idealnie jego wysokość. Co ważne – pamiętajmy o tym, że dane ustawienie musi być dla nas najbardziej komfortowe. Inaczej nici z przyjemności z jazdy.

Dopasowanie w poziomie

Kolejnym krokiem w poprawnym ustawieniu siodełka, jest jego regulacja w poziomie. Jeśli już wysokość mamy dobraną w taki sposób, jaki będzie nam najbardziej odpowiadał, przechodzimy dalej. Ustawiamy siodełko w poziomie – można na nim usiąść, aby wybrać najlepszy kąt nachylenia. Następnie, gdy korba będzie znajdować się w poziomie, my ustawiamy nogi tak, jak podczas normalnej jazdy. Aby było wygodniej, można rower oprzeć o ścianę lub poprosić kogoś, aby pomógł nam go przytrzymać. Poprawne ustawienie jest wtedy, gdy czubek kolana będzie pokrywać się w jednej linii pionowej ze środkiem pedała. Zbyt duże odchylenia od tej wartości mogą powodować problemy z kontuzjami, jak i zmniejszony komfort jazdy, także na krótszych dystansach.

Kąt nachylenia siodełka

Ustawienie siodełka to nie tylko określenie jego wysokości, ale także odpowiedniego kąta nachylenia. Tak, aby siedzenie na nim, nawet podczas wielogodzinnych podróży, było przyjemne i nie sprawiała problemów zdrowotnych w późniejszym czasie. 

Na początku należy ustawić siodełko w poziomie, a następnie (najlepiej siadając na nim), dobrać kąt nachylenia według własnych upodobań. Jeśli po pierwszej przejażdżce na nowych ustawieniach odczuwamy ból lub nie do końca nam one odpowiadają, możemy zawsze dokonać korekty.

Ważne uwagi

Postępując według powyższych wytycznych, możemy szybko wyregulować siodełko rowerowe do najlepszej dla nas pozycji, zarówno w pionie, jak i poziomie. Pamiętajmy, że jeśli cokolwiek zaczyna nas uwierać podczas jazdy lub powodować ból, powinniśmy od razu reagować i spróbować nowych ustawień. Sprawdźmy wtedy wysokość siodełka (podnieść je lub obniżyć), jego położenie w poziomie (przysunąć w stronę kierownicy lub odsunąć). Upewnijmy się, że podczas jazdy siedzimy na tylnej części siodełka lub podnieśmy kierownicę, aby podróżować w bardziej wyprostowanej pozycji (taka opcja najlepiej sprawdza się przy rowerach miejskich). Warto też zainwestować w amortyzowany wspornik do siodła, który przyda się podczas jazdy po nierównym terenie (np. przy wykorzystaniu rowerów górskich czy MTB). Dobrym rozwiązaniem jest też stosowanie dodatkowo spodenek kolarskich ze specjalnym wzmocnieniem w kroku, co pozwoli uniknąć otarć i nieprzyjemnych podrażnień skóry.

Gdy zastosujemy się do powyższych rad i wyregulujemy siodełko rowerowe odpowiednio do potrzeb, możemy ruszać w drogę naszym jednośladem. Jeśli jednak mamy problemy nie tyle z ustawieniem, co wyborem siodełka rowerowego, na blogu Carrefour znajduje się także poradnik dotyczący tego tematu.

 

Artykuły spożywcze
Drogeria, kosmetyki i zdrowie
Zakupy niecodzienne
Elektronika
Dom i ogród
Wyposażenie domu